Neler yeni
Bebek Forum`a Hoşgeldiniz

Bebek Forum`un tüm özelliklerine erişmek için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut mesajlara cevap yazabilir, diğer üyelerinize itibar edebilir, kendi özel mesajınızı alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz.

  • Bu sitedeki bilgiler; bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis ve tedavi amaçlı kullanılamaz. Kesinlikle her uygulamada doktorunuza danışınız.
  • 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K'nın 125. Maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Bebek Forum [https://www.bebekforum.net.tr - http://www.bebekforum.net] Sosyal Paylaşım Platformu Kesinlikle Sorumluluk Kabul Etmemektedir.

Bebeğimi Diş Çıkarma Dönemi Rahatlatmak İçin Neler Yapabilirim?

Katılım
29 Haz 2017
Mesajlar
306
Beğeniler
9
Puanları
18
Yaş
38
Konum
Ankara
Web sitesi
www.bebekforum.net.tr
#1
Yanınızda her zaman bir diş çıkarma oyuncağı bulundurun. Kolayca kavrayabileceği minik bir oyuncağı elinde tutmak onu iyi hissettirecektir. Soğuk bir kumaş veya silikon bir dişliği buzdolabında biraz soğutun. Soğuk nesneler bebeğinizin dişlerinizi rahatlatır. Kalın bir kumaş yardımıyla siz de hafifçe onun diş etlerine masaj yapabilirsiniz.

Eğer bebeğiniz ek gıdaya geçtiyse, katı gıda da yemeye başladıysa, soğuk meyve püreleri veya yoğurt ile besleyebilirsiniz.

Diş çıkaran bebeğiniz bu dönemde bol salya üretecektir. Bu da ağzınız etrafında kızarıklık veya tahrişe sebebiyet verebilir. Her zaman yanınızda temiz bir mendil bulundurun. Eğer tahriş çok artarsa mutlaka doktorunuza başvurun.

Katı ve serin yiyecekler bebeğinizin ağrılarını rahatlatabilir. Ancak bebeğiniz hala sadece anne sütüyle besleniyorsa, sırf bu yüzden katı yiyeceğe geçmek için acele etmeyin.

Bebeğiniz ek gıda döneminde ve katı yiyecekler yiyebiliyorsa; katı yiyecekler veriyorsanız çok dikkatli olun. Dişleri veya ağzıyla yiyecekleri bölebilir. Bu bölünen yiyecekler boğazına takılabilir.

Dişlikleri asla temizlemek için kaynatmayın. Form ve malzemeleri bozulabilir. Onun yerine ılık sabunlu su ile yıkayın.

Dişlikleri asla dondurmayın. Buzdolabında bir süre soğutmak iyi gelebilir. Aşırı soğuk bebeğinizin acısını rahatlatmaktan çok ağrısını arttırır.

Kaynak : 1- Anne ve Bebek Kitapları
2- Diş Çıkarmak Kolay Değil - Fisher - Price Broşür kitabı