Neler yeni
Bebek Forum`a Hoşgeldiniz

Bebek Forum`un tüm özelliklerine erişmek için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut mesajlara cevap yazabilir, diğer üyelerinize itibar edebilir, kendi özel mesajınızı alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz.

  • Bu sitedeki bilgiler; bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis ve tedavi amaçlı kullanılamaz. Kesinlikle her uygulamada doktorunuza danışınız.
  • 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K'nın 125. Maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Bebek Forum [https://www.bebekforum.net.tr - http://www.bebekforum.net] Sosyal Paylaşım Platformu Kesinlikle Sorumluluk Kabul Etmemektedir.

Bebeklerde İştahsızlık

elmacık

VİP Üye
Katılım
29 Haz 2017
Mesajlar
301
Beğeniler
9
Puanları
18
Yaş
38
Konum
Ankara
Web sitesi
www.bebekforum.net.tr
#1
Her bebek dünyaya beslenme içgüdüsüyle gelir. Bebeklerimize ilk aylarda (emen bebekler için) anne sütü dışında bir şey vermeye gerek yoktur. Eğer anne de süt yoksa ya da başka bir durumdan bebek anne sütü alamıyorsa başka... Mesela bizim bebeğimiz prematüre bebek ve doğduğu anda küvöz e girdi. Ve yeni doğan bebek ünitesinde bebek doğal olarak biberondan emmeye alıştı. Anne memesine bir türlü alıştıramadık. Biz de alternatif bir yol olarak süt sağma makinesi edindik. Ve anne hala süt sağma makinesiyle sütü sağar bebeğe anne sütünü biberonla verir.

Bebekte iştahsızlık Probleminin Nedeni :

1- Bebek diş çıkarıyorsa.

2- Bebek enfeksiyon kapmışsa.

3- Bebek mide ve Bağırsak Problemleri yaşıyorsa.

4- Bebekte gıda alerjisi olabilir.

5- Bebekte demir eksikliği olabilir.

6- Bebekte çinko eksikliği olabilir.

7- Bebekte kronik bir hastalık (akciğer, kalp, böbrek, reflü ya da bazı doğumsal hastalıklar) sorunları olabilir.

İştahsızlık Sorunu yaşayan bebeklerde ilk önce yapılması gerekenler :

1- Bebeğin iştahsızlık gibi bir problemi olduğundan şüphelendiniz; ilk önce Çocuk hastalıkları uzmanı bir doktora gitmeniz gerekmektedir.

2- Eğer bebekte bir aydan fazla süren bir iştahsızlık var ise; bu duruma neden olan faktör araştırılır.

Bebeğin iştahsızlık problemi çektiğine kilo takibi ile karar vermek gerekir. Bebeği takip eden doktor bebeğin kilo ve boy çizgisine bakarak bebekte iştahsızlık olup olmadığını anlaması mümkündür.

Kaynak : Anne ve Bebek Kitapları
 
Son düzenleme: