Neler Yeni

Bebek, Prematüre Bebek, Tüp Bebek, Doğum, Çocuk - Bebek Forum

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konu oluşturabilir, mevcut konulara cevap gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajlaşma programınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz, ne bekliyorsunuz?

Soru sorun

Forumdan Soru Sorun ve Yanıt Alın

Cevap

Soruları Cevaplayın ve Konunuzda Uzman Olun

Deneyimli Ebeveynler Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Deneyimli Ebeveynler Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Uzman Editor

Üye
Üye
Emektar Üye
252
37
28
Katılım
28 Mar 2018
Yaş
33
Konum
İzmir
3-6 yaş arasındaki minikler için hayat her zaman çok daha farklı devam etmektedir. En önemli dönemlerin ilklerinden olan çocukluk için temel olan bu yaşlarda çocuğa yaklaşımların oldukça titiz olması gerekmektedir.

3 ila 6 Yaş Arası Çocuklara Nasıl Gelişim Desteği Sağlanmaktadır.jpg


3-6 yaş arasındaki çocuklara gelişim desteği sağlamak için bilinmesi gerekenler adına internet üzerinde yüzlerce makale bulabilirsiniz. Öncelikle burada dikkate alınması gereken konu, bu bilgilerin ne kadar doğru ve uygulamaya müsaade edilebilirliklerini sorgulamak olacaktır. Bu tarz sorunlarla uğraşmak istemiyorsanız makalemizin içerdiği bilgilerle birlikte kıyaslamalar yapılmasında büyük ölçüde yarar var. Mevzu bahis çocuklar olduğunda akarsuların durmasını bekleriz. Özellikle gelişim çağındaki çocuklarda dikkat çeken değişimlere oldukça hassas yaklaşmaktayız.

Burada önemli olan en doğru adımları izlemek ve gelişme sağlamasını beklediğimiz aşamaların çocuklar üzerinde ne kadar etkili olduklarını tespit etmektedir. Çocuk gelişim uzmanları ve profesörlerin sağlamış olduğu desteklerden istifade edilmesi gerekecektir. Anne babaların kendi bilgi ve birikimlerinin yetersiz kalındığı noktalarda kritik doktor müdahalelerinden kaçınılmaması gerekmektedir.

3-6 Yaş Arasındaki Çocuklar Gelişim Sürecinde Neler Yaşarlar?

3 - 6 yaş arasındaki çocukların gelişim süreci zannedildiğinden çok daha önemlidir. Bilindiği gibi çocuk gelişimi hakkında gerekli bilgileri temin etmek, miniklerin gelişiminde hayati rol oynamaktadır. Çünkü çocuklar çok çabuk büyümektedir. Geçmekte olan bu zaman dilimi en verimli şekilde değerlendirilmezse bir birey olma yolunda yaşayacakları sorunların daha fazla büyümesi kaçınılmaz olacaktır. 3-6 yaş arasındaki çocuklarda en önemli gelişme belirtileri şöyle sıralanmaktadır;

  • Çocuklarda benliğin kazanıldığı en önemli yaş grubu olarak bilinmektedir. Yani karşılaşacakları zorluklar neticesinde dur ya da geç sistemi tam bu dönemlerde yaşanmaktadır. Dikkat edilmemesi ciddi sıkıntılara dönüşebilir.
  • Kurallar ve özgürlükler kavramı da bu evreden sonra çok farklı yönlere sapabilmektedir. Bu tarz nedenlerden ötürü çok küçük yaşlarda baskı altında olanlar ergenlik dönemlerinde her fırsatı değerlendirerek sorunlardan kaçma hakkını kendilerinde görebilirler. Diğer açıdan bakıldığında bu durum tam tersi de olabilmektedir. Çok küçük yaşlarından beri serbest yetiştirilen çocuklar gençlik dönemlerinde tamamen kopup sorumluluk alma hissini neredeyse alamadıkları gözlemlenmiştir.
  • Çocuğun karşılaşacağı sorunların tespiti hakkında son derece mükemmel karar verilmelidir. Gerekli belirlemeler yapıldıktan sonra karşılaşması halinde, bu sorunlarla nasıl baş edeceği hakkında bilgilendirmelere muhakkak yer verilmesi gerekmektedir.


3-6 Yaş Arasındaki Çocuklar Gelişim Sürecinde Neler Yaşarlar.jpg

3-6 Yaş Çocukların Gelişimlerinde Yaşanılan Sorunlar Nelerdir?

3-6 yaş arası çocuk gelişimini olumsuz etkileyen faktörlerin tamamına vakıf olmak mümkün olmayacaktır. Çünkü her çocuk farklı ortamlar, farklı anne babalar ve maddi sınıflara göre gelişim göstermek zorundadır. Bununla birlikte cep telefonu ve bilgisayar gibi etkenlerin işin içine girmesiyle sistem tamamen çözülemez bir hal almaktadır. Ancak genel anlamda bilinen en olumsuz etkilerin başında sağlık ve anne baba geçimsizliği gelmektedir.

3 - 6 YAŞ ARASI ÇOCUK GELİŞİMİ BİLGİLERİ - bebekforum.net.tr.jpg

Tüm çocuklar üzerinde ortak nokta olarak kabul edilecek bu tespitler doğru cevap almak için zorunlu kavramlardır. Sağlıksız bir çocuk için gelişim ne kadar ilerleme kaydedebilirse o denli ilerleme söz konusu olacaktır. Anne ve babanın ayrı olması ebeveyn gerçekliği hakkında çocuklar en çok bu yaşlarda düşünmeye başlarlar.

3-6 Yaş Çocuk Sahibi Ebeveynlerin Nasıl Hareket Etmesi Gerekmektedir?

3-6 yaş arası çocuk sahibi olan anne babaların dikkat etmesi gerekenler adına binlerce konu olacaktır. Her geçen yaş çocuklar çok daha fazla yeni bilgi almaya başlarlar. Bununla beraber bedensel olarak büyüme kaydetmeleri kaçınılmaz olacaktır. 6 yaş okul öncesi dönem anlamını taşır ve küçükler için hayat maratonu resmi olarak burada başlar. Anne babaların çocuklar önünde şiddetli tartışmalar yaşamamaları ve son derece sakin kalarak sorunların çözümüne adapte olmaları gerekmektedir. 3-6 yaş arasındaki çocuklara gelişim desteği sağlamak için bilinmesi gerekenlerin harfiyen uygulanması mükemmel sonuçlar alınmasına yardımcı olacaktır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst