Bebek Emzirme Tekniği

Gülsüm-Umut

Baby Community Member
En iyi cevaplar
5
Web Sitesi
www.bebekforum.net.tr
Genç anne bebeğini emzireceği anı heyecanla bekler. Acaba ilk kez emzirdiği için başarılı olacak mıdır? Anne, bu konuda hiç heyecana kapılmamalıdır. Ebe ya da hemşire; anneye gereken bilgiyi vererek yardımcı olabilir.

Anne ilk günlerde yattığı yerde meme verir. Bunun için hafifçe yan yatar ve yattığı taraftaki memesini verir. Bebek, yüzü memeye dönük olarak yatırılır. Bu sırada bebeğin başı, annenin dirseğinin iç kısmındaki bir yastığa dayanır. Anne, göğsünü, serbest kalan elinin baş ve işaret parmağıyla meme süngerinin biraz altından tutar, meme başına bebeğin ağzına verir, diğer dört parmağıyle de göğsünü, alttan hafifçe kaldırır ve başparmağıyla meme süngerinin üst tarafından hafifçe bastırır. Bebeğinin dudaklarının meme başına dokunmasıyla bebek, içgüdüsüyle hemen ağzını açar ve emmeye başlar. Emzirme sırasında, bebeğin burun deliklerinin memeyle kapanmamasına dikkat edilmelidir. Bebekler sadece burunlarından nefes aldığı için bu çok önemlidir. Anne ve bebeğin bazı beceriksiz hareketleri ebenin ya da hemşirenin uyarılarıyla hemen giderilir.

Anne ayağa kalkabiliyorsa, oturarak meme verir. Bunun için anne, isteğine bağlı olarak meme verir. Anne arkalıklı bir sandalyeye oturur, kucağına temiz bir bez serer, sonra bebeği kucağına alır. Bebeğin başı yine annenin dirseğinin iç kısmındaki yastığa dayanır.

Emziren anne, ayaklarının altına bir tabure alırsa, daha rahat eder. Bu taktirde aşağıya doğru fazlaca eğilmesini önlemiş olur ve sırt ağrılarından şikayeti kalmaz.

Emzirmede Önemli Kurallar :

1) Emziren anne önce ellerini iyice yıkamalıdır.

2) Bebek emzirmeye alınmadan önce göğüs başları silinip dikkatlice temizlenmelidir.

3) Göğüsler her emzirmede tamamen boşaltılmalıdır. Eğer bebek göğüsleri boşaltamıyorsa, emzirmeden sonra göğüsler göğüs pompasıyla boşaltılmalıdır.

4) Bebek yirmi dakikadan fazla emmemelidir. Bu süre dışında bebeğin fazla süt alması olasılığı yoktur. Süt miktarının büyük bir kısmı, ilk 5-10 dakika içinde emilir. Bebek, yirmi dakikadan sonra emmez, sadece meme başını kemirerek oyalanır. Bunun sonucunda, meme başları tahriş olur ve kızarır.

5) Emzirme saatlerine mümkün olduğu kadar uymalıdır.

6) Emzirme sonucunda geğirmesi ve gaz çıkarması sağlanması için bebek bir süre dik tutulmalıdır. Anne bebeğin karnını omzuna dayar ve hafif hareketlerle sırtına poposuna vurarak. ve sırt bölgesini sıvazlayarak bebeğin gaz çıkartmasına yardımcı olmalıdır. Bebekler süt içerken hava yutabilir. yutulan havanın bağırsaklara geçmeden çıkarılması gerekmektedir ki daha sonra bağırsaklarda bu hava sancıya yol açmasın. Geğirme sırasında genellikle bir parça süt de çıkabilir. Bunun bir sakıncası yoktur.

7) Göğüsler çok temiz tutulmalıdır. Sık sık sutyen değiştirilmelidir. Sutyenin göğüslere iyice oturmasına ve göğüsleri sıkmamasına dikkat edilmelidir. Memeden taşan sütün sutyeni kirletmemesi için meme uçlarına steril göğüs pedi veya gaz bezi konabilir.

8) Meme başının yara olmaması için her emzirmeden sonra yumuşatıcı krem ya da merhem sürmelidir. Emzirme sırasında da meme başları dikkatle ve iyice temizlenmelidir.

9) Emziren annenin özel şekilde korunmasına gerek yoktur. Anne mümkün olduğu kadar çok uyumalı ve strese girmemeli, sinirlenmemelidir. Sinir stres uyku süt kalitesini ve miktarına olumsuz etkide bulunabilir. Anne iyi beslenmeli; dengeli, doğal ve faydalı beslenmelidir.

Kaynak : Anne ve Bebek Kitapları (Wechselberg/Puyn)

Benim çocuğumda emmiyor ne yapacağımı bilmiyorum hep aç kalıyor çok üzülüyorum. :(

Benim çocuğumda emmiyor ne yapacağımı bilmiyorum hep aç kalıyor çok üzülüyorum. :(

Süt arttırıcı gıdalar alıp. Sağma yöntemine geçebilirsiniz. Süt sağma makineleri mevcut satılıyor da kiralanabiliyor da... Eşim 15 ay bir fiil süt sağdı. Bizim bebeğimiz prematüre bebekti ememiyordu. Bu yüzden eşim süt arttırıcı gıdalar aldı sağma makinesi ile devamlı süt sağdı.