Bebek Hastalıklar Böbrek Büyümesi

  • Yapılan spamlar ve bot saldırıları sebebi ile üyelikler sadece manuel onaya alınmıştır. Mail adresi ve kullanıcı adı düzgün olmayan tüm hesaplar red edilecektir. İlginiz için teşekkür ederiz... /-/ Due to spam and bot attacks, memberships were only approved by manual. The e-mail address and the user name will be rejected. Thank you for your attention...
  • Bebek Forum içeriğindeki bütün yazılar üyelerimizin kendi tecrübeleri neticesinde yazdığı ve bilgilendirme amaçlı yazılardır. Teşhis ve tedavi amaçlı kullanılamaz. Kesinlikle her uygulamada doktorunuza danışınız.
  • İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bebek Forum https://www.bebekforum.net.tr Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ YAPTIKLARI PAYLAŞIMLARINDAN SORUMLUDUR.
9 Eki 2018
13
8
3
44
ankara
#1
Böbrek büyümesi nedir?
Erkek bebeklerin dikkate değer bir kısmında görülen, kimi tıp otoritelerince sıradan görülüyor olsa da, aslında böbreklerle ilgili ciddi sorunları ortaya çıkarma ihtimali söz konusu olan böbrek büyümesi nedir? Böbrek büyümesi kabaca, böbrek kanallarının tıkanıp, çıkışın zorlaşmasına bağlı olarak ortaya çıkan bir sorun olarak tanımlanır. Yani aslında sorun böbreklerin büyümesi değil, tıkanıklık nedeniyle büyümek zorunda kalmasıdır. Eğer tıkanmanın kaynağı ortadan kalkarsa, büyük ihtimalle anne karnında bebek iyileşecek ve neredeyse hiç bu sorun ortaya çıkmamış gibi bir süreç takip edilebilecektir. Ancak, tıkanıklık devam ederse, yapısal sorunlar çıkabileceği gibi, bebek doğduktan sonra her şekilde tedavilerin uzman hekimlerce gerçekleştirilmesi gerekir. Bu sorun, çoğu zaman dikkatten kaçıyor olsa da, özel olarak araştırılması gereken bir sorundur. Ultrasonografi esnasında bunun için özel analiz yapılması gerekir.
Böbrek Büyümesi Nasıl Teşhis Edilir?
Böbrek büyümesi anne karnında ortaya çıkan bir sorundur ve teşhisi ancak ultrason ve özel tetkiklerle mümkündür. Bebeğin görselinde ciddi bir değişiklik söz konusu değildir ve anne herhangi bir semptom hissetmez. Tabii böbrek kanallarında tam tıkanma söz konusu olabilir ki, bu durumda bebeğin sağlığı bozulacağından reaksiyon söz konusu olacaktır.
Teşhis için; annenin gebelik süresince devam etmesi gereken doktor kontrolleri yeterli olacaktır. Rutin kontrol esnasında hekim ön teşhisi koyabilir. Bu noktada durumun ciddiyetine bağlı olarak çocuk ürolojisi servisine sevk yapılabilir veya bir süre daha durum izlenebilir. Her ihtimale karşı, emin olmak gerekli ise ileri tetkikler için böyle bir ihtimal söz konusu olduğunda bu servise başvurmanız faydalı olabilir.
Böbrek Büyümesi Tehlikeli midir?
Böbrek büyümesi tek bir tipi ve sonucu olan bir sağlık sorunu değildir. Kimi durumlarda tıkanma çok düşük seviyede ortaya çıkar ve herhangi bir müdahale gerekmeden gebelik tamamlanabilir. Orta seviyeli büyümelerde hekim gözetiminde gebelik devam eder ve nadiren müdahalede bulunulur. Ancak bazı durumlarda büyüme ileri seviyelerde olabilir ki, bu durumda bebek sadece börek büyümesi değil, böbrek hasarı tehlikesi ile yüzleşebilir. Bu durumda mutlaka müdahale gereklidir ki, bu müdahale abort seviyesine kadar ulaşabilir.
Böbrek büyümesi sorununa yol açan tıkanmanın giderilmesi için anne karnında gerçekleşebilecek cerrahi müdahaleler söz konusu olabilmektedir. Elbette ciddi risk ihtiva eden durumlarda öncelikle bu opsiyon değerlendirilir. Bebek anne karnında ameliyat edilebiliyor ise ve risk faktörü ileri seviyedeyse mutlaka bu işlem gerçekleştirilir. Eğer cerrahi ihtimali görünmüyor ise maalesef istenmeyen kararların verilmesi bu noktada gerekli olabilmektedir. Lakin, en kötü ihtimal çok düşük bir olasılıktır ve görülme sıklığı oldukça düşüktür. Anne amnio sıvısında herhangi bir olumsuzluk söz konusu olmadığı sürece, büyük ölçüde gebelik sürdürülmekte ve bebek herhangi bir ciddi risk yaşamamaktadır. Doğrum sonrasında yapılacak tetkikler ile bebeğin sağlığına kavuşmasını sağlayacak prosedürler geliştirilip, uygulanabilir.
Böbrek Büyümesi Nasıl Tedavi Edilir?
Böbrek büyümesi tedavisi elbette klinik bir uygulamadır. Anne ve bebek sağlığını ilgilendiren tüm sağlık sorunlarında olduğu gibi; bu sağlık sorununda da yegane tedavi merci sağlık kuruluşlarıdır. Gebelik boyunca ve elbette sonrasında düzenli olarak hekim kontrolü altında olmanız, bu ve benzeri sağlık sorunlarından uzaklaşmanız için yardımcı olacaktır. Bu sağlık sorununda tedavi prosedürü çoğunlukla cerrahi olduğundan, zaten bireysel olarak yapabileceğiniz çok fazla eylem söz konusu değildir. Asla tıp dışı tedbir ve tedavileri düşünmemeli, anne ve bebeğin sağlığı bakımından böbrek büyümesi tedavi sürecinde uzman hekimlerden destek almalısınız. Böbrek büyümesi zamanında tespit edilmesi durumunda kolaylıkla tedavi edilebilen ve nadiren ciddi sonuçları olan bir hastalıktır. Bu nedenle kontrollerinizi aksatmamanız büyük önem arz eder.
 

Facebook Sayfamız