Prematüre Bebek Prematüre doğan bebeklerin büyürken sıkıntıları

Gülsüm-Umut

Baby Community Member
En iyi cevaplar
5
Web Sitesi
www.bebekforum.net.tr
Prematüre bebekler nörolojik açıdan değerlendirildiklerinde her doğan 10 bebekten birinde organ gelişimini tamamen tamamlamadan doğduklarından zeka ve çeşitli gelişim sorunları yaşanmaktadır.
Prematüre bebekler normal bebeklerden daha sık doktor kontrolüne gitmelidir. Prematüre bebeklerde gelişme gecikmesi, işitme ve görme sorunları, kalem tutma yazma problemleri gibi ince motor becerileri, bir eşyayı yerine koyma gibi kaba motor becerileri, zeka geriliği ve bedensel gelişim sorunları, parmak ucunda yürüme, kronik akciğer sorunları ve Rsv enfeksiyonları ortaya çıkabilir.

Prematüre bebekler normal bebeklere oranla daha geç gelişim gösterir. Normal bebeklere oranla daha geç emekler, oturur daha geç yürüyebilir, daha geç yutma ve konuşma becerisini kazanabilir.

Prematüre bebek babası olarak ilk doğduğu günden beri gözümden film şeridi gibi geçti. İlk doğduğu günlerde annesi hastahaneden taburcu oldu. Ama bebek küvöz ( Yeni doğan ünitesinde) kalmaya devam etti. Allah dan hastahane anlayışlıydı ve her gün ziyaret edebiliyorduk. Evde annesi süt sağıyordu o sütü bayatlamasın diye ben her gün hastahaneye sağılmış anne sütünü sağıldığı vakit bazen günde 3 kere hastahaneye 19-20 gün boyunca taşıyordum. 20 gün boyunca yeni doğan ünitesine günde en az 2-3 kere gidip gelmeye aynı zamanda annelerin ziyaret saati için her gün anneyi de 13:00 de oraya götürdüm. Gerçekten çok sıkıntılı günler geçirdik. Ama her türlü zorluğa göğüs gerdik. Sabrettik. Ben babası olarak Hafta da bir gün Cumartesi günü görebiliyordum. Bebeğimi çok özlüyordum. Neyse Küvöz (Yeni doğan ünitesin) deki günlerimiz sona erdi. Bebeğimizi eve getirdik. O dönemde hatırladıklarım bize bebeğinizin kalbi delik ve beyin kanaması geçirmiş kan neyse ki pıhtılaşmış. Vücut o pıhtıyı zamanla atar demişlerdi. Benim ve annesinin üzerinden kaynar sular döküldü. Yeni doğan ünitesinde Diğer annelerle ve babalarla konuştuğumuzda herkese aynı şeyi söylediklerini öğrendik. Bu durumun her prematüre bebekte olduğunu söylediler.
Prematüre bebekler için anne sütüyle beslenmek diğer bebeklerden de çok önemlidir. Gerçekten diyorum anne sütü tam gelişmemiş prematüre bebeğin vücut gelişimini çok daha çabuk sağlıyor.
Eve geldikten sonra bebeğimiz küvöz de olduğu gibi devamlı uyuyordu. Odasını çok steril tutmak zorundaydık. Benim iznim bitmişti. Ama annesinin izni heyet raporlarıyla 1 yıla uzattık. Esas bütün zorluğu annesi yaşadı. Bebeği gece gündüz 2,5 - 3 saatte bir anne sütünü 1 saat boyunca sağarak sağarak 80 cc bazen 100 cc anne sütüyle biberon yardımıyla beslemeye ve sabırla saçını süpürge ederek bakmaya başladı. Bebeğin yanına girerken çoğu zaman ağzına bebeği mikroplardan korumak için maskeyle giriyorduk. Bebek anne sütüyle kilo almaya başladı. Ve kendini toparladı. Allah a şükürler olsun. 2 ay sonunda kalbini kontrol ettirdik kabinin deliği kapanmış dediler. Bebeğimiz bu gün 10. ayına girdi. Annesinde öyle sabır vardı ki gece gündüz gerekirse çoğu zaman uyumadı uykusundan, rahatlığından fedakarlık etti ve bebeğimizi bu noktaya getirdi. Allah annesinden razı olsun. Bu sıkıntılı dönemlerde annesine elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım..
Allah bütün prematüre bebeklere annelerine babalarına yardım etsin. Onlara bakmak normal bebeklere bakmaktan çok daha zor bir durum. Ek gıdaya bile doktor tavsiyesiyle 7. ayda geçtik ama bebek yutmayı daha yeni yeni öğreniyor. Pütürlü gıdalarda çoğu zaman çıkarıyor. Çevremizde ki normal bebeklere bakarak görüyoruz ki ayağını basması, oturmaya başlaması diğer bebeklere oranla geç oldu. Şu an önceden de dediğim gibi bebeğimiz 10. ayında daha yeni yeni emekleme sürecine geçme eğiliminde şu an sürünerek gidiyor. Annesi sabırla bebeğimizle ilgilenmeye devam ediyor. Ben de işten geldikten sonra elimden ne geliyorsa yardım etmeye çalışıyorum.