Neler Yeni

Bebek Forum - Bebek, Prematüre Bebek, Tüp Bebek, Doğum, Çocuk

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konu oluşturabilir, mevcut konulara cevap gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajlaşma programınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz, ne bekliyorsunuz?

Soru sorun

Forumdan Soru Sorun ve Yanıt Alın

Cevap

Soruları Cevaplayın ve Konunuzda Uzman Olun

Deneyimli Ebeveynler Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Deneyimli Ebeveynler Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Anne / Baba Bilgi Baba; Çocuğa En İyi Rol Modeldir

birbaba

Bebek Forum Üyesi
Bebek Forum Üyesi
Katılım
30 Haz 2019
Mesajlar
56
En iyi cevaplar
0
Tepki puanı
49
Puanları
18
Yaş
42
Konum
Alanya


Ona, sevginizi göstermekten çekinmeyin.

Ebeveynleri için çocuklarından çok daha ilgilendikleri şey yok diyebiliriz. Sizlerde, çocuklarınızı bir birey olarak kabul ettiğinizi ve sevdiğinizi gösterin. Çocuk bu sayede, kendini daha bir güvende hisseder. Baba olarak, çocuğunuza sevginiz göstermekten kaçınmayın, çocuğunuz bu sayede kendisinin sevildiğini bilir ve kendini iyi hisseder.

Çocuğunuzun annesiyle iyi geçinin ve saygılı olun.

Baba olarak sizin görevinizden birisi de, çocuğunuzun yanında annesine saygılı davranmanız olacaktır. Evli bir bireyseniz, evliliğinizi güçlü ve canlı bir şekilde sürdürmeye çalışın. Boşanmışsanız, anneye karşı saygınızda ve onu desteklemekten geri durmayınız. Ebeveynlerin birbirine olan saygıları, çocuklarının daha da güvenli büyümesini ve çocuğunuzun kendine duyulan saygıyı hissetmesine neden olur. Çocuk kendini kabul edilen bir birey olarak görür ve böyle büyür.

Onunla zaman geçirmeye özen gösterin.

Baba olarak çocuğunuzla vakit geçirin, bu sayede sizin için ne kadar değerli ve önemli olduğunu bilecek, size de saygılı davranacaktır. Yoğun bir çalışma şekliniz varsa, onunla yeterince vakit geçiremiyorsanız, çocuğunuz da sizi dinlemeyecek ve agresif olacaktır. Çocuğunuzla parka gidin, ödevlerini birlikte yapın; bir daha onunla böyle vakit geçirme fırsatı bulamayabilirsiniz.

Çocuğunuzu dinlediğinizi, ona her fırsatta gösterin.

Çocuklarla babaları arasında gerilimleri azaltan kişi hep anneleri olmuştur. Babaları çocuklarının yaşadığı problemlerini veya hatalı davranışlarının nedenini annelerinden öğrenirler. Çocuğunuzla her fırsatta konuşmaya ve çocuk konuşarak sizlere bir şey anlattığında, onu dinleyin ve konuşmasına izin verin.

Disiplini sevgiyle veriniz.

Çocukların yönlendirilmeye ve disipline ihtiyaçları olur. Bu abartılmış cezalar olmamalıdır. Önceden çocuğunuzla olumsuz davranışlarının sonuçlarının ne olacağına dair konuşmalar yapın ve gerekirse tekrar tekrar hatırlatın. Olumlu davranışlarını; ona sarılarak ya da aferinlerle gösterin veya pekiştirin. Çocuğunuzla iyi bir iletişim içindeyseniz, çocuk nerede ve ne zaman duracağını bilir ve ona göre davranır. Çocuğunuz, sizin tarafından sevildiğini hisseder ve güvende olduğu bilincinde davranır.

Rol model olmanız önemlidir.

Kız çocuklarının babayla büyümeleri, onların erkekler tarafından nasıl saygı gösterildiğini bilirler ve görürler; ileride ki muhtemel eş adaylarını da bu şekilde bulurlar ve seçerler. Erkek çocukları da babalarından şu üç şeyi öğrenirler ve hayatlarına katarlar; dürüst bir kişi olmayı, alçak gönüllü olmayı ve sorumluluğu.

Onun ev içerisinde öğretmeni olun.

Babaların, çocuklarına verdikleri çok şey olacaktır. Çocuğuna doğru ve yanlışı öğretmek, onu yapabilecekleri konusunda desteklemek veya cesaretlendirmek, ileride iyi seçimler yapmanın yolunu göstermek; babaların görevleri arasındadır.

Sofrada birlikte yemeğinizi yiyin.

Tüm ailenin birlikte yemek masasında olması ve yemeklerini yemesi önemlidir. Anne-Babanın ve çocukların, masada birlikte sohbet etmesi ve iş gününü paylaşmaları, çocuklar açısından zevkli bir süreçtir. Masa başında babaları; çocuklarını dinlerler, anlamaya çalışırlar, konuşurlar ve onlara öğütler vermek için fırsatları olur.

Birlikte kitap okuyun.

Teknolojinin gelişmesiyle, çocukların hayatlarını bilgisayar oyunları ve tabletler esir almıştır. Çocuğunuzu, okumaya teşvik etmek sizin göreviniz olacaktır. Çocuklar görerek, okuyarak ve duyarak öğrenirler ve doğru öğrenme şeklide budur. Çocuğunuza küçük yaştayken hikaye kitapları okuyun, bu ileride çocuğa okuma isteğini aşılar. Çocuğunuza odasında yalnızken okuması için destek verin ve gerekirse ödüllendirin. Çocuğunuza vereceğiniz okuma sevgisiyle, ileride kariyer ve kişisel gelişimine de bir katkı sağlayacağınızı unutmayın.
 

Gülsüm-Umut

Bebek Forum Üyesi
Bebek Forum Üyesi
Katılım
29 Haz 2017
Mesajlar
361
En iyi cevaplar
0
Tepki puanı
61
Puanları
28
Yaş
40
Konum
Ankara
Web Sitesi
www.bebekforum.net.tr
Babalar çocuklara rol modeldir haklısınız güzel bir bilgilendirme olmuş. Ebeveynler rol modeldir diyebiliriz. Bana göre babanın rolü de sizin anlattığınız gibi çoktur. Rol model olmak demek; çocuğunuzun sizin istediğiniz gibi bir çocuk ya da birey olması değildir. Rol model olmak demek çocuğunuzun sizin gibi olması demektir. Bir örnek; anne, baba sigara içiyor ve çocuklarının büyüdüğünde sigara içmesini istemiyor. Ama inanın bana o çocuk da büyüdüğünde anne ve baba istemese de sigara içecektir. Anne yalan söylüyor ve babadan bir takım şeyleri saklıyor ve anne çocuğunun yalan söylemesini istemiyor. Ama inanın bana o çocuk yalan söyleyecek ve bir takım şeylerini saklayacaktır. Yani siz nasıl bir bireyseniz çocuğunuz da sizin kopyanız olur.
 


Bebeğin Doğum Tarihi: 2021-01-10
Hamilelik Günü: 54 günü geride bıraktınız.
Hamilelik Trimester Dönemi: 7 haftayı geride bıraktınız ve şuan 1. Trimester dönemindesiniz.
Hamilelik Aşaması: Farkındalığınızı artırmak için aşağıdaki bilgileri okuyabilir ve doktorunuzdan detayları isteyebilirsiniz.
Artık, serebral hemisfer (beyin yarım küreleri) arasındaki bölünme de belirginleşti. Alt ve üst çene
oluştu. Bebeğinizin ağırlığı yaklaşık 0,001 gr. Anneler, bugünlerde doğumunuz ile ilgili ilk randevunuza
gitmiş ve ilk kan testlerinizi yaptırmış olmalısınız.

BebekForum

BeBeKFoRuM YöNeTiM EKiBi
Yönetici
Moderatör
Bebek Forum Üyesi
Katılım
9 Haz 2018
Mesajlar
3
En iyi cevaplar
0
Tepki puanı
5
Puanları
3
Evet baba çocuklara rol modeldir ancak ebeveynler olarak düşünmek gerekir. @Gülsüm-Umut arkadaşım söylediklerinizin altına imzamı atarım.
 

BebekForum

BeBeKFoRuM YöNeTiM EKiBi
Yönetici
Moderatör
Bebek Forum Üyesi
Katılım
9 Haz 2018
Mesajlar
3
En iyi cevaplar
0
Tepki puanı
5
Puanları
3
@birbaba yok estağfurullah ne yanlışı arkadaşım. Bilgilendirme gayet güzel sadece yazınızda ki eksik bıraktığınız noktaya değinmek istemiş @Gülsüm-Umut elinize emeğinize yüreğinize sağlık her ikinizin de...
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst