Bebek BEBEK ANNE KARNINDA NE KADAR KALMALI

Gülsüm-Umut

Baby Community Member
En iyi cevaplar
5
Web Sitesi
www.bebekforum.net.tr
anne karnında bebek.jpg

Kadın Doğum Uzmanları mümkünse bebeklerin anne karnında 39 haftaya kadar tutulmasını öneriyor. Çünkü bebeklerin akciğerleri 39’uncu haftada tam anlamıyla geliştiğinden doğuma hazır oluyor.

Kadın Doğum Uzmanları, anne karnında bebek kaç hafta kalmalı sorusuna bebeğin akciğer gelişimini tamamlayıp tamamlamadığını kontrol ederek cevap verebildiklerini belirtiyor.

Uzmanlar 34’ncü haftadan sonra özellikle anneye veya anne karnındaki bebeğe ait çeşitli risk faktörleri varlığında “Bebek içerde mi, dışarıda mı daha güvenli sorusunun yanıtını vermemiz gerektiğinde ultrasonografi eşliğinde anneden amniyosentezle sıvı alıp bebeğin akciğerlerinin gelişip gelişmediğini test edebiliyoruz” diyor.

Akciğer Gelişimi
Gebeliğin devamının riskli olabileceği durumlarda şayet bebeğin akciğerleri gelişmişse, doğurtma yönünde karar verdiklerini vurgulayan uzmanlar, akciğerlerin gelişmemiş olması halinde ise bebeği anne karnında daha çok tutmak yönünde karar aldıklarını söylüyor.

34. Gebelik haftasından sonrasında anneden sıvı alıp da fetüsün akciğer gelişimini yetersiz bulduğumuz anneleri iki gruba ayırsak:

Birinci gruptaki bebeklerin akciğerlerinin gelişmesi için annelere steroid ilacını versek, diğer gruba ilaç vermesek.

Bir hafta sonra yeniden amniyosentez yapsak. Sonunda steroid verilen annelerin bebeklerinin akciğer gelişiminin oldukca daha hızlı bulunduğunu görürüz.

24-34 hafta arasındaki gebeliklerde doğrusu 5,5 ile 8 ay içinde erken doğum riski olanlarda steroid uygulaması standart olarak yapılıyor ve bu uygulamanın bebeklerin ölüm riskini azalttığını biliyoruz.

42. hafta içinde doğum (normal) yaptım ben. Hatta kızıma kalsa, halâ gelmeye niyeti yoktu; rahim açıcı ilaç ile getirilmeye zorladık kendisini

42. hafta içinde doğum (normal) yaptım ben. Hatta kızıma kalsa, halâ gelmeye niyeti yoktu; rahim açıcı ilaç ile getirilmeye zorladık kendisini
Aslına bakarsanız geç doğum da erken doğum da çok sıkıntılıdır. Benim iki bebeğim de erken doğdu. İkisi de prematüre bebek. İlki 37 haftada doğdu ve 19 gün küvözde kaldı. Prematüre bebeklerde beyine pıhtı atar. Ve kalp de üfürüm olur tipiktir. Daha o zaman beyinde kanamayı nöroloji uzmanına sormuştuk dedi ki ileride ne olduğu görülür. Şimdi altı yaşında oğlum ve epilepsi krizi geçirdi. Yani anlayacağınız şimdi çıkıyor sıkıntısı Allah bütün bebeklere şifa versin. İkinci bebeğim birinciden 3 hafta daha geç doğdu. Yine prematüre ama en azından küvöz de kalmadı ve birinci bebeğimizdeki gibi problemler yaşamadık. Yani sözün özü en sağlıklısı vaktinde seyreden doğumdur. Erken doğumun da geç doğumun da riskleri olabiliyor.

ben de 42 hafta içerisinde normal doğum yaptım kerata baya zorladı