Bebek 6-9 Ay İçin Sağlıklı Bebek Tatlıları

Guzelicerik.com

Bebek Forum Üyesi
BF Member
Katılım
6 Şub 2020
Mesajlar
90
En iyi cevaplar
0
Puanları
18
Yaş
22
Konum
Sakarya6-9 AY İÇİN SAĞLIKLI BEBEK TATLILARI

Anneler bebeğinin en gıdaya geçiş döneminde pek çok çorba ve tatlı yaparlar. Katkılı ürünlerinden uzak durmak isteyen her anne için oldukça kısa sürede hazırlanan pratik tatlılar mevcuttur. Bebeğinizin isteğine ve damat tadına göre hazırlayabileceğiniz elmalı, çilekli, muzlu, şeftalili, tahinli ve pekmezli pek çok tatlı tarifi vardır.

ELMA- KİVİ PÜRESİ

Elma ve kivi
ile bebeğinizin protein ve potasyum ihtiyacını kolaylıkla karşılayabilirsiniz. Bu tarifi yaparken pişirme işlemi gerekmediği için beş dakikadan az bir süre içerisinde bebeğinizin tatlı ihtiyacını giderebilirsiniz.

GEREKLİ MALZEMELER

¼ elma
¼ kivi

Kivi ve elmanın kabuklarını soyduktan sonra kivinin çekirdeklerini çıkartın. Bir çatal yardımı ile kiviyi püre haline getirdikten sonra elmayı ise blenderdan geçirmeniz gerekmektedir. Püre haline getirmiş olduğunuz iki meyveyi de bir kasede karıştırarak bebeğinize yedirebilirsiniz.

KİNOALI MUZ PÜRESİ

Kinoa
son dönemde yetişkinlerin ve bebeklerin çok sık kullandığı gıdalar arasında yer almaktadır. Besleyici, biyo-aktif maddeler içermesi ve düşük kalorili olması sebebiyle neredeyse her yemek ve tatlı içerisinde kullanılmaktadır.

KİNOALI MUZ PÜRESİ İÇİN MALZEMELER

½ muz
1 tutam tarçın
Pişmiş kinoa 3 çay kaşığı
Bebek yoğurdu


Muzu soyduktan sonra çatal yardımı ile ezerek bir kaseye alın. Haşlamış olduğunuz kinoayı, yoğurdu ve tarçını kaseye ekledikten sonra karışımı karıştırın. Bebeğinizin sindirim sistemi için de oldukça yararlı olacak bu pratik tarif sizler için kolaylıkla hazırlanabilecek tatlılar arasında yer almaktadır.

Bebeklerin ek gıdaya geçiş döneminde annelerin en çok hazırladığı tatlılar arasında muhallebiler yer almaktadır. Çeşitli içerikler ile hazırlanmasının yanı sıra tek seferde birden çok hazırlanması sebebiyle de öğünlerde annenin de rahat etmesini sağlar. Muhallebiler bebeğinizin ağız tadına göre pek çok içerikte hazırlanabilmektedir. Kısa sürede ve kolaylıkla hazırlayabileceğiniz muhallebiler vardır.

NEDEN MUHALLEBİ?

Kıvamı sebebiyle kolaylıkla tüketilebilir
Dolapta uzun süre saklanabilir
Evde bulunan malzemeler ile yapılır
Alerji olasılığı çok düşük
Gaz yapmıyor
Kolay sindiriliyor


Bu sebeple anneler ve bebekleri mutlu eden tarifler arasında muhallebiler yer almaktadır.

ANNE SÜTLÜ BEBEK MUHALLEBİSİ

1 Çay bardağı ılık su
1 tatlı kaşığı un ( tercihen pirinç unu)
½ çay bardağı anne sütü


Ilık suyu ve unu bir kase içerisinde topak kalmayacak şekilde karıştırın. Kısık ateşte kıvam alıncaya kadar karıştırın ve kaynadıktan sonra ocaktan alın. Ilıyan karışımın içerisine anne sütünü ekleyin. Kısa sürede ve az malzeme ile hazırlayabileceğiniz anne sütlü bebek muhallebisini bebeğinize gönül rahatlığı ile yedirebilirsiniz.

İRMİKLİ BEBEK MUHALLEBİSİ

İrmik
yetişkin tatlılarının yanı sıra bebekler için yapılan tatlılarda da kullanılmaktadır.

1 elma
1 çay bardağı ılık su
2.5 yemek kaşığı un ( tercihen pirinç unu)
½ çay bardağı anne sütü
1 tatlı kaşığı irmik


İlk olarak elmayı rendeleyerek püre haline getirmelisiniz. Anne sütü hariç her ürünü bir tencere içerisine alarak kıvam alana kadar kısık ateşte pişirmelisiniz. Toplanmaması ve pürüzlü olmaması için kaynama aşamasına kadar sürekli karıştırmanız gerekmektedir. Kıvamı hazır olduğunda ve kaynama işlemi gerçekleştikten sonra karışımı ocaktan alın. Ilıdıktan sonra anne sütünü de muhallebi içerisine ekleyerek bebeğinize yedirebilirsiniz. Muhallebi hazırlandıktan sonra üzerine muz, şeftali gibi meyveleri de ekleyebilirsiniz. Tercihe bağlı olan bu kısmı bebeğine meyve de yedirmek isteyen anneler uygulayabilir

Ek gıdaya geçen bebeğinizi hazır ve paketli gıdalardan uzak tutarak ev içerisinde içeriği temiz tatlı ve muhallebiler yapabilirsiniz. Aynı zamanda evde yapılan her ürün sağlıklı ve bütçe dostudur.
 
Üst