Çocuk Bizim Çocuk Tırnak Yiyor..!

Gülsüm-Umut

Bebek Forum Üyesi
BF Member
Katılım
29 Haz 2017
Mesajlar
422
En iyi cevaplar
3
Puanları
43
Yaş
42
Konum
Ankara
çocuktırnakyeme.jpg

Bizim çocuk tırnak yiyor!

3–4 yaşından sonra ortaya çıkan tırnak yeme davranışı altı aylık bir sürece rağmen devam ediyorsa bunun gerisinde psikolojik etmenlerin yattığını düşünmek gerekiyor.

Uzmanlar “çocuğun hareketlerinin kısıtlanması, aşırı baskıcı, otoriter bir ebeveyn tutumunun olması, çocuğun alışkanlıklarının tasvip edilmemesi, kardeş kıskançlığı, çocuklar arasında fark yapılması, anne babanın yeterince alaka ve sevgi göstermemesi tırnak yemenin nedenleri içinde belirtilebilir.” diyerek mevzuyla alakalı merak edilenleri sizlerle paylaşıyor.

Tırnak yeme davranışı en sık hangi yaşlarda görülmektedir?
Tırnak yeme 3-4 yaşlarından önce çoğu zaman görülmeyen bir alışkanlıktır. çocukların%33′ ünde görülür.

çocuklarda ilk tırnak yeme 3-4 yaşında görülmeye adım atar ama en sık görüldüğü yaşlar 7-8 yaşlarıdır. Onun da ötesinde erişkinlik çağı çocuklarda en sık tırnak yenen dönemdir. Bu dönemde oran % 45 ’e kadar yükselir.

çocuklar hangi sebeplerle tırnak yemeğe başlarlar?
3-4 yaşlarında ortaya çıkan tırnak yemede çoğunlukla herhangi bir neden aranmaz. O yaşlarda görülen tırnak yemenin çoğunlukla model almayla, ailede biri tırnak yiyorsa onu yansılamak etme şeklinde ortaya çıktığı görülür. Fakat bu uzayan bir süreçse, bunun arkasında psikolojik etkenlerin yattığı düşünülebilir.

örneğin çocuğun hareketlerinin kısıtlanması, aşırı baskıcı, otoriter, kısıtlayan bir ebeveyn tutumunun olması, çocuğun davranışlarının çoğunlukla tasvip edilmemesi, kardeş kıskançlığı, çocuklar içinde fark yapılması, anne babanın yeterince ilgi ve sevgi göstermemesi ve çocuğun yanındaki geçimsizlikleri nedenler içinde sayılabilir.

Tırnak yeme problemi cinsiyete göre farklılık gösterir mi?
özellikle erişkinlik döneminde kız ve erkekler hemen hemen eşit olarak tırnak bölgeler fakat kız çocuklarda tırnak yemeye, erkek çocuklara göre biraz daha fazla rastlandığı biliniyor. Fakat cinsiyete bakılırsa çok değişiklik gösterdiği tırnak yeme için söylenemez.

Tırnak yemeyi önlemede aileleri düştüğü yanlışlıklar nelerdir?
3-4 yaşta genellikle yansılamak ve model almayla öğrenilen tırnak yemenin uzun soluklu bir davranış problemine dönüşmesindeki en önemli etkili ailelerin tırnak yemeyi görüp derhal çocuklarını uyarmalıdır.

Sık uyarılan çocukların da belli bir müddet sonra alaka çekmek için bu davranışı tekrarlama yoluna gittiklerini görüyoruz. Bu yaşlardaki çocuklar herhangi bir uyarı almaksızın şayet altında yatan psikolojik bir neden yoksa tırnak yemeyi belli bir süre sonra hiç bir önlem alınmamasına rağmen bırakacaklardır.

Ailelerin düştüğü en büyük hatalar; çocuğu cezalandırma, tırnak yediği için çocuğu aşağılama, paylama, şiddet tatbik, eline acı biber sürme, acı solüsyonlar sürme, bu vakıayı tırnak yeme şeklinde tanımlama ve çocuğun yanında başkalarına da bu durumu mesele olarak aktarıp, bunu çocuğun duymasına da sebebiyet vermedir.
Ne vakit bir uzmana başvurmak gerekir?
Tırnak yeme, 5-6 yaştan sonra herhangi bir uyarı yapılmadığı şekilde en az 6 aylık bir süreçten sonrasında devam ediyor ise mutlaka bir uzman yardımı almak gerekir. çünkü 5-6 yaşına kadar olan vakitte çocuğun dikkatinin dağınık olması, muayyen bir şeye uzun süre konsantre olamaması nedeniyle uzun süre konsantrasyon gerektiren şeylerde elini ağzına götürmesi kabul edilebilir.

Bu süre zarfında tetikleyici bazı nedenler var ise; örneğin ilgisiz anne baba tutumları, aşırı baskıcı, otoriter ve karışan anne baba tutumları gerçekten geçici olan tırnak yeme davranışının kalıcı bir davranış problemine dönüşmesine neden olabilir. O yüzden 5-6 yaştan sonra devam ediyorsa bir uzmandan yardım alınmalıdır.

Tırnak yeme problemi tedavi edilmediği vakit ilerde ne benzer biçimde sonuçlar doğurur?
Tüm davranış ve ahenk sorunları, tırnak yeme de bunlardan biridir, çoğu zaman tek başına görülmez. Tedavi edilmediğinde en önemli sonuç, tırnak yemeye başka davranış sorunlarının da eşlik edebileceğidir.

Tırnak yemeye şayet altında harbiden psikolojik nedenler var ise; parmak emme, alt ıslatma, kekemelik yahut gerçek dışı davranışı eşlik edebilir. çünkü hepsinin altında, geçici değilse, güvensizlik, onaylanmama, ehil ilgi ve sevgi görmeme vardır.

Bu tarz şeylerin haricinde fiziksel olarak tırnakların bozulması, el yapısında bazı deformasyonların olması ikinci dereceden önem kazanacak durumlardır.

Tırnak yeme problemi olan bir çocuğa karşı ailelerin yaklaşımı iyi mi olmalıdır?
öncelikle çocuğun harbiden huyları çok onaylanmadığından, alaka ve sevgi görmediğinden dolayı tırnak yediğini düşünürsek aile bir defa katı tutumunu mutlaka gevşetmeli, çocuğun yanında ebeveyn birbirleriyle tartışmamalı, aşırı baskıyı ortadan kaldırmalı, çocukla birlikte zaman geçirmeye, çocuğun ilgisini çekebilecek etkinlikleri anne-baba-çocuk beraber ortak oluşturmaya çalışmalı, korku, kaygı yaratabilecek durumlardan çocuk uzak tutulmalıdır.

Tırnak bakımı çocuğa yapmış olabilir. Ara sıra tırnak derin kesilebilir. O da çocuğun tırnaklarına dişinin varmaması açısından önemlidir fakat yapılacak en önemli şey çocuğa o anda uyarı yapmamak, çocuğun elini ve ağzını oyalayacak bazı etkinliklere çocuğu yöneltmek şeklinde olabilir.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst