Bebek Gaz Sancısı Neden Olur Nasıl Geçer?

koyumavidijital

Baby Community Member
Katılım
9 Eki 2018
Mesajlar
13
En iyi cevaplar
0
Tepki puanı
10
Puanları
3
Yaş
47
Konum
ankara
Gaz sancısı hemen hemen her bebeğin yaşadığı sıkıntılı bir durumdur. Ancak bazı bebekler gaz sıkıntısını daha uzun süre yaşarken bazılarında bu durum daha kısa sürmektedir. Peki, gaz sancısı neden olur nasıl geçer? Birçok anne ve baba ağlayan ve susmayan bebekleri karşısında çaresiz kalmaktadır. Bunun yanı sıra hamile kadınlar da gaz sancısı çekmekte ve bu durum bazen doğum sancısı ile bile karıştırılmaktadır. Bu durumda da gaz sancısı neden olur nasıl geçer, sorusu akıllara gelmektedir. Bebeklerde de annelerde görülen gaz sancısı durumu, çeşitli yiyeceklere karşı vücudun hassas oluşundan ileri gelmektedir. Özellikle bebeklerde hassasiyet daha fazla olabilmektedir. Bu duruma ilişkin çözümleri yazımızın ilerleyen kısımlarında ayrıntılı olarak bulabilirsiniz.

Bebeklerde Gaz Sancısı Neden Olur Nasıl Geçer, Gaz Sancısı Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Bebekler 2 yaşına kadar anne sütü ile beslenmektedir. Bu nedenle çoğu zaman ek gıda ihtiyacı bulunmamaktadır. Ancak bazen buna ilaveten ek gıda verilmesi gerekmektedir. Bu durumda ek gıda alan bebeklerde gaz sancısı daha fazla olmaktadır. Ancak ek gıda almayan bebekler de anne sütüyle aldıkları gıdalar gaz sancısı yapabilmektedir. Bebeklerde gaz sancısı neden olur nasıl geçer, sorusunun cevabı her bebek için değişmektedir. Bazı bebeklerin bünyeleri bazı gıdalara karşı daha hassas olmaktadır. Bu durumda yenilen ve içilen şeylere dikkat edilerek bebeğe süt yoluyla gaz geçmesi engellenebilir. Turşu, yoğurt, kuru fasulye ve kuru bakliyatlar, mercimek çorbası gibi gıdalar gaz yapıcı özelliktedir. Ancak bebeğin bünyesi gazı atabiliyorsa bu, sıkıntı yaratan bir durum olmamaktadır. Bebeklerde gaz sancısı neden olur nasıl geçer, sorusuna bir diğer yanıt ise SANCIYI geçirmek için bebeğin sırtının ovalanmasıdır. Bebeklerin ayaklarına sıcak havlu koymak da gaz sancısını geçirmede etkili bir yöntem olarak bilinmektedir.

Hamilelikte Gaz Sancısı - Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hamilelik döneminde kadınlarda çeşitli kokulara ve yiyecekleri karşı hassasiyet oluşması normal kabul edilmektedir. Bu dönemde normal zamanda gaz ya da gaz sancısı yapmayan yiyecekler de sıkıntı verici olabilmektedir. Bu nedenle hamilelikle gaz sancısı neden olur nasıl geçer, sorusuna vereceğimiz ilk yanıt, her anne adayı için durumun değişken olduğudur. Yani, hamilelikte gaz sancısı normalde gaz yapmayan yiyeceklerden de kaynaklanabilmektedir. Bu durumda hangi yiyeceğin vücuda nasıl bir etki yaptığı takip edilerek gaz sancısı yapan gıdalardan uzak durulması gerekmektedir. Hamilelikte gaz sancısı neden olur nasıl geçer sorusuna bir diğer cevabımız ise gaz sancısını geçirmede kullanılan yöntemlerle ilgilidir. Ayağı sıcak tutmak için konulan sıcak havlu ya da yorgan, pike gibi örtü altında kendini sıcak tutmak gaz sancısı geçirmede etkili yöntemlerdir.

Nasıl Önlem Alınmalıdır?

Hem bebeklerde hem de hamile kadınlarda gaz sancısı için alınabilecek en iyi önlem gaz yapan gıdalardan uzak durmaktadır. Bu nedenle gaz sancısı neden olur nasıl geçer, sorusu için en önemli cevap verilmiş olmaktadır. Gece daha rahat uyumak ve midede ekşime hissetmemek için alınan gıdaların hamur ağırlıklı olmamasına dikkat edilmelidir. Hamilelik döneminde gaz sancısı neden olur nasıl geçer sorusuna bir diğer yanıt da ayakları üşütmemek şeklinde verilmektedir. Çünkü gaz sancısı sadece yenilen ve içilen şeylere bağlı değildir. Ayakları üşütmek de gaz ve gaz sancısı yapan en önemli faktör olarak bilinmektedir. Bu nedenle hem bebeklerde hem de hamilelerde vücut ısısının korunması son derece önemlidir.
 
Üst