Bebek, Çocuk, Anne Platformu - Baby, Child, Mother Platform

Test Tube Baby Does Diabetes Cause Infertility?
 • 53
 • 0
Does Diabetes Cause Infertility?

Diabetes is a disease that occurs as a result of problems with the hormone insulin. Normally, the pancreas secretes the hormone insulin to help the body store and burn sugar and fat in the foods we eat. Diabetes occurs when the pancreas secretes too little or does not produce insulin, or when the body does not respond appropriately. The problem with diabetes affects a number of organs and vital processes in the body. This leads some to wonder, does diabetes affect fertility? Does it reduce fertility or delay pregnancy? We will answer these questions for you.

Does Diabetes Affect Reproduction?

Unfortunately, diabetes can affect the reproductive capacity of men and women and can cause a significant decrease in fertility rates when diabetes is not controlled. It can lead to many conditions that cause a delayed pregnancy, including:

• Polycystic ovary...
Tüp Bebek Diyabet Kısırlığa Sebep Olur Mu?
 • 70
 • 0

Diyabet Kısırlığa Sebep Olur Mu?


Diyabet, insülin hormonu ile ilgili sorunların bir sonucu olarak ortaya çıkan bir hastalıktır. Normalde pankreas, vücudun yediğimiz gıdalardaki şeker ve yağları depolamasına ve yakmasına yardımcı olmak için insülin hormonu salgılar. Diyabet, pankreas çok az miktarda insülin salgıladığında veya üretmediğinde ya da vücut uygun şekilde yanıt vermediğinde ortaya çıkar. Diyabetle ilgili sorun, vücuttaki bir dizi organı ve hayati süreci etkiler. Bu da bazılarının merak etmesine neden olur, diyabet üremeyi etkiler mi? Doğurganlığı azaltır mı veya hamileliği geciktirir mi? Bu sorulara sizler için cevaplayacağız.

Diyabet Üremeyi Etkiler Mi?


Ne yazık ki diyabet, erkeklerin ve kadınların üreme kapasitesini etkileyebilir ve şeker kontrol...
Baby SAFE ATTACHMENT BETWEEN MOTHER AND BABY
 • 43
 • 0
SAFE ATTACHMENT BETWEEN MOTHER AND BABY

We will have three goals for the bonding phenomenon between mother and baby:
Take care to get to know your child.
Try to make your child feel good
Try to enjoy your parenting process.

Bond with your baby at birth.

Establishing an early bond with your baby will create positive behaviors for the baby and mother. Such an attachment will change the nature of the baby's entire life. Plan your birth, do not hesitate to take the necessary responsibilities for the birth, try to get all kinds of training, create your birth planning with the necessary people. Becoming a parent is not a process that can be achieved through surgical birth without the need for a suitable method. Therefore, by choosing your obstetrician and midwife that is suitable for you, you can start the process of becoming a parent in a strong way...
Bebek ANNE BEBEK ARASINDA GÜVENLİ BAĞLANMA
 • 244
 • 0


ANNE BEBEK ARASINDA GÜVENLİ BAĞLANMA


Anne bebek arasında bağlanma olgusu için üç hedefimiz olacak:

Çocuğunuzu tanımaya özen gösterin.

Çocuğunuzu iyi hissettirmek için uğraşın

Ebeveynlik sürecinizden keyif almaya çalışın.

Bebeğinizle doğumda bağ kurun.

Bebeğinizle erken bağ kurmak bebek ve anne için olumlu davranışlar meydana getirecektir. Bu şekilde bir bağlanma bebeğin tüm hayatının niteliğini değiştirecektir. Doğumunuzu planlayın, doğum için gerekli sorumluluklarınızı almaktan çekinmeyin, her türlü eğitimi almaya uğraşın, gerekli kişilerle doğum planlamanızı oluşturun. Ebeveyn olmak uygun bir yol gerekmeden cerrahi müdahale ile olan bir doğum ile olacak bir süreç değildir. Bundan dolayı doğum doktorunuzu ve size uygun olan ebenizi iyi seçerek hayatınıza etki edebilecek travmatik bir olay yaşamadan ebeveyn olma sürecine güçlü bir şekilde başlayabilirsiniz. Bu travmanın şöyle bir...
Test Tube Baby First Time Success Rate of ICSI (Intracytoplasmic Sperm Injection)
 • 44
 • 0
First Time Success Rate of ICSI (Intracytoplasmic Sperm Injection)ICSI
is one of the most important achievements of medical progress at the end of the twentieth century. We see that many infertility cases, where the chances of conception are said to be almost zero, are successful and their heroes are fathers and mothers of one or two children. In this article, we will try to provide you with all the information you want to know about the success rate of ICSI from the first moment, success rates in general, conditions for success of ICSI and the reasons why it fails in some cases.

First Time Success Rate of ICSI

Many scientific statistics show that pregnancy rates constantly increase after the first time of ICSI, but in fact there is no guarantee that ICSI will be successful from the first time. The only guarantor is personal experience several times for each couple. Here...
Tüp Bebek ICSI'nin (İntrasitoplazmik Sperm Enjeksiyonu) İlk Seferdeki Başarı Oranı
 • 58
 • 0

ICSI'nin (İntrasitoplazmik Sperm Enjeksiyonu) İlk Seferdeki Başarı Oranı
ICSI
, yirminci yüzyılın sonunda tıbbi ilerlemenin en önemli başarılarından biridir. Gebe kalma şansının neredeyse sıfır olduğu söylenen birçok infertilite vakasının başarılı olduğunu ve kahramanlarının bir veya iki çocuk babası ve annesi olduğunu görüyoruz. Bu yazımızda, ICSI'nin ilk andan itibaren başarı oranı, genel olarak başarı oranları, ICSI'nin başarı koşulları ve bazı durumlarda başarısız olmasının nedenleri hakkında bilmek istediğiniz tüm bilgileri sizlere sunmaya çalışacağız.

ICSI'nin İlk Seferdeki Başarı Oranı


Birçok bilimsel istatistik, ICSI'nin ilk seferinden sonra gebelik oranlarının sürekli arttığını göstermektedir, ancak aslında ICSI'nin ilk seferden itibaren başarılı olacağının garantisi yoktur. Tek garantör, her...
Baby Teething Process in Babies
 • 57
 • 0
Teething Process in BabiesBabies
usually start teething when they are six months old, but in some babies this process may occur earlier or later.

Teething generally begins with a slight swelling and pain felt in the gums.

The first teeth are the lower front teeth (lower central incisors), but this order may differ for each baby.

Teething Symptoms

The teething process in babies comes with some symptoms.

Among these symptoms;

• swelling in the gums,
• redness,
• increased salivation,
• restlessness,
• loss of appetite,
• insomnia
• There is a mild fever.

This process may be a little painful for babies. If there is a lot of pain, you can use the pain reliever recommended by your doctor. You can give your baby teethers or cold objects to relax during this period.

To give an example for cold objects, you can first dip the teether or a clean piece of it in breast milk...
Bebek Bebeklerde Diş Çıkarma Süreci
 • 35
 • 0
Bebeklerde Diş Çıkarma SüreciBebek
ler genellikle altı aylık olduklarında diş çıkarmaya başlarlar, ancak bazı bebeklerde bu süreç daha erken ya da daha geç olabilir.

Diş çıkarma, genel olarak ilk başta diş etlerinde hissedilen hafif bir şişlik ve sızı ile başlar.

İlk diş alt ön dişlerdir (alt orta kesici dişler), ancak bu sıralama her bebekte farklılık gösterebilir.

Diş Çıkarma Belirtileri

Bebeklerde diş çıkarma süreci bazı belirtilerle birlikte gelir.

Bu belirtiler arasında;

 • diş etlerinde şişlik,
 • kızarıklık,
 • tükürükte artış,
 • huzursuzluk,
 • iştahsızlık,
 • uykusuzluk
 • hafif ateş bulunur.

Bu süreç bebeklerde biraz ağrılı olabilir. Eğer çok ağrısı var ise doktorunuzun önerdiği ağrı kesiciyi kullanabilirsiniz. Bebeğinize bu dönemde rahatlaması için diş kaşıyıcılar veya soğuk nesneler verebilirsiniz.

Soğuk nesneler için örnek verecek olursak eğer kullandığı diş...
Baby What is Colic Baby?
 • 67
 • 0
What is Colic Baby?What does colicky baby mean?
Colic is the name given to intense crying and fussiness in babies. Babies, who usually have colic, experience their most intense attacks in their sixth week. However, this situation decreases significantly in the third and fourth months. Although this excessive crying and restlessness in colicky babies decreases over time, parents need to pay attention to some points. In this article, we talked about what is a colic baby and the symptoms of a colic baby. After this article, you will learn how to care for colic babies. If you want, let's get started without further ado!

What are the Symptoms of Colic Baby?

The most distinctive feature of colicky babies is their frequent and intense crying. These crying attacks can usually occur in the evenings and at certain hours. In addition, colicky babies experience intense restlessness when crying and pull their...
Bebek Kolik Bebek Nedir?
 • 163
 • 0
Kolik Bebek Nedir?Kolik bebek ne demek?
Kolik, bebeklerde yoğun ağlama ve huysuzluk nöbetlerine verilen isim olarak karşımıza çıkıyor. Genellikle kolik durumuna sahip olan bebekler, altıncı haftalarında en yoğun ataklarını yaşıyor. Ancak bu durum üç ve dördüncü aylarda iyice azalıyor. Kolik bebeklerdeki bu aşırı ağlama ve huzursuzluk hali zamanla azalsa da, anne ve babaların bazı noktalara dikkat etmesi gerekiyor. Bu yazımızda sizler için kolik bebek nedir ve kolik bebek belirtileri konusuna değindik. Bu yazıdan sonra kolik bebek bakımını iyice öğreneceksiniz. İsterseniz lafı daha fazla uzatmadan başlayalım!

Kolik Bebek Belirtileri Nelerdir?

Kolik bebeklerin en belirgin özelliği sık sık ve yoğun şekilde ağlamaları oluyor. Bu ağlama atakları genellikle akşamları ve belirli saatlerde kendini gösterebiliyor. Ek olarak kolik bebekler ağlarken yoğun bir huzursuzluk yaşıyor ve ayaklarını...
Tüp Bebek ICSI ve IVF Arasındaki Fark Nedir?
 • 68
 • 0

ICSI ve IVF Arasındaki Fark Nedir?
Birkaç yıldır evliyseniz ve doğal yollarla gebe kalmaya çalışıp olumlu bir sonuç alamadıysanız, doktorunuz Mikroenjeksiyon (ICSI) ya da Tüp bebek (IVF) tedavisi önerebilir. Bu makalede size ICSI ve IVF arasındaki farkı ve her birinin ne zaman kullanılacağını anlatıyoruz.

ICSI ve IVF Arasındaki Fark


Her iki prosedür de döllenme işleminin laboratuvarda tamamlanmasına ve ardından suni döllenme işlemi olarak adlandırılan yumurtanın kadının rahmine geri enjekte edilmesine bağlıdır. Aralarındaki fark döllenme adımında yatmaktadır. Her biri için döllenme adımları şunlardan oluşur;

 • Kadının doğal adet döngüsünün baskılanması, adet döngüsü doktor tarafından reçete edilen ilaçlarla engellenir.
 • Yumurta üretiminin arttırılması, Yumurtalıklarınızı normalden daha fazla yumurta...
Tüp Bebek ICSI (İntrasitoplazmik Sperm Enjeksiyonu) Öncesi Histeroskopinin Önemi Nedir?
 • 49
 • 0

ICSI (İntrasitoplazmik Sperm Enjeksiyonu) Öncesi Histeroskopinin Önemi Nedir?
Histeroskopi
, doktorun rahmi iyi bir şekilde incelemesine yardımcı olan tekniklerden biridir ve çeşitli tıbbi nedenlerle ICSI'den önce histeroskopi yapmaya karar verebilir. Ancak bu doktor tarafından belirlenen uygun bir zamanda olmalıdır ve genellikle çoğu kadın histeroskopi yapmadan önce korkar. Ağrısının derecesini,ciddi komplikasyonları olup olmadığını ve doktora gitmeyi gerektiren yan etkiler nelerdir? Merak eder. Bu yazıda, bu konuda sizi endişelendiren her şeyi öğreniyoruz.

ICSI Öncesi Histeroskopi


Doktor, ICSI'den önce rahim sorunlarını teşhis veya tedavi etmek amacıyla histeroskop kullanır:

 • Tekrarlayan düşüklerin nedeninin teşhisi
 • Gebeliği etkileyebilecek fibroidler veya iyi huylu tümörler gibi belirli durumların teşhisi
 • Hamile...
Mom Steps To Prepare For Pregnancy
 • 75
 • 0
Pregnancy is a life-changing event that requires a lot of preparation, both physically and emotionally. Here are a few things that you can do to prepare for the pregnancy process:Schedule a preconception visit with your healthcare provider:
Before you start trying to conceive, it'simportant to schedule a visit with your healthcare provider to discuss any potential health concernsand to ensure that you are in the best possible health for pregnancy. Your healthcare provider canalso provide you with information on fertility and give you tips on how to increase your chances ofgetting pregnant.

Start taking prenatal vitamins: Prenatal vitamins are specially formulated to provide the essentialnutrients that you and your baby need during pregnancy. You should start taking prenatal vitamins atleast three months before you start trying to conceive.

Learn about prenatal...
Mom What Can You Do to Get Pregnant?
 • 120
 • 0
What Can You Do to Get Pregnant?If you want to get pregnant, you need to make some changes in your life. You don't always get the baby by luck. You also need to prepare your body for a baby. If you pay attention to the conditions that will increase your fertility, you can get pregnant in a shorter time.

What Should You Do to Increase Fertility?

You need to make your body suitable for a baby to live. To get pregnant and increase the chances of the baby implanting, consider these tips:
-Reducing alcohol and cigarette consumption
-Using folic acid
-Being close to ideal weight
-Having a doctor's examination
-Reduce stress
-Eating healthy
-Pay attention to sleep

What to Do to Get Pregnant?

If you are a woman who wants to increase your chances of getting pregnant, you should make sure to have regular sex. If you do not have regular sexual intercourse, you...
Anne Hamile Kalmak İçin Neler Yapabilirsiniz?
 • 158
 • 0
Hamile Kalmak İçin Neler Yapabilirsiniz?Hamile kalmak için neler yapabilirsiniz? Sorusu pek çok kişinin merak konusu olmaktadır. Aynı zamanda bu soru cevabının bulunması büyük önem taşımaktadır. Her kadının hayali anne olabilmek her erkeğin hayali ise baba olabilmek olarak bilinmektedir. Bu konuda yapılan araştırmalar sonucunda uzmanlar, düzenli bir cinsel yaşam önermektedir.

Gebelik olasılığının yüksek olduğu dönemin de takip edilmesi gerektiğinin bilinmesi büyük önem taşımaktadır. Yumurtlama dönemi her kadın için farklı olabilmektedir. Adet döngüsüne göre yapılan hesaba göre gebelik olasılığı yükseltilebilmektedir. Kadının gebelik takvimi oluşturulurken dikkatli olunması ve dönemin doğru değerlendirilmesi gerekmektedir.

Gebe Kalabilmek İçin Yapılması Gerekenler

Gebelik kadın hayatının en kutsal dönemi olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle kadın arzu ettiği zaman gebelik programı...

Baby How much does a 6-month-old baby weigh in the womb?

 • 90
 • 0
How much does a 6-month-old baby weigh in the womb?

full


After completing the 6th month of pregnancy, the mother's belly begins to protrude and she begins to experience some discomfort. Problems such as vomiting and fainting have been replaced by other problems.

What kind of problems does a 6-month pregnant woman experience?

Problems such as a 6-month pregnant woman's desire to vomit and fainting have now disappeared, but have been replaced by other problems. Some of these are digestive problems, headache and back pain, itching feeling due to tension and dryness in the abdominal area, varicose veins, and low blood pressure.

The mother-child relationship during the 6-month pregnancy is very special. The baby can now distinguish between his mother's and father's voices. He can taste the food his mother eats. Hearing ability, taste ability and movement ability have begun to develop. While it...

Bebek 6 Aylık Bebek Anne Karnında Kaç Ki̇lo Olur

 • 408
 • 0
6 Aylık Bebek Anne Karnında Kaç Ki̇lo Olur

full


Gebelikte 6. ayını dolduran annenin karnı çıkmaya başlar ve bazı rahatsızlıklar göstermeye başlar. Kusma isteği ve bayılma gibi sorunlar yerini başka sorunlara bırakmıştır.

6 Aylık Hamile Kadın Ne Gibi Sorunlar Yaşar?

6 aylık hamile bir kadının kusma isteği ve bayılma gibi sorunlar artık ortadan kalkmıştır ama yerini başka sorunlara bırakmıştır. Bunlardan bazıları sindirim sorunları, baş ve bel ağrısı, karın bölgesinde gerilme ve kuruluğa bağlı kaşınma hissi, varis, tansiyon düşüklüğüdür.

6 aylık hamilelikte anne çocuk ilişkisi çok özeldir. Bebek artık annesinin ve babasının sesini ayırt edebilir. Annesinin yediği yemeklerin tatlarını alabilir. Duyma yetisi, tat alma yetisi ve hareket yetisi gelişmeye başlamıştır. Sakin bir müzikte hareketsiz kalırken hareketli bir müzikte kıpırdanmaya başlayabilir.

6 Aylık Hamilelikte Bebeğin...
Baby Why Do Babies Vomit Too Much?
 • 103
 • 0
Why Do Babies Vomit Too Much?Excessive vomiting in babies may be a sign of some diseases. Babies may vomit after feeding, and this can sometimes cause concern for families. In fact, vomiting is a normal phenomenon. Research on this subject shows that babies vomit at least once a day during their early infancy. As babies continue to grow, it appears that this situation gradually begins to decrease. Especially after 8 months, vomiting disappears to a large extent.

Vomiting Caused by Malnutrition

Improper nutrition can cause vomiting in babies. Vomiting usually occurs in the first three months, right after the baby is fed. In newborn babies, mucus that cannot be removed can be eliminated this way. Or the formula or milk may rise up the esophagus. Paying attention to the baby's feeding style will be useful in this regard. Because the wrong feeding style may cause your baby to vomit.

Reasons such as swallowing air while sucking and gases that cannot be expelled can...
Bebek Bebekler Neden Fazla Kusar
 • 112
 • 0
Bebekler Neden Fazla KusarBebelerde fazla kusmak bazı hastalıkların habercisi olabilir. Bebekler, besledikten sonra kusabilir ve bu durum zaman zaman aileler için endişe oluşturabilir. Aslında kusma, normal bir durumdur. Bu konu hakkında yapılan araştırmalar, bebeklerin ilk bebeklik dönemlerinde, günde en az bir defa kustuğunu göstermektedir. Bebekler büyümeye devam ettiği süreç içerisinde, bu durumun yavaş yavaş azalmaya başlandığı görülmektedir. Özellikle 8 aydan sonra kusmalar büyük oranda ortadan kalkar.

Yanlış Besleme Kaynaklı Kusma

Yanlış beslenme bebeklerde kusmaya yol açabilir. Kusmalar genellikle ilk üç ayda, bebek beslendikten hemen sonra gerçekleşir. Yeni doğan bebeklerde, çıkarılamayan mukus bu yolla atılabilir. Ya da mama veya süt yemek borusundan yukarı doğru çıkabilir. Bebeğin beslenme şekline dikkat etmek, bu konuda faydalı olacaktır. Çünkü yanlış besleme şekli, bebeğinizin kusmasına neden olabilir.

Emerken hava yutması, çıkarılamayan gazlar...

Baby Pay attention to 6 months after birth!

 • 355
 • 0
9AEC5196-3CF5-4117-AD0B-C107478942AF.jpeg


Babies are born between 38 and 41 weeks, considering normal periods after development in the mother's womb. The baby can naturally receive adequate and correct nutrients in the mother's womb. Of course, this situation is directly proportional to how adequate and proper nutrition the mother is. However, since the development in the womb is the result of a natural process, it is defined as a healthy order. The same conditions do not continue after the Baby Doll is born. First of all, it is necessary to pay close attention to the first six months of the baby. Babies go through the most important phase of their development in the first 6 months. Many vital functions, from the full function of the internal organs to the activation of the immune system, are completed in this process. Scientifically, it is necessary to carefully protect the baby in the first 6 months, especially in terms of nutrition. The components in breast milk are sufficient for the...
Üst