Neler Yeni
Bebek Forum'a Hoş Geldiniz

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut mesajlara cevap yazabilir, diğer üyelere itibar edebilir, kendi özel mesajınızı alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz.

Bebek / Bilgi İyot Yetersizliği Sebebiyle Sağlık Bakanlığının Aktif Çalışmaları

Uzman Editor

Üye
Üye
Emektar Üye
Katılım
28 Mar 2018
Mesajlar
248
Beğeniler
33
Puanları
28
Yaş
31
Konum
İzmir
#1
İnsan Sağlığında Tuzun Önemi Nedir?
Tuz vücudumuzun olmazsa olmaz minerallerinden bir tanesidir ve gerekli miktarda muhakkak alınmalıdır. Tabii bu derece önemli olan etken mineralin fazlası zarara yol açacaktır. Bebeklerde tuz kullanım oranı, yetişkinlere göre daha azdır ve ebeveynlerin buna dikkat etmesi gerekiyor. Bebeklerin tuz kullanımı bir hayli düşük seviyede tutulmalıdır, aksi halde böbrekler ve gözler zarar görebilir. Yeni anne ve babalar, muhakkak bilirkişilerden ve doktorlardan tuz kullanımı ile ilgili bilgi almalıdır. İnsan sağlığı açısından tuzun kullanımı önemlidir, bu konuda bilinçli olmak hayati önem taşıyor.

İyot Yetersizliği Sebebiyle Sağlık Bakanlığının Aktif Çalışmaları
Sağlık Bakanlığının geçmişten günümüze ciddi çalışmaları sonucu iyot eksikliğinin, önlenebilir zeka geriliği ve beyin hasarlarında en temel sebep olduğunu altını çizerek belirtti. Dünya genelinde insanların çok büyük bir kısmının iyot eksikliği yüzünden yeni doğmuş bebekler de ve anne adayların da ciddi zeka geriliğine yol açtığı UNICEF gibi prestij ve kendini ispatlamış kurumlar tarafından da birçok yazılı açıklamaların da kendine yer bulurken, yapılan araştırmalar da bu sorunun en kolay ve hızlı çözümü olarak, sofralarımızın olmazsa olmazı tuzların iyotlanarak önümüze gelmesi gösterildi.
Ülkemizde tüm tuz üreten fabrika yöneticileri ile iletişime geçilmesi halinde ve yasal bir karar ile anın da hayata geçirilebilecek olan tuz iyotlama uygulaması, tüm sağlıklı yaşam konusu ile ilgilenen doktorlardan vatandaşlara kadar ilgi ile beklenilmekte. Olayın ciddiyetinin gün geçtikçe artmakta olduğunun bilincin de olmamız ve tüm sağlılığına dikkat eden vatandaşlar olarak konun takibin de kalmamız ülkemizin geleceği açısına kadar ulaşmış durumdadır. İyot yetersizliği konusu ele alındığı zaman göz e ilk çarpan risk grubu olarak, doğurganlık döneminin en verimli çağında olan bayanlar, anne adayları yeni doğmuş bebekler ve çocuklar gelmektedir.
 

Facebook Sayfamız

Üst