Yemek Tarifi İnegöl Köfte Yapmak İsteyenler İçin Harika Tarifler!

Uzman Editor

Üye
Üye
Emektar Üye
Mar 28, 2018
252
37
28
33
İzmir
İnegöl Köfte Yapmak İsteyenler İçin Harika Tarifler!
İnegöl köfte
nerede ise herkesin bildiği ve en çok tercih edilen köfte tarifleri arasında bulunuyor. Bursa ilimizde bulunan bir ilçeden ismi gelmektedir. Lezzet olarak kendine her zaman farklı bir pencereden bakarken, asıl olarak orijinal bir şekli var. Çocuklardan büyüklere, özel günlerden ani kararlara varana kadar her yerde karşımıza çıkar. Ancak her elde değişik bir görüntü ve tada kavuşmakta.

Yumurta ve ekmek bulunmayan bu yemeğimizde görüntü olarak değişimler gözlenmekte. Genel olarak dikdörtgen bir şekle sahip olsa da Bulgaristan göçmenleri aslının yuvarlak olduğunu söylemekte. Diğer taraftan karbonat yardımıyla verilen puf ve yassı olması bu kuraldan biraz uzak gözüküyor. Her ne kadar farklı formları olsa da lezzet denildiğinde ünü sınırları aşmış durumda.

İnegöl Köfte Yapmak İçin Hangi Malzemeleri Kullanmalıyız?
  • İlk malzememiz 800 gram kadar dana döşü kıyma bulmak olacaktır
  • 200 gram yarım yağlı kuzu kıyma
  • 2 adet kuru soğan eşlik etmeli
  • 10 gram karbonat ve 10 gram tuzla gerekenler tamamlanmakta
İnegöl Köftenin Püf Noktaları Nelerdir?
Vaktiniz varsa bir gece öncesinden dolapta bekletmek çok önemli. Daha sonra pişirmek için oda sıcaklığında bekletip, mangal aparatıyla pişirmeniz en üst seviyede tat almanızı sağlayacaktır. Kıymanıza karbonat eklemeniz, asıl olan görüntü ve ismin hakkını veren şekli vermenize katkı sağlar. Kıyma için 15 dakika yoğurmak yeterli olacaktır.

İnegöl Köfte Nasıl Yapılır?
  • Bir karıştırma kabı yardımıyla dana döşü ve kuzu etini bir arada yoğurmaya başlayın
  • Soğanlar oldukça ince bir şekilde rendelenmeli ve suyu güzelce sıkılmalıdır
  • Karıştırmış olduğunuz kıymaya tuz ve karbonatı da ekleyerek 15 dakika kadar bir süre karıştırmaya devam ederek, daha sonra şekil verme işlemiyle sonlandırın
İnegöl köfte genel anlamda her kesimden insanın severek, istediği bir yemektir.
 
  • Like
Tepkiler: blues