Bebek Bebeklerde Larenjit

Gülsüm-Umut

Baby Community Member
En iyi cevaplar
5
Web Sitesi
www.bebekforum.net.tr
Krup, üst solunum yollarından, ses telleri ve gırtlak iltihabıdır. Özellikle ağlayınca belirginleşen havlar tarzda öksürük ve ses kısıklığına neden olur. 

Çoğu vakada krup nedeni virüslerdir :  Adenovirüsler, parainfluenza, paramiksovirüs ve RSV virüsü vs... Nadiren ciddi vakalarda nefes darlığı ve tıkanma ciddi boyutlara ulaşabilir. 

Belirti Bulgular : 

1- Başlangıçta burun akıntısı.
2- Göz yaşarması.
3- Kırıklık gibi hafif üst solunum yolu enfeksiyonu
4- Nefes burusu iç yüzeyi örten mukoza ve ses telleri de şişip enflamasyon ortaya çıkınca ses kısıklığı, boğaz ağrısı, havlar tarzda öksürük. ( Tıp literatüründe buna fok balığı sesi denir.)
5- Üst solunum yolu giderek şiştiği zaman nefes almak zorlaşır. Hasta nefes alırken daha yüksek bir cızırtı sesi çıkarır. 
6- Ağır vakalarda nefes darlığı ortaya çıkar. 
7- Bu hastalık sadece üst solunum yolları değil alt solunum yollarını da etkileyerek bronşite neden olabilmektedir.

Bebeklerde Larenjit Krup Tedavisi Nasıl Yapılır :

1- Bebeği doktorunuza göstermeden teşhis ve tedavi yapmayın. Doktorunuzun verdiği ilaçları kullanın.
2- Anne sütü alacak yaştaki bebekler için anne sütüne devam edin. Anne sütü doğal antibiyotik görevi görecektir.
3- Zerdeçal en iyi çözümüdür. 
4- Zencefil çayı
5- Kimyon

Buna ek olarak; doktora gittiğinizde eğer teşhis larenjit ise doktor direk buhar tedavisine yollar. Buhar tedavisine ek olarak bir takım ilaçlar yazar. Benim bebeğimde larenjit oldu oradan çok iyi biliyorum. Benim bebeğim buhar tedavisinden sonra çok rahatlamıştı. Ve kısa zamanda kurtulduk çok şükür.