Neler Yeni
Bebek Forum'a Hoş Geldiniz

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut mesajlara cevap yazabilir, diğer üyelere itibar edebilir, kendi özel mesajınızı alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz.

Bebek İçin Emzirme İsteği ve Emzirme Yeteneği

Gülsüm-Umut

Üye
Üye
Emektar Üye
Katılım
29 Haz 2017
Mesajlar
333
Beğeniler
20
Puanları
18
Yaş
38
Konum
Ankara
Web Sitesi
www.bebekforum.net.tr
#1
Her sağlıklı anne, bebeğini usulüne uygun olarak emzirmek ister. Emzirme isteğinin ve olanağının şehirlerde eskiye göre çok azalmış olması üzüntü vericidir. Severek ve emzirmenin yararına inanmış olarak bebeğini emziren annelerin sayısı şimdilerde azalmıştır.

Emzirme Yeteneksizliğinin Temel Nedenleri Nelerdir?

Temel nedenlerinden en önemlisi annenin çalışmasıdır. Her ne kadar işyeri yönetmelikleri anneye bir emzirme dönemi tanımışsa da, bu dönemden sonra birçok anne emzirme olanağını bulamaz. Çalışan annelere, bebeklerini hiç değilse ilk sekiz ila on iki hafta emzirmeleri önerilmektedir.

Özellikle, çalışan annelerin çocukları, düzenli gelişmede çok önemli sayılan ilk üç yıl içinde annelerinin yokluğunu hissederler. Eğer anne, bu süre için işini bırakamıyorsa, o zaman bebeğine hiç değilse 8-12 haftalık bir emzirme dönemi tanımalıdır. Bebeğin anne sütünden başka, özellikle annesinin yakınlığına ve bakımına ihtiyacı vardır. Hastahane ve doğum evlerindeki personel yetersizliği de emziren anne sayısının azalmasında etkili olur. Çoğu kez ne doktorlar, ne de hemşireler emzirmenin öneminden söz ederler. Emzirmemeye kararlı olan anneannelerin düşünceleri muhakkak ki değiştirilemez, ama bu konuda kararsız olan annelerin büyük bir kısmı, emzirmenin gerekliliği kendilerine anlatıldığında, bebeklerini emzirmeye razı olurlar.

Vücut hatlarının, özellikle göğüslerin bozulması olasılığını düşünerek emzirmeyi reddeden anneler çoğunluğu meydana getirirler. "Emzirme, şişmanlatır" "Emzirme, bünyeyi kemirir" "Emzirme göğüslerin biçimini bozar" gibi dayanaksız ve bilim dışı görüşler her zaman duyulan her zaman duyulan konuşmalar arasındadır. Anne, bu konuda hiç endişe etmemelidir. Emzirme, yalnızca, fazla süt üretimini sağlamak için annenin fazlaca yemesinden ötürü şişmanlığın nedeni olabilir. Meme veren annenin her zaman ki gibi normal yemesi, bol miktarda kalsiyum ve vitamin alması yeterlidir. Kalsiyum ve vitamin sütten yapılan besinlerde (peynir, yoğurt ve süt), sebzelerde ve taze meyvelerde bol miktarda bulunur. Anne, sütüyle bebeğine bir miktar sıvı ve kalori verir., bu nedenle de eskisine oranla biraz daha yemesi ve içmesi gerekir, ama buna karşın aşırı kilo almaz. Emzirmenin zayıflatma olasılığı da hemen hemen yok gibidir. Anne, normalden çok kilo vermesinin nedeni, emzirmesi olamaz. Anne normalden çok kilo kaybediyorsa hemen bir doktora başvurmalıdır. Eğer anne, emzirdiği taktirde göğüslerinin bozulacağına inanıyorsa, ona göğüs bozulmasının bünyeyle ilgili olduğunu anlatmalıdır.
 

Facebook Sayfamız

Üst