Tüp Bebek Fallop Tüpü Tıkanıklığının Belirtileri Nelerdir?

Elçines

Baby Community Member
En İyiler - The Best
Katılım
27 Tem 2022
Mesajlar
200
En iyi cevap
2
Tepki puanı
146
Puanları
43
Yaş
29
Konum
Antalya

Fallop Tüpü Tıkanıklığının Belirtileri Nelerdir?


Fallop Tüpü Tıkanıklığı.jpg

Fallop tüpleri, yumurtalıkları ve rahmi birbirine bağlayan kadın üreme organlarının bir parçasıdır. Bunlar aracılığıyla yumurtalar rahme geçer ve spermler yumurtaya giderek onu döller ve hamilelikle sonuçlanır. İnfertilite sorunlarından biri de fallop tüplerinin tıkanmasıdır. Bu makalede, tıkalı fallop tüplerinin semptomlarını ve tedavisini öğrenin.


Fallop Tüpü Tıkanıklığı Belirtileri

Fallop tüplerinin tıkanması nadiren belirtilere neden olur. Çoğu kadın üreme sorunları ortaya çıkmadıkça bu sorunu yaşadığını bilmez, bu nedenle kısırlık veya gecikmiş gebelik genellikle fallop tüplerinin veya bunlardan birinin tıkanmasının ilk belirtisi olarak ortaya çıkar.

20'li yaşlarınızdaysanız bir yıllık denemeden sonra veya 30 yaşın üzerindeyseniz altı ay sonra gebe kalmadıysanız, doktorunuz diğer temel doğurganlık testlerinin yanı sıra fallop tüplerinizi incelemek için özel röntgenler isteyecektir.

Bazı kadınlarda pelvik veya karın ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkar. Bu ağrı düzenli olarak ortaya çıkabilir veya sadece regl döneminizde ortaya çıkabilir.

Belirli bir tip tıkalı fallop tüpü alt karın ağrısına ve olağandışı vajinal akıntıya neden olabilir, ancak fallop tüpü tıkalı olan her kadında bu belirtiler görülmez.

Tıkalı bir fallop tüpünün belirgin belirtileri olmasa da, bazı tıkanıklık nedenleri başka sorunlara yol açabilir. Örneğin, endometriozis, pelvik inflamatuar hastalık, ağrılı adet kanaması ve yakınlaşma sırasında ağrıya neden olabilirler. Ancak bu belirtiler tek başına fallop tüplerinden birinde tıkanıklık olduğunu göstermez.

Bazen tıkanıklık döllenmiş yumurtanın tutunmasına neden olabilir. Bu durum dış gebelik olarak bilinir, herhangi bir belirtiye neden olmayabilir ve genellikle bir tarama sırasında tespit edilir. Bununla birlikte, bazı kadınlar vücudun bir tarafında karın ağrısı veya vajinal kanama gibi hamilelik belirtileri yaşayabilir. Dış gebelik yaşadığınızdan şüpheleniyorsanız derhal tıbbi yardım almalısınız.


Fallop Tüplerinin Tıkanması Yumurtlamayı Engeller Mi?

Fallop tüplerinden birinin tıkanması yumurtlamanın gerçekleşmesini engellemez, ancak yumurtanın içinden rahme geçmesini engeller. Bu nedenle yumurta rahme ulaşamaz ve sperm yumurtaya ulaşmak için fallop tüpünden yüzüp geçemez, bu da döllenmeyi ve hamileliği önler.

Kanallar tamamen tıkalıysa, tedavi olmaksızın hamilelik imkansızdır ve sadece kısmen tıkalıysa, muhtemelen hamile kalacaksınız. Ancak, döllenmiş bir yumurtanın tıkanıklıktan geçip rahme ulaşması zor olduğundan dış gebelik riski artar. Bu durumlarda doktorunuz durumunuza bağlı olarak tüp bebek tedavisini önerebilir.

Tıkanıklık fallop tüplerinden birindeyse, yumurta hala sağlıklı bir fallop tüpünden geçebildiği için muhtemelen doğurganlığı etkilemeyecektir. Ayrıca doğurganlık ilaçları doğru tarafta yumurtlama şansını artırmaya yardımcı olabilir.


Fallop Tüplerinin Tıkanması Regl Dönemini Etkiler Mi?

Tıkalı bir fallop tüpü regl döneminizi engellemez. Bazı durumlarda, ağrılı dönemler bile geçirebilirsiniz.


Fallop Tüpü Muayenesi Ağrılı Mıdır?

Tıkalı fallop tüplerini kontrol etmek ve teşhis etmek için üç ana test vardır:

  • Doktorun rahim içine zararsız bir boya enjekte ettiği ve bu boyanın normalde fallop tüplerine aktığı röntgen testidir. Bu gerçekleşmezse, bir tıkanıklık var demektir. Doktor boyayı görebilir ve bir röntgen ile izleyebilir. Birçok kadında boya rahim ve fallop tüpleri boyunca ağrısız bir şekilde ilerler, ancak fallop tüplerinden biri tıkandığında boya tıkanıklığa baskı uygulayabilir.
  • Fallop tüplerinin görüntüsünü oluşturmak için ultrason dalgalarının kullanıldığı ultrason testi ağrısız bir işlemdir.
  • Cerrahın vücutta küçük bir kesik açtığı ve fallop tüplerinin içeriden fotoğrafını çekmek için küçük bir kamera yerleştirdiği laparoskopidir. Bu en doğru testtir. Bununla birlikte, doktorlar bu testi erken teşhis olarak önermeyebilir. Çünkü invaziv bir prosedürdür ve sorunu tedavi edemez. Endoskopi anestezi altında yapılır ve kesi yerinde küçük bir kesi izi kalabilir.
Son olarak, fallop tüpü tıkanıklığının belirtilerini öğrendikten sonra bu durumun gebe kalma yeteneğinizi kaybetmeniz anlamına gelmediği konusunda sizi rahatlatmak isteriz. Tedaviyi tamamladıktan sonra hamile kalmak mümkündür ve şansınız tedavi yöntemine ve tıkanıklığın ciddiyetine bağlıdır. Tüp bebek sizin için bir seçenek olmaya devam edecektir, bu nedenle umutsuzluğa kapılmayın.
 
Üst