Bebek Bebekler de Burun Tıkanıklığı

Gülsüm-Umut

Baby Community Member
En iyi cevaplar
5
Web Sitesi
www.bebekforum.net.tr
Hiçbir ihtiyacını kendisi karşılayamayan savunmasız bebeklerimizin büyük sorunlarından biri de burun tıkanıklığıdır. Burun tıkanıklığı basit bir sorun olarak düşünülmektedir. Ancak bu basit sorun büyük sorunlara yol açabilmektedir. Bebekler de burun tıkanıklığı uyku düzenini bozabilmektedir ve beslenmede sıkıntılar yaşayabilmektedir. Ayrıca emerken de zorluk çekmekte ve fazladan hava yutabilir bu da  gaz sancılarına da neden olabilir. Hatta ve hatta bebeklerde burun tıkanıklığı uzun süre devam etmesi durumunda orta kulak iltihabına dahi yol açabilmektedir.

Bebeklerde Burun Tıkanıklıkları Önüne Geçmek İçin;

- Eğer bebekte burun tıkanıklığı nezle grip gibi bir durumdan meydana geliyorsa doktora gitmenizde ve bu hastalıklara karşı önlem almanızda fayda var.
- Eğer olağan bir tıkanıklık ise buna karşı biz bebeğe 3 günde bir uygulardık. Bebek mağazalarında satılan Serum fizyolojik ve basit burun çekici almıştık. Serum fizyolojiki bebeğin iki burun deliğine de damlatıp çok az bekletip kirler yumuşadığı zaman burun çekici ile çekiyorduk. 
- Ya da biz uygulamadık ama deniz suyu damlaları satılıyor bebekler için bebeğin iki burun deliğine de 3-5 defa damlatılması bebeğin burnunu nemlendirir ve daha rahat nefes almasını sağlayabilir.
- Bebeğin sıklıkla banyo yapması bebeğin burun akışını rahatlatacaktır.
- Bebeğin bulunduğu ortamın nemlendirilmesi ve nemli tutulması da bebeğinizi rahatlatacaktır. Bebek mağazalarında ortamın nemini kontrol eden cihazlar satılmaktadır.
- Bunun yanında ek önlem olarak gece yapmadan evvel soğanı ikiye ayırın ve bebeğin yattığı başucuna yakın olmak üzere odaya koyun. Soğandan salgılanan yoğun koku bebeğin burnunu rahatlatacaktır.

Yazı için çok teşekkürler. Nacizane ben de bir şey eklemek istiyorum. Banyo sırasında, su dolu bebek küvetine koyuyorsanız, içerisine 2-3 damla cold mix damlatırsanız çok çok iyi gelecektir. İçerisinde ökaliptüs uçucu yağı var.

ben de tam bu konuyu araştırıyordum denk geldi.

Yazı için çok teşekkürler. Nacizane ben de bir şey eklemek istiyorum. Banyo sırasında, su dolu bebek küvetine koyuyorsanız, içerisine 2-3 damla cold mix damlatırsanız çok çok iyi gelecektir. İçerisinde ökaliptüs uçucu yağı var.
evet hak veriyorum