Anne / Baba Bilgi Neden Bebek Olmaz

Gülsüm-Umut

Üye
Üye
Emektar Üye
29 Haz 2017
341
32
28
39
Ankara
www.bebekforum.net.tr
#1
Bebek olmamasının bir çok nedeni vardır. Bu nedenler beslenme bozukluğu, stres, alkol, radyasyon, hormonal, kalıtsal olarak sıralanabilir. En önemli katagorize yöntemi yöntemi olarak erkekteki ve kadındaki çeşitli nedenleri araştırmak olacaktır.

Erkeğe Bağlı Nedenler:

A) Hormonal Bozukluklar:

Erkekteki testesteron hormonunun yeterli olmaması nedeniyle cinsel istek azlığı ve sperm üretimindeki problemler, hormon tedavisi gerekmektedir.

B) Sperm Hızının Düşüklüğü ve Kalitesinin Az Olması :

Sperm hızını arttırmak bazılarında zor ama mümkünken bazılarında eğer sıfıra yakın hareketlilik varsa mümkün değildir, çok ciddi tedaviler gerekir.

Kadına Bağlı Nedenler:

A) Polikistikkover sendromu: (Yumurta Problemi)

Bu rahatsızlığın nedenleri aşırı ağrı kesici kullanımı olarak görülür, ilaç tedavisiyle çözüm bulunabilir. Yumurtanın oluşmamasına ve çatlamamasına neden olur, kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

B) Hormonal Bozukluklar:

Östrojen hormonunun çok yüksek olması veya çok düşük olması, tiroid hormonlarının bozukluğu olarak görülebilir. Bunların haricinde: rahim ağzı ile ilgili aşılama problemleri, rahim tümörleri, vajinismus, hareketsizlik, obezite gibi sıralanabilir.

Anne adayı beslenmesine çok dikkat etmelidir. Örneğin düşük tehlikesine karşı yememesi gereken besinler vardır. Bu besinler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Kızartma,
Cips,
Az pişmiş yumurta,
Kahve,
Karaciğer ve az pişmiş et,
Temiz yıkanmamış sebze

Anne adayı hamile kalmayı düşünmeden önce mutlaka muayene olmalıdır, yukarıdaki hastalıklardan her hangi biri olup olmadığını araştırmalıdır.

Gebelik yönünden aile geçmişi araştırılmalıdır.

Kadınlarda İleri Yaş Problemi:

Kadınlarda yumurta oluşumu bebeklik yaştan itibaren başlar ve hayatları boyunca kendilerine yetecek kadar yumurtaya sahip olarak büyürler, yumurtaların sayısı yaş ilerledikçe düşer ve 35-40 yaşlarından sonra azalır ve yumurtaların kalitesi de düşmeye başlar. 35 yaşın altındaki kadınlarda bir yıl boyunca gebelik oluşmamışsa doktora başvurmak gerekir.

Alkol kullanımı da hem kadınlarda hem erkeklerde kısırlığa neden olmaktadır, bebek düşünen çiftler için yasaklanmıştır. Kadınlarda hücre oluşumunu azaltırken kadının erken menopoza girmesine neden olmaktadır. Ayrıca hamileyken aşırı sigara ve alkol kullanımı erken doğuma ve doğum sonrası bebekte ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır.

Kanser hastaları kanser tedavisi olurken kullanılan kemoteropi ilaçları, ışın tedavileri, sperm sayısını ve kalitesini bozmaktadır, hamile adayı annenin menopoza girmesine sebep olmaktadır. Bu rahatsızlığa yakalanan kadın veya erkek, tedaviye başlamadan önce yumurta ve sperm dondurma yöntemleri kullanarak bebek sahibi olma şansını arttırmaktadır.

Bebek düşünen çiftler yukarıdaki önlemleri almadıkları takdirde başarılı olma şansları düşüktür, birbirlerine yardımcı olmaları ise başarıdaki en önemli faktördür. Başarısızlıklarında pes etmemeli ve sabırla devam etmelidir.
 
Beğeniler: songül

Facebook Sayfamız