Anne Hamile Kalmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

Hamile Kalmak İçin Neler Yapabilirsiniz?


Hamile Kalmak İçin Neler Yapabilirsiniz.jpg
Hamile kalmak için neler yapabilirsiniz? Sorusu pek çok kişinin merak konusu olmaktadır. Aynı zamanda bu soru cevabının bulunması büyük önem taşımaktadır. Her kadının hayali anne olabilmek her erkeğin hayali ise baba olabilmek olarak bilinmektedir. Bu konuda yapılan araştırmalar sonucunda uzmanlar, düzenli bir cinsel yaşam önermektedir.

Gebelik olasılığının yüksek olduğu dönemin de takip edilmesi gerektiğinin bilinmesi büyük önem taşımaktadır. Yumurtlama dönemi her kadın için farklı olabilmektedir. Adet döngüsüne göre yapılan hesaba göre gebelik olasılığı yükseltilebilmektedir. Kadının gebelik takvimi oluşturulurken dikkatli olunması ve dönemin doğru değerlendirilmesi gerekmektedir.

Gebe Kalabilmek İçin Yapılması Gerekenler

Gebelik kadın hayatının en kutsal dönemi olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle kadın arzu ettiği zaman gebelik programı yapabilmektedir. Ancak biyolojik etkenler ve dış etkenler nedeniyle istendiği zaman gebelik gerçekleşmeyebilmektedir. Adet dönemi Baz alınarak doğurganlık olasılığının yüksek olduğu dönem tespit edilmektedir.

Kadının hamile kalabilmesi için ilk koşul düzenli bir cinsel yaşam olarak ifade edilmektedir. Böylelikle gebe kalabilme olasılığı yükselmektedir. Ayrıca çiftlerin biyolojik durumu, aile geçmişi gibi etkenlerin de araştırılması gerekmektedir. Doğal yollarla yapılabilecekler sonucunda gebelik gerçekleşmemiş ise alternatif yolların araştırılması gerekmektedir. Doğal yollarla gebelik oluşabilmesi için yapılması gerekenler:
-Düzenli bir cinsel yaşamın devamı,
-Sigara, alkol ve diğer olumsuz alışkanlıkların sonlandırılması,
-Düzenli beslenme,
-Gebelik önleyici kimyasal etkenlerin derhal sonlandırılması,
-Kadınlarda kanamaya neden olabilecek bitkisel çaylar vs. alınmaması gerekmektedir. Böylelikle doğal yollarla gebelik oluşmadığı durumlarda tüp bebek gibi farklı yollar denenebilmektedir.
Gebe kalabilmek için yapılması gerekenler arasında doğal olasılıklara alternatif seçenekler de bulunmaktadır. Ancak daima doğru kaynaklar ve uzmanlardan yardım alınması atılacak en doğru adım olarak bilinmektedir.

Kadınlarda Gebelik İçin Uygun Dönem Nedir?

Kadınlarda gebelik oluşabilmesi için en uygun dönem adet takvimine bağlı olarak tespit edilmektedir.
Genel olarak yumurtlama gelecek adet başlangıcının 14 gün öncesinde oluşmaktadır. Ve 12 ile 18 gün sonra olarak değerlendirilmektedir.

Adet döngüsünün aralığı da yumurtlama tarihinde etkin olabilmektedir. Örnek olarak, 23 gün süreli bir adet döneminde yumurtlama süreci 7/13 gün arasında gerçekleşmektedir. Bu dönemin kadın erkek arasında değerlendirilmesi gerekmektedir. Anatomik olarak uyumlu çiftlerde gebelik olasılığı daha yüksek olabilmektedir. Ancak erkek testislerinde ya da kadın rahminde sorun olabildiği durumlarda gebelik oluşmayabilmektedir. Bu durumda mutlaka bir tüp bebek uzmanından destek alınması gerekmektedir.

Doğal yollarla oluşmayan gebelik doktor müdahalesi sonucunda gerçekleşebilmektedir. Tıbbi olarak yapılan tüp bebek uygulamaları kısa sürede olumlu sonuç verebilmektedir. Bunun için ön araştırma yapılarak güvenilir doktor ve kuruluşların bulunması gerekmektedir. Bu sayede beklenen sonuç alınabilme olasılığı yükseltilebilmektedir. Gerekli operasyonlar yapılarak kadının hamile kalması sağlanabilmektedir. Çiftler, doktor ve aile arasında gelişen iletişim kalitesi de gebe kalabilme olasılığı üzerinde etken olabilmektedir.

Korunma Süresi Gebelikte Önemli midir?

Gebeliğin önlenebilmesi için farklı korunma yöntemleri denenmektedir. Fakat kimyasal olarak üretilerek kullanılan tüm gebelik önleyici etkenler olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Bu nedenle uzun süreli korunma yöntemlerinden kaçınılması gerekmektedir. Cinsel hayatın doğallığını bozan tüm sistemler yumurtalıklar için olumsuz etken olabilmektedir. Kadınlarda gebelik beklentisi dönemlerinde azami dikkatli olunması önerilmektedir.

Koruyucu hap alınıyor ise bırakılması, spiral varsa çıkarılması, her hangi bir kimyasal enjekte ediliyorsa derhal son verilmesi gerekmektedir. Ardından düzenli ve sağlıklı cinsel ilişki yaşanması, stresten uzak durulması önerilmektedir. Korunma sürecinin uzaması gebelik oluşması üzerinde olumsuz etken olabilmektedir.

Uzmanlara göre hamile kalma olasılığı haftada üç kez cinsel ilişki yaşanarak artırılabilmektedir. Çiftlerin gebelik konusunda beklentileri olduğunda cinsel ilişki sırasında kadının sırt üstü durumda bulunması da öneriler arasında bulunmaktadır. Bu durum spermlerin rahme ilerlemesini sağlanmaktadır. Korunma süresinin de gebelikte etken olabilme olasılığı düşünülmektedir.

Beslenmenin Gebeliği Engelleme Durumu var mıdır?

Gebe kalmak isteyen kadınların pek çok detaya dikkat etmesi gerekmektedir. Beslenme söz konusu olduğunda gebelik oluşumu ile etkileşimi oluşabilmektedir. Gebelik ve beslenme arasında önemli bir bağ bulunmaktadır. Yeterli ve sağlıklı beslenemeyen kadının gebe kalma olasılığı düşeceği gibi gebe kalsa dahi bebek gelişemeye bilmektedir. Bu nedenle hamile kalmak isteyen kadın hatta erkeğin beslenme programına dikkat etmesi gerekmektedir.

Gereken protein, vitamin besin değeri yüksek gıdaları alması gerekmektedir. Ancak bu durumun obeziteye yol açabilecek kadar abartılmaması gerekmektedir. Karbonhidrat ağırlıklı beslenmenin sınırlandırılması gerektiğinde uzman desteği alınması büyük önem taşımaktadır. Çünkü gebelik engelleyici unsurlar arasında Obezite ilk sıralarda yer almaktadır. Yetersiz ve dengesiz beslenmenin gebelik engelleyici etken olduğu bilinmektedir. Bu duruma fırsat vermemek için:
-Doğal ve bitkisel besinlerden faydalanılabilmektedir.
-Arı poleni, çörek otu ve tarçının beslenme içeriğinde bulunması önerilmektedir.
-Soğan, yumurta özelliğini yükselttiğinden beslenme programında bulunması önerilmektedir. Hatta doğumdan sonra dahi soğanın anne sütü artırıcı özelliği bulunmaktadır.
-Uzmanlığına güvenilen bir diyetisyen desteği alınarak düzenli beslenme programı uygulanabilmektedir.

Gebe kalma Olasılığı Bulunmayan Dönem Var mıdır?

Kadınlarda gebe kalma olasılığının yüksek ve düşük olduğu dönemler bulunmaktadır. Bu durum adet döngüsüne göre değişmektedir. Erkek ve kadın arasındaki uyum, sperm kalitesi ve yumurta kalitesi de gebelikte büyük önem taşımaktadır. Yumurtlama döneminde hamile kalma olasılığının en yüksek olduğu bilinmektedir.

Kadınların her ayın sadece 4 günlük sürecinde hamile kaldığı tespit edilmektedir. Bu dönem haricinde gebe kalınamayacağı ifade edilmektedir. Ayrıca yumurtlama süreci öncesinde bulunan 72 saat boyunca gebe kalınmayacağı tespit edilmiş bulunmaktadır. Aynı zamanda yumurtlama döneminden sonraki 24 saatlik süreçte de gebe kalınamayacağı bilinmektedir. Bu nedenle gebe kalınabilecek dönem için özenle takvim belirlenmesi gerekmektedir. Aksi halde gebelik gerçekleşmeyebilmektedir. Organik olarak gerçekleşen gebelik döneminin takip edilerek anne ve bebeğin düzenli gelişimi sağlanabilmektedir.
 

Kategoriler - Categories

Üst