Prematüre Bebek 7 Aylık Yegenim Hidrosefali ve Fizik Tedaviye Başladı

Arinars

Baby Community Member
En iyi cevaplar
0
Herkese selamlar. Yegenim 7 aylık doğdu ve doğumdan kısa süre sonrasında beyin kanaması geçirdi. Bir süre sonra da bebeğin hidrosefali olduğunu öğrendik. Kısa süre içerisinde ameliyat oldu ve beynine şant takıldı. Vücudu şantı kabul etmeyince, bir kere dışarı çıkarıldı ve bir süre sonra yeniden yerleştirildi. Bu süreç içerisinde kanına iltihap karıştı, ateşi yüksek derecelere kadar çıktı ve sonucunda menenjit olduğunu öğrendik.

Kısa süre önce hastaneden çıktı, evde bakıyoruz şuan. Kafa yapısı normal bir bebeğin yapısına yakın lakin hastalığından ötürü deformeler mevcut. Fizik tedavisine başlanıldı hemen, evde de hareket ettirmeye devam edin denildi. Bebek kafasını tutabiliyor, dik tutunca ayaklarının üzerinde durabiliyor. Bu konuda tecrübesi olan anneler nasıl hareket etmemiz ve neler yapmamız gerektiği konusunda yardımcı olursa çok mutlu olurum.

Öncelikle büyük geçmiş olsun. Bizim bebeğimiz de prematüre bebekti 7.5 aylık olarak doğdu. Hidrosefali geçirmedik ama prematüre bebeklerde genellikle beyin kanaması oluyor. Bizim bebekte de oldu. 19 gün yeni doğan bebek ünitesinde kaldı. Ve kalbinde üfürüm vardı. Hala üfürüm az da olsa var. Prematüre bebekler yapı olarak diğer bebeklere göre çok daha hassas olduğunu bilmeniz gerekir. Zaten bilirsiniz. Biz bebek odasını ayrı tuttuk. Evi çok temiz tuttuk. Bebek odasına girdiğimiz zaman (o dönem salgın bir hastalık da olmadığı halde) Maske takarak girdik. Her iki buçuk saatte bir emzirdik. Ve her emzirmeden önce bebeğin altını değiştirdik. Bebeğimiz normal doğum süresine gelmeden ağlamadı bile çok küçüktü. Baya bir bakım için özen gösterdik. Gerekli olursa lütfen ziyaretçi bile kabul etmemeniz yerinde bir karardır. Bebeğin odasına girerken steril ve maske ile girin. Çok dikkatli olun. Bebeğin bakımından sorumlu olanlar dışından odaya girmeyin. Ve doktorunuzun dediklerinden, tavsiyelerinden çıkmayın.

Hidrosefali, beyin ve omurilik sıvısının miktar ve basıncının artışı ile oluşan bir hastalıktır. Büyük geçmiş olsun. Tıbbi müdahale ile sorun kalmadıysa güzel bir gelişme çok dikkatli olun. Büyük geçmiş olsun.

Herkese selamlar. Yegenim 7 aylık doğdu ve doğumdan kısa süre sonrasında beyin kanaması geçirdi. Bir süre sonra da bebeğin hidrosefali olduğunu öğrendik. Kısa süre içerisinde ameliyat oldu ve beynine şant takıldı. Vücudu şantı kabul etmeyince, bir kere dışarı çıkarıldı ve bir süre sonra yeniden yerleştirildi. Bu süreç içerisinde kanına iltihap karıştı, ateşi yüksek derecelere kadar çıktı ve sonucunda menenjit olduğunu öğrendik.

Kısa süre önce hastaneden çıktı, evde bakıyoruz şuan. Kafa yapısı normal bir bebeğin yapısına yakın lakin hastalığından ötürü deformeler mevcut. Fizik tedavisine başlanıldı hemen, evde de hareket ettirmeye devam edin denildi. Bebek kafasını tutabiliyor, dik tutunca ayaklarının üzerinde durabiliyor. Bu konuda tecrübesi olan anneler nasıl hareket etmemiz ve neler yapmamız gerektiği konusunda yardımcı olursa çok mutlu olurum.
Büyük geçmiş olsun. Çok dikkat edin. Doktorunuzun dediklerinden de çıkmayın. Prematüre bebekler diğer bebeklere göre daha hassastır. Bakımı daha meşakkatlidir. Bizim bebeğimiz de prematüre doğdu beyin kanaması oldu ve kalbi delik dediler. Hala kalbinde az miktar üfürüm mevcut. Prematüre bebeklerde olağan durumlar. Daha tehlikeli durumlar bile çıkabilmekte. Fizik tedaviye devam edin. Bakımında çok dikkatli olun hijyene çok önem verin. Allah yardımcınız olsun.

Geçmiş olsun.. Sanıyorum tıbbi müdahale sonrası sorununuz kalmadı. Bizim prematüre bebek konusundan hiç bir tecrübemiz yok.

Büyük geçmiş olsun. Benim bebeğim de prematüre prematüre bebek bakımı konusunda tecrübem var ancak hidrosefali olan bir prematüre bebek bakımı konusunda bir tecrübem yok. Sanıyorum ameliyat olmuş ve sorunları düzelmiş. Size tavsiyem anne sütü ile besleyin. Bebeğin odasını ayrı tutun ve çok steril davranın. Ben odaya girerken maske ile giriyordum. Eve misafir ve ziyaretçi kabul etmeyin. Ben o zamanlar bebeğim ememediğinden bir süt pompası kiralamıştık. Sağıp anne sütünü biberonla veriyorduk. Böyle 15 ay devam ettim. Allah yardımcınız olsun. Çok dikkatli olun. Doktorunuzun önerilerinden çıkmamanızı şiddetle tavsiye ederim.