Bebek Bebekler ve Çocuklar Eğitilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gülsüm-Umut

Baby Community Member
En iyi cevaplar
5
Web Sitesi
www.bebekforum.net.tr
Bebek ve çocuklarımıza eğitim vermemiz gerekir. Bu eğitim onlar reşit çağına gelene kadar çeşitlenir. Ebeveynlerin üzerine bebeklerimiz büyüdükçe bir sürü ek sorumluluk yüklenir. Bebeklere tuvalet eğitimi, yeme eğitimi ve daha bir çok eğitim veririz. Eğitim verirken bilinmesi gereken bebeklerimize ve çocuklarımıza verdiğimiz her hangi bir eğitimde; ceza uygulaması uzmanların belirttiğine göre bebek ve çocuklarımızı depresyona sokuyor. Bebeklere ve çocuklara eğitim verirken şiddet uygulamak, tehdit etmek ve korkutmak bebek ve çocuklarımızı kekemelikten depresyona kadar bir çok rahatsızlığa sokabilir.

Ayrıca bebeğin anne veya bakım veren ile kurduğu güven ilişkisi, bebeğin ve çocuğun tüm yaşamı boyunca tüm insanlarla kurduğu ilişki tarzını ve güveni temsil eder. Bebek eğitiminde ilk üç yıl en önemli dönemdir. Bebek annesinin veya bakım veren kişinin bütün ihtiyaçlarını karşılamasını ister.

a) bebek karnı acıkınca doyurulmayı

b) bebek altını pislettiğinde de altının temizlenmesini ister

c) bebek ona sevgi dolu bakışlarla bakılmasını ve onunla ilgilenilmesini ve sohbet edilmesini ister

Bu ihtiyaçlar zamanında giderilirse de bebek anneye ve dolayısıyla da kendine güven hisseder. Ayrıca bebeğin fizyolojik ihtiyaçlarını zamanında karşılamamak bebeği huysuz hale getirir. Karşınızda devamlı ağlayan bir bebek görürsünüz. Bunun yanında bebekler çok meraklı ve çevreye ilgili ve bir dönemden sonra her şeyi karıştırdıklarından kendi güvenliği tehlikeye düşme olasılığına karşı ebeveynler o tehdidi ortadan kaldırdığı zaman; mesela eline geçirdiği cam kavanozu aldığınız zaman sizinle inatlaşabilir. Ya da farklı bir konuda bebeğinize eğitim verirken inatlaşabilir. Bu durumda kendiniz çok çaresiz hissedersiniz. Ancak bu durumda yapmanız gereken sakin kalmak ve bebeğin veya çocuğun anlayabileceği şekilde, yaşına uygun açıklamalar yapmak. Bebeğin dikkatini başka bir tarafa çekmeye çalışmak ve o şeye veya nesneye odaklanmasını sağlamak ve asla çatışmaya girmemek uzmanların tavsiyesidir.

Kaynak : Anne ve Bebek Kitapları
Psikolojik Eğitim Kitapları