Bebek Bebekler Neden İdrar Yolu Enfeksi̇̇yonu Olur

birbaba

Baby Community Member
Katılım
30 Haz 2019
Mesajlar
188
En iyi cevaplar
1
Tepki puanı
196
Puanları
43
Yaş
46
Konum
Alanya
Bebekler Neden İdrar Yolu Enfeksi̇̇yonu Olur

Bebekler Neden İdrar Yolu Enfeksi̇̇yonu Olur.jpg


İdrar yolu enfeksiyonu idrar yolu boyunca bakteriyel büyüme ve üremenin neden olduğu bir enfeksiyon türüdür. İdrar yolu enfeksiyonları sıklıkla üretrayı, mesaneyi ya da böbrekleri etkileyebilir.

İdrar yolu enfeksiyonları genel olarak dış genital bölgeden gelen bakterilerin üretra yolu ile idrar yoluna girmesiyle başlar. Bu bakterilerin en yaygın sebebi Escherichia Coli bakterisidir.

Kadınlar üretralarının anatomik olarak anüse daha yakın olması sebebiyle idrar yolu enfeksiyonlarına çok daha duyarlıdır. Ancak erkeklerde de görülebilmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Olunduğunu Nasıl Anlarız?

İdrar yolu enfeksiyonunun belirtileri şunlardır:

Birçok kere idrara çıkma isteği, idrar yapılma anında hissedilen yanma ya da ağrı, bulanık ya da kötü kokulu idrar, idrarda kan görülmesi, idrar kaçırma, mide ya da sırt ağrısı, zayıflık ve güçsüzlük vb. gibi…

Genel İdrar yol enfeksiyonlar genel olarak antibiyotiklerle tedavi edilir. Tedavi edilmediği takdirde idrar yolu enfeksiyonları ciddi anlamda sorunlara sebep olabilir. Bu sebeple belirtilerin ortaya çıkması durumunda tıbbi yardıma başvurmak önemlidir.

Ayrıca idrar yolu enfeksiyonlarının önlenebilmesi açısından hijyen alışkanlıklarına uyma ve yeterli su içme gibi önlemler alınmalıdır.

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu

Bebeklerde de idrar yolu enfeksiyonları görülebilir. Esasen idrar yolu enfeksiyonları bebeklik dönemlerinde çok yaygındır.

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonları genellikle bakterilerin idrar yoluna girip orada çoğalmasıyla ortaya çıkar.

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonunun belirtileri yetişkinlerdekilerden farklı olabilir.

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu belirtileri şunlardır:

İdrar yaparken ağlama ya da huzursuzluk duyulması, idrar yapılırken yanma hissinin gelmesi, idrar yapılırken sıkça ajitasyon, idrar renginde değişikliklere şahit olunması, ateş, kusma, beslenme zorluğu, sinirlilik gibi…

Bebeklerde tedavi edilmeyen idrar yolu enfeksiyonları ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu belirtilerinin görülmesi halinde derhal doktora başvurulması önemlidir.

Doktorlar genellikle idrar örneğine ve laboratuvar analizine dayanarak tanı koyar ve uygun tedavinin reçetesini yazarlar. Tedavi genel olarak antibiyotikleri içerir.

Enfeksiyonlar Tedavi Edilmeli

İdrar yolu enfeksiyonları özellikle bebeklerde sık görülür, ancak tedavi edilmediği takdirde ciddi komplikasyonlara yol açabileceğinden erken tanı ve tedavi önem teşkil eder. Dolayısıyla anne çocuk ilişkilerinde bebeklerin sağlığını koruyabilmek açısından annelerin, bebeklerinin sağlığı söz konusu olduğunda iyi bir gözlemci olmaları gerekir.
 
Üst