Çocuk ÇOCUKLARDA EĞİTİM VE GELİŞİM

Guzelicerik.com

Baby Community Member
En iyi cevaplar
0
1525358424_1.jpg

ÇOCUKLARDA EĞİTİM VE GELİŞİM

Çocuklarda eğitim sadece okul ile sağlanmamaktadır. Bir birey dünyaya geldiği ilk andan itibaren pek çok eğitim süreci içerisine girmektedir. Aileler eğitimin ilk ve en önemli parçasıdır. Bir çocuk dünyaya karşı ilk duruşunu aile ortamı içerisinde şekillendirmeye başlar. Ailenin hayata karşı duruşu, fikirleri, seçimleri bu dönemde çocuğun karakterinin oluşumu en çok etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Yanlış davranışlar ve konuşmalar sonucunda topluma faydası bulunmayan, hayata karşı isteksiz, başarısız ve saldırgan çocuklar yetişmektedir. Bu gibi durumlarda ebeveynlerin çocuk eğitiminde ilk ve en önemli basamak olduklarının bilincinde olmaları oldukça önemlidir.

ÇOCUK EĞİTİMİ SIRASINDA NASIL DAVRANILMALIDIR?

Çocuklar sizin davranışlarınız ve konuşmalarınız sonucunda şekil alacakları için oldukça dikkatli davranmak ve hassas olmak çocuğunuzun psikolojik ve fizyolojik eğitimi için oldukça önemlidir.

ÇOCUK EĞİTİMİ SIRASINDA NASIL DAVRANILMALIDIR?

Çocuklar sizin davranışlarınız ve konuşmalarınız sonucunda şekil alacakları için oldukça dikkatli davranmak ve hassas olmak çocuğunuzun psikolojik ve fizyolojik eğitimi için oldukça önemlidir.

* sabırlı olmak
* Anlayışlı olmak
* Sevecen davranmak
* Aile içerisinde güçlü bağlar kurmak
* Paylaşımcı olmak

Çocuğunuzu psikolojik olarak olumlu etkileyen davranışlardan olacaktır. Mutlu bir gelişim süreci içerisinde bulunan pek çok çocuğun yaşam boyunca da ailesi ve çevresine karşı davranışlarının bu şekilde gelişim gösterdiği görülmektedir.

ÇOCUĞUN SAĞLIKLI GELİŞİMİ İÇİN NELER YAPILABİLİR?

Her insan topluma yararlı bireylerin özelliklerini, davranışlarını, eğitim düzeylerini yararın gerektireceği pek çok faktörü aşağı yukarı bilmektedir. Çocuğunuzun toplumsal alanda iyi yerlere gelebilmesi, insan olarak başka insanlara karşı davranışlarının iyi olması, ilişkilerinde sağlıklı davranışlar sergilemesi için birtakım gereklilikler vardır.

ÇOCUK GELİŞİMİ ETKİLEYEN DİĞER FAKTÖRLER NELERDİR?

HİPOFİZ
TİROİD
BÖBREK ÜSTÜ BEZLERİ
ADRENAİL VE DE NORADRENALİN
EŞEYSEL ÖSTROJEN
PROGESTERON
ADRENALEN EŞEY HORMONU
TESTESTERON
Çocuklarda gelişimi etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Ayrıca
Biyolojik süreç
Sosyal süreç
Bilişsel süreç

Gelişimi etkileyen süreçler arasındadır. Biyolojik süreç bireyi kalıtımsal olarak etkilerken sosyal süreç çocuğunuzun insanlarla olan ilişkilerini etkilemektedir. Bilişsel süreç ise çocuğunuzun dil, düşünce ve zeka yapısında etkili olan süreçtir.

ÇOCUK GELİŞİM SÜREÇLERİ NELERDİR?

Doğum öncesinde bulunan dönem
Embriyo dönemi
Fetüs
Yeni doğan dönemi
Bebeklik çağı
İlk çocukluk dönemi
Son çocukluk dönemi
Ergenlik dönemi
Genç yetişkinlik süreci
Orta yetişkinlik süreci
İleri yetişkinlik süreci

Olarak pek çok gelişim süreci vardır. Bu dönemlerde bireyin hangi faktörlerden ne kadar etkilendiği oldukça önemlidir.

ÇEVRENİN ÇOCUK EĞİTİMİNDEKİ ÖNEMİ NEDİR?

Çocuk eğitiminde çevre aileden sonra gelen en önemli faktörlerden birisidir. Çocuğunuz aile içerisinde başlayan eğitim sürecinden sonra olumsuz koşullara sahip olan bir çevre içerisinde bulunursa yönelimleri de bu çevrelere göre değişim gösterecektir. Arkadaş ortamı çocuğunuzun hayat tarzının yönlenmesinde etkili olan faktörler arasında yer almaktadır
Zararlı alışkanlıklar
Kötü davranışlar
Zorbalık
İyi huylar
Hobiler
Yaşama bakış açısı

Çocuğunuzun arkadaş ortamı ve sosyal çevresi ile şekillenecektir. Bu gibi durumlarda çocuğunuzun nasıl çevreler içerisinde bulunduğunu, arkadaşlıklarını, davranışlarını ve pek çok hareketini iyi gözlemlemeniz gerekmektedir.

Eğitim süreci ailede başlayan okul, arkadaşlar ve iş hayatı gibi pek çok süreci kapsayan dönemlerde gerçekleşmektedir.

Çocuğunuzun özgüvenini de etkileyecek olan bu dönemlerde çocuğunuz yanlış davranışlar içerisinde bulunsa dahi iyi bir yönlendirme yapmanız gerekmektedir. Kimlik karmaşası yaşanabilecek eğitim süreçlerinde psikolojik destek aldırmak da pek çok çocuğun yanlış davranışlardan uzaklaşmasını sağlamaktadır. Çocuğunuzda değişimler ve rahatsız olacağınız çeşitlilikler gözlemliyorsanız alanında uzman bir insandan yardım almanız en doğru seçenek olacaktır.