Anne Bebek İlk Adımı Ayakkabısı Seçerken Dikkat Etmemiz Gerekenler

mervekeskinn

Bebek Forum Üyesi
BF Member
Katılım
20 Mar 2020
Mesajlar
10
En iyi cevaplar
0
Puanları
3
Yaş
28
Konum
istanbul
Merhaba arkadaşlar. Benim çocuğum yeni yeni adımlar atmaya başladı. Her anne gibi bende çok mutlu ve heyecanlıyım tabii. Ama çocuğum yürürken ufak bir denge sorunu yaşadığını fark ettim. Doktorumuz ilk adım ayakkabıları için yanlık tercih yaptığımı söyledi. Doğrusu buna dikkat etmemiştim. Belki benim gibi anneler vardır diye bir araştırma yaptım. Haydi buyrun hep birlikte öğrenelim...
Bütün çocuklar düztaban doğar
Bebekler ilk yürüme çabalarında kas dokuları gelişmemiş olduğundan zorlanarak yürür. Yürümenin başlaması ile kaslar gelişmeye başlar. Kaslar geliştikçe de doğru adım atmaya başlarlar.

Her çocuk ayak sağlığı kontrolünden geçmelidir
Ortalama bir insanda kemik sertleşmesi 22 yıl sürer. Taban düşüklüğünün önüne geçmek için ideal olarak tedavi, bebek 10 aylıkken başlamalıdır ve 4-5 yaşa kadar devam etmelidir. Bebeklerde ayak kasları gelişmediğinden tabanları düz olarak doğar. Kaslar geliştikçe ayak arkında yukarı doğru kavis oluşmaya başlar. Unutulmamalıdır ki ilerleyen yaşlarda diz ve bel ağrılarının kaynağı ayak arkının düşük kalmasıdır. Yani taban düşüklüğüdür (Düz Taban).

Çocuklara, yürümeye başlamadan önce ayakkabı giydirilmemelidir
Ayakkabının giydirilmemesi gereken bu dönemde ayağı korumak amacıyla kalın çorap giydirilebilir. Lycra oranı az, doğal malzemeden üretilmiş çoraplar tercih edilmelidir. çocuk ayakkabı modellerini incelerken dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlardan birisidir.

İlk adım ayakkabısı
Emekleme döneminden yürümeye geçiş evresinde giydirilecek olan ayakkabının yumuşak doğal deriden üretilmiş, esnek tabanlı, ayağı eldiven gibi saran ve ayak bileğini destekleyici özellikte olmalıdır Böylece hem ayak kasları gelişir hem de ayak, ayakkabıya uyum sağlayarak ideal şekli almasını sağlar. Bazı çocuklarda ise ayak taraklıdır. Bu ayak tipine sahip çocuklarda bağcıklı ve ya velkrolu ayarlanabilir ayakkabılar tercih edilmelidir. Dar ayakkabılardan kaçınılmalıdır. Çocukların ilk adım ayakkabı yaşı geçtikten sonra anatomik özellikli ayakkabı giymesi tercih edilmelidir.

Yanlış ayakkabı seçimi
Bir binanın sağlam temele ihtiyacı olduğu gibi insan vücudunun da sağlam ayaklara ihtiyacı vardır. Yanlış ayakkabı içinde gelişmiş bir düztaban ayak; orta yaş bir insanda diz ve bel ağrılarına sebep olabilmektedir.
Buna göre; sert tabanlı, ayağın ayakkabı içinde yayıldığı, ayak parmağının ayakkabının ucuna temas ettiği, hava almayan ayakkabılardan uzak durulmalıdır.

Ayakkabı materyali
Ayakkabının doğal malzemelerden üretildiğinden emin olunmalı ve iç kısmında ayağa zarar verebilecek sentetik materyaller tercih edilmemelidir. Kapalı ayakkabılar kesinlikle çorap ile giyilmelidir.
 

gezerburcak

BF Member
Katılım
18 Ağu 2020
Mesajlar
7
En iyi cevaplar
0
Puanları
3
Yaş
41
Konum
İstanbul
Çocuğa ayağı sıkmayan ayakkabı giydirmek çok önemli ve ayakları çok hızlı büyüyor :( teşekkürler yazınız için
 
Üst