Bebek İlk Adım Ayakkabısı

Guzelicerik.com

Baby Community Member
En iyi cevaplar
0
yuruyen-bebek-gormek-2015.jpg

İLK ADIM AYAKKABISI

Çocuğunuzun gelişimine katkı sağlayan ürünlerden birisi de ilk adım ayakkabısıdır. Pek çok insanın aksesuar olarak gördüğü ayakkabılar çocukların duruşlarını, yürüyüşlerini ve rahatlıklarını yönlendirmektedir. Çocuğunuza ilk adım ayakkabısını seçerken yürüme alıştırmaları sırasında patik ya da çorap kullanabilirsiniz. Bu süreçte onun için en doğru ayakkabıyı seçme zamanınız olacaktır. Bir yaşını geçtiğinde ise artık bir ayakkabı ihtiyacı olacaktır. Uzmanlar tarafından önerilen yönteme göre bebeğin evdeki ilk adım denemelerinde ayaklarının çıplak olması daha doğru olacaktır.

AYAKKABI DOĞRU BÜYÜKLÜKTE OLMALIDIR

Bebeğinizin ilk ayakkabısını seçerken onun ayağına uygun olup olmaması oldukça önemlidir. Rahat etmesi için alınan büyük ayakkabılar bebeğin ayağından kolaylıkla çıkar. Küçük ayakkabı tercih ettiğinizde ise rahat edemeyeceği için adımlarını atarken bebeğinizin canı yanar. Aynı zamanda ayağında yaralar da oluşabilir.

AYAKKABININ DOĞRU BÜYÜKLÜKTE OLDUĞUNU NASIL ANLARIZ?

- Uzunluk testi
- Genişlik testi
- Topuk testi

UZUNLUK TESTİ:

Ayakkabının burun kısmına bastırarak bebeğinizin baş parmağı ile ayakkabının ucu arasındaki mesafeyi elinizde kontrol edebilirsiniz. Çok fazla boşluk iyi olmayacağı gibi çok az boşlukta bebeğinizi rahatsız edecektir. Bu duruma dikkat ederek ayakkabınızın uzunluk testini yapabilirsiniz. Yarım santimlik bir mesafe bebeğiniz için en doğru boşluk olacaktır.

GENİŞLİK TESTİ:

Bebeğinize ayakkabıyı giydirdikten sonra ayakkabının kenarlarına bastırarak ayakkabı ve bebeğinizin ayağının arasındaki mesafeyi anlayabilirsiniz. Çok yakın veyahut tam gelen ayakkabılar bebeğinizin ilk adımlarını atmasına engel olacaktır.

TOPUK TESTİ:

Bebeğin bileği ile test edebileceğiniz topuk testini; bebeğinizin bileğinden tutarak hareket ettirip ayakkabının bebeğinizin ayağından çıkıp çıkmadığına bakarak yapabilirsiniz. Bebeğinizin ayağı rahat bir şekilde oynuyorsa ancak ayakkabı çıkmıyorsa ideal ayakkabı seçimini yapmışsınız demektir. Bebeğinizin bileği ayakkabı içerisinde rahatça hareket edemiyorsa o ayakkabıyı tercih etmeniz doğru olmayacaktır.

HAFİFLİK

Bebeğiniz ilk adımlarını atarken yere sağlam basamayacaktır. Kendi ağırlığını bile taşımakta zorlanan bebeklerin ilk adım ayakkabıları da hafif olmalıdır. Kolay yürüyüşünü sağlamak, gereksiz eforu engellemek için hafif ayakkabı almayı tercih etmeniz bebeğiniz için ideal seçim olacaktır.

ESNEKLİK

Esnek olmayan ayakkabılar bebeğinizin kas ve hareket sistemini olumsuz yönde etkilerken aynı zamanda hareket kabiliyetini de kısıtlar. Bebeklere ilk adım ayakkabısını seçerken çok sert olmayan, ayak şekline göre kıvrılan ayakkabılar tercih edilmelidir. İlk adım ayakkabılarının burun kısımlarının 40 derece bükülebilir olması aranan özellikler arasında yer almalıdır.

KAYMAZ TABAN

Bebeğiniz adımlamaya başladığında kayarak düşme tehlikesi olduğu için kaymaz taban tercih etmeniz gerekmektedir. Bu seçim sonucu istenmeyen kazaların yaşanması da engellenir.

BAĞLIKLI- CIRTCIRTLI AYAKKABI

Bebeğinizin açılan bağcıklara takılma ve düşme tehlikesi olacağı için ilk adım ayakkabılarında bağcıklı ayakkabıları tercih etmeniz daha doğru bir seçim olacaktır.

FİYATI NASIL OLMALIDIR

Bebeklerin gelişimleri çok hızlı olduğu için alacağınız ilk adım ayakkabıları kaliteli olmalı ancak çok yüksek fiyatlı olmamalıdır. Sürekli gelişen bebeğinize kısa sürede birden çok ayakkabı almanız gerekecektir bu sebeple ayakkabı alışverişlerinde çok uçuk fiyatlı ürünleri satın almanız önerilmemektedir.

ÇORAPLA DENETMEK

Bebeğinize ilk adım ayakkabısı alacağınız zaman ayakkabıyı çorap ile denetmek ve ayakkabı testini bu sırada yapmak doğru olacaktır. Bazı ayakkabılar çorap ile giyildiğinde bebeğin ayağına uyum sağlamamaktadır. Doğru ayakkabı seçimi için çorapla denemek gerekmektedir.

ORTOPEDİK AYAKKABI

Bebeğinizin ilk adımlarını rahatlıkla ve zorlanmadan atması için ortopedik ayakkabı almalısınız. Bebeklerin yürürken rahatsız olmayacağı ve ayağını yara yapmayacak ayakkabılar ortopediktir.

Ayakkabı seçimi yapacak aileler bu maddelere dikkat etmesi sonucunda bebeklerine en doğru ilk adım ayakkabılarını alacaklardır.