Anne Sivrisinekleri Uzak Tutan 15 Bitki

senbuse

Bebek Forum Üyesi
BF Member
Katılım
23 Eki 2020
Mesajlar
19
En iyi cevaplar
0
Puanları
3
Yaş
24
Konum
Eskişehir
Herkese merhaba arkadaşlar. sivrisineklerden uzak tutacak doğal sinek savar arayışındayım :) sivrisinekleri uzak tutan 15 bitkiyle ilgili bir yazı buldum, paylaşmak istedim.

"1. Kasımpatı
Kasımpatı hem güzel bir çiçek hem de harika bir böcek kovucu. Kasımpatı çiçeğini sivrisinekleri kovmak için yapraklarını kopararak giysilerinize veya yüzeylere serpebilirsiniz.

2. Nane
Nane genellikle mutfak amaçlı kullanılır, ancak karıncaların evinize girmesini engelleme konusunda da harikalar yaratabilir. Karınca gördüğünüz her yere biraz nane veya nane yağı serpin.

3. Lavanta
Lavanta, pire ve hamamböceği gibi böcekleri uzaklaştırmaya yarayan linalol isimli bir bileşik içerir. Bir avuç lavanta yaprağı alıp suyla dolu bir spreyli bir şişeye koyup cildinize ve mobilyalarınıza serpebilirsiniz.

4. Kedi Nanesi
Kediler kedi nanesi veya kedi otu olarak bilinen bu bitkiye bayılır ancak sivrisinekler nefret eder.

5. Monarda
Monarda veya altınoğul otu olarak bilinen bu çiçek sinek kuşlarını ve arılarını cezbeder ancak köklerinde yeraltında bulunan böcekleri uzaklaştırıcı bir bileşen vardır.

6. Ada Çayı
Adaçayı, sivrisinekleri ve böcekleri uzaklaştırabilen karyofilen adı verilen doğal bir bileşiğe sahiptir. Bu bileşen sıcakken daha iyi işe yaradığı için bitkinin birkaç dalını yakabilirsiniz. Bu sayede böcekler uzaklaşacaktır.

7. Biberiye
Sivrisinekleri uzaklaştırma özelliği sayesinde biberiye oldukça etkilidir. Bir litre suya bir bardak kuru biberiye ekleyin, kaynatın, soğumaya bırakın ve karışımı sprey şişesine koyun. Doğrudan cildinize veya evcil hayvanlarınıza uygulayabilirsiniz.

8. Limon Otu
Limon otu, içindeki sitronellal bileşeni sayesinde güzel bir kokuya sahiptir ancak böcekler bu kokuyu sevmez. Kokunun daha güçlü ve etkili olması için yapraklarını ezin ve doğrudan cildinize sürün.

9. Hodan
Hodan bitkisi, zararlı böcekleri uzaklaştırma özelliğine sahip olduğu için diktiğiniz sebzelerinizin yanına koyabilirsiniz.

10. Fesleğen
Fesleğen
Fesleğen kokusu insanların ağzını sulandırsa da böcekler bu kokudan kaçarlar. Yapraklarında 4 adet kovucu bileşen bulunur ve kokunun çıkması için onları ovmanız yeterlidir. Sivrisineklerin evinize girmesini önlemek için pencere kenarlarına biraz fesleğen koyabilirsiniz.

11. Kadife Çiçeği
Bir avuç kadife çiçeği ve suyu karıştırıp 2 gün karanlık ve serin bir yerde ara sıra sallayarak dinlenmeye bırakın. Daha sonra bu sıvıyı süzün ve spreyli bir şişeye doldurun. Böcekleri kovma konusunda oldukça başarılı olduğunu göreceksiniz.

12. Kekik
Kekik bitkisinin suyunu çıkarmak için 4 ila 5 bardak kadar yaprak toplayın ve ezin. Daha sonra karışımı güneşli bir yerde su dolu bir kaba koyun ve bir gece bekletin. Karışıma sıvı bulaşık deterjanı ekleyin, süzün ve suyu bir sprey şişesine koyun.

13. Pelin Otu
Evinizde kedi veya köpek besliyorsanız bu bitki işinize yarayabilir. Doğal bir pire kovucu olan bu bitkinin suyunu evcil hayvanlarınıza veya mobilyalarınıza sıkabilirsiniz. Ancak koku evcil hayvanlara ağır gelebileceğinden fazla kullanmamaya dikkat edin.

14. Solucan Otu
Solucan otu sinek kovucu olmasıyla ünlüdür. Yaprakları cildinize sürebilir veya evinizde havaya doğru sallayarak kokusunu yayabilirsiniz. Bitkiyi salladığınızda yayılan koku eve sinek girmesini engelleyecektir.

15. Vapur Dumanı Çiçeği
Bu çiçek genellikle parfümlerde kullanılır ancak sivrisinek savar olarak da işe yarar. İçinde kumarın adı verilen bir bileşim vardır, bu sayede böcekleri uzaklaştırır."

kaynak: onedio
 
Üst