Tüp Bebek Yumurta Dondurma İşlemi Nedir? Neden Yapılır?

Gülsüm-Umut

Baby Community Member
En iyi cevaplar
5
Web Sitesi
www.bebekforum.net.tr
Anne olmak her kadının hayalidir. Ancak bazı aksaklıklar bu durumu zor hale getirebiliyor, engel olabiliyor. İlerleyen yaşlarda yumurtalık rezervinin düşmesi, bazı hastalıklar ya da tedaviler (kemoterapi tedavisi vb.) yüzünden yumurta üretiminin durması söz konusuysa veya erken menopoz riski varsa anne adayı yumurtaları dondurmaları önerilmektedir. 

Aşağıdaki Durumları Yaşıyorsanız Uzman Jinekolog Kontrolü ve Tavsiyesiyle Yumurtalarını Dondurması Öneriliyor;

1- Kemoterapi ve Radyoterapi gibi yumurta hücrelerine zarar verecek tedavilerde

2- Üreme fonksiyonlarının kaybedilmesine yol açacak ameliyatlardan önce (Yumurtalık alınması gibi)

3- Ailesinde erken menopoz hikayesi olanlar

4- Yumurtalık rezervi düşük olmakla birlikte henüz gebelik yaşamamış kadınlar

5- Anneliği 38-40 lı yaşlara erteleyenler. 32 yaş sonrası her kadının yumurta rezervi düşer 

Kaynak : Çeşitli Hastahanelerin Tüp Bebek Merkezleri

Merhaba arkadaşlar.Yaşadıklarımı,o kötü günleri tekrar hatırlamak zorunda olsam da diğer hastalara teselli olsun diye yazmaya karar verdim. 2011’de çikolata kisti denen bir rahatsızlıkla karşılaştım. 2 yıl Şanlıurfa, 1 yıl Antep’de tedavi gördüm. Rahim filmime bakıp bir şeyin yok dediler, bir yıl böyle oyaladılar. Adana’da iyi bir doktor var dediler, bir yıl da onda tedavi gördüm. Çok ağır geçen bir açık ameliyat geçirdim. Sonra 6 ay kortizon tedavisi uygulandı. Beklediğim sonuç yine gelmedi. Güvenim sarsıldığı için çareyi bitkisel tedavilerde aradım. 1 yıl boyunca günde 15 saat çaylar ve yağlarla bitki banyosu yapıyordum. Yine sonuç alamayınca İstanbul’da tedaviye başladım. Tam 4 saatlik bir ameliyat daha geçirdim. Tüp bebek denedim, yine hamile kalamadım. Bu kez Ankara’ya gittim. Bir ameliyat daha geçirdim. Hamile kalamadım. Bu denemeler maddi manevi açıdan bize pahalıya çok mal oldu. Bir ara umudumu yitirerek tüm tedavilere son vermek istedim. Sonra her ay döneminde yaşadığım kanamalar ve sancılar dayanılmaz hale geldi. Yine İstanbul’a gittim. Yeni bir tedaviye başlandı. Üçüncü deneme başarılı oldu ancak idrar kesemde kanama vardı. 3 gün evde mücadele ettim, çok kan kaybettim. Acil ameliyata alındım, 5 ünite kan verdiler, böbreğime katater takıldı, bir hafta hastanede kaldım. Artık hamile olduğuma inanmıyordum ancak doktorumuz bize yumurta donasyonuyla hamile kalabilirsiniz dedi.Son çare olarak kabul ettik ve araştırmaya başladık.Ukrayna ve Kıbrıs gözümüze geldi ama fiayatları kıyasladığımız zaman Ukrayna'yı seçtik.İletişime geçerken görüşme tariğimizi aldık ve Türkiye'den bütün erekli bilgileri toplamaya başladık ve 2 hafta sonra yola çıktık.Neyse ki tedavim başarılı geçti ve sonuçta sağlıklı bir bebeğimiz oldu. Ukrayna'ya BioTexCom kliniğe sonsuz teşekkür ediyorum o mucize ekibin sayesinde bütün işkenceler sona erdi.Allah herkese nasip etsin inşallah.

Yumurta dondurma işlemi kadınlarda yumurtalık yumurta rezervi olduğu her yaşta uygulanabilen bir yöntemdir. Bu uygulamanın her geçen daha fazla rağbet görmesi ve ihtiyaç duyanların artması nedeniyle, teknolojik çalışmalar yapılarak geliştirilmesine çalışılmaktadır. Dondurma işleminin vitrifikasyon yöntemiyle yapılmaya başlanmasının ardından, başarı oranları giderek yükselmeye başlamıştır. Bu sayede yumurtalardaki canlılık oranı artmıştır. Yumurtaların mikro enjeksiyon yöntemiyle spermlerle buluşturulması da başarıya katkı yapan uygulamalar içine girmiştir. Günümüzde yumurta toplama işleminin başarı oranları, tüp bebek tedavisinde elde edilen başarı oranlarıyla aynı seviyeye gelmiştir. Elde edilen başarı oranları % 35-50 arasında değişmektedir.