Bebeklere ve Çocuklara Televizyon Bilgisayar Telefon İzletmeyin

Gülsüm-Umut

Üye
Üye
Emektar Üye
29 Haz 2017
341
32
28
39
Ankara
www.bebekforum.net.tr
#1
Sosyal medyada paylaşılmış bir mesajı size aynen kopyalıyorum ki anne babalar kesinlikle aynı hataya düşmesin;

"Bebeklere ve çocuklara lütfen ekrandan bir şey izletmeyin, oğlum 20 aylık benim ilk tecrübem ilk çocuğum, dolayısı ile tecrübesizliğim, elimden geldiğince ilgileniyorum çocuğumla fakat çok büyük bir hata yapmışım... bebeğime televizyon izlettik, eğitici sandığım çocuk tv kanallarını ve youtube daki kanalları izlettik, sayıları söyleyen şarkılar, videolu masallar açtık oğluma sabah açıyorduk, akşam kapatıyorduk, oğlum da çok seviyordu ve daha öncesinde bir tanıdığımızdan bu şarkılar çok faydalı kızım ingilizce olarak benim bilmediğim şeyleri söylüyor diyordu, faydalı sandık aldandık.. oğlumun parmağı ile bir şeyleri işaret etmemesi hala bazı şeyleri ıhhh ıhhhh diye istemesi ve bilinçli kelimesi olmamasından rahatsızlık duyuyordum. [erkek çocuğu geç konuşur] diyen akrabalara da kandım 3-4 ay götürmedim doktora. Oğlumu 3 hafta önce doktora götürdüm. Çocuk ergen ve ruh sağlığına; psikiyatri doktoru gördü oğlumu muayene etti. Doktor bir şeyler olduğunu ama konuşmak için erken olduğunu test istediğini söyledi, testi 1 gün sonra yaptırdık. Testin sonucu; oğlum 4 ay geriden geliyormuş. Doktorumuz; otizmin (Gelişimsel bozukluk) sınırında olduğunu söyledi. Uyaran eksikliğinden de kaynaklanabileceğini bunun kesin tanısı için 2 ay sıkı eğitim uygulamamı istedi. 2 ay sonunda tekrar kontrole gideceğiz ve teşhis oğluma koyulacak. Uyaran eksikliği veya otizm diye... Otizm ( gelişimsel bozukluk) dediğimiz şey her bireyin içerisinde olan bir hastalık aslında ama tetiklenmesi durumunda ortaya çıkıyormuş, tv, tablet ve telefon en büyük tetikleyicisi. Guliten gibi gıda tetikleyicileri de var tabii ki.. Doktor tablet, televizyon, telefon kesinlikle yanında açmıyorsunuz dedi, bol bol hava soğuk sıcak demeden park bahçe dolaşsın mümkün olduğu kadar yaşıtlarıyla bir arada olsun sosyalleşsin, temiz hava alsın dedi...

Ekranlı olan şeyler tek taraflı uyaran oluyormuş, tepki alamadıkları için tek düzeliğe alışıyorlar, iletişim kurma gereği duymuyorlar. Ekranda etkileşim her zaman tek taraflı oluyormuş. Mesela tv de çocuk şarkısını açtınız güya sayıları öğretiyor 1-123-12345-6789-910 diyor tekerleme şeklinde senin çocuğun sallanmaya başlıyor ya da bir diyor veya eliyle bir yapıyor ama televizyondan karşı tepki alamıyor ( aferin, evet annecim 1, çok güzel hadi bu tarafa da dönelim, alkış gibi) Bunu zamanla yapsa da olur, yapmasa da sadece izlemesi yeter onun için algı tek taraflı gelişiyor, biz 3 haftadır hiç televizyon açmadık çok zorlanıyorum ama burnunu göstermeyen oğlum burnunu göstermeye başladı, kartlar aldık; kartlarla fil, otobüs, at, ayakkabı, biber, domates, tavuk, pembe ayıcık, inek, kedi ve uçak nerede deyince göstermeye başladı. Çok güzel gelişmeler var 3 haftadır göz kontağı kurmayan oğlum 15-20 saniye göz kontağı kurmaya başladı... Bu hafta sosyalliği için de oyun grubuna kaydımızı yaptırdım ilk dersimize dün gittik. yarın ikinci dersimiz var. Bir anne olarak erken fark ettiğim için çok mutluyum. Bunlar bizim altın zamanlarımız öğrenmeye en açık zamanları."

Aynı hatayı biz de yapıyorduk. Bebek 16 aylık. Bebek mama yerken çizgi film ya da şarkı izlemeye bayılıyor. Mamasını yedirdikten sonra televizyonu kapatacağız.

Kaynak : Sosyal Medya
 
Beğeniler: blues
27 Tem 2018
11
13
3
25
istanbul
#2
şu zamanda çocukların ağlamasını kesmek için ellerine telefon, tablet vb veriliyor. Çocuğun gelişimi ve ruh sağlığı açısından çok yanlış bir davranış.
 
Beğeniler: blues

Facebook Sayfamız