Koruyucu Aile ve Evlat Edinme Koruyucu Ailelere Çalışmadan Emeklilik Hakkı Tanınıyor

Gülsüm-Umut

Baby Community Member
En iyi cevaplar
5
Web Sitesi
www.bebekforum.net.tr
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, koruyucu aile sisteminin yaygınlaştırılması ve kimsesiz çocuklara sıcak yuvasını ve gönlünü açan ailelere destek sağlıyor.
Bakanlık kimsesiz çocuklara yuvasını açan aile fertlerinden hiç çalışmayan ve sigortası yatmamış aile fertlerinin sigortasını karşılayarak emekli olmasına fırsat veriyor.
Ayrıca bakanlık gönüllü ailelere bir çok destek sağlıyor. Bakanlık koruyucu ailelerin çocukların bakım, eğitim ve yerleştirilmelerine ilişkin harcamalarda bulunan velilerin harcamalarına karşılık talepte bulunan ailelere çocuk başına aylık net ödeme gerçekleştiriyor.
Mevzuata göre , her öğretim yılı başında koruyucu aile yanındaki çocuğun eğitim masrafları için aileye ödenen miktar bir defaya mahsus üç katı oranına artırılarak veriliyor.
Ayrıca Koruyucu ailelere yanında kalan çocuklar için servis servis yoksa ulaşım giderleri ve kurs ücretleri de devletten karşılanıyor. Tam gün eğitim gören çocukların evde yemek yeme imkanı yoksa çocuklara devlet tarafından verilen harçlıklar iki kart arttırılıyor.