Bebek Bebeğinizin ilk adımları sağlığını olumsuz etkilemesin

Sıla Metin

Baby Community Member
En iyi cevaplar
0
Arkadaşlar herkese merhaba. Şimdi size her anne için dünyanın en huzurlu anından bahsedeceğim. Bebeğimizin ilk adımları :) ilk göz ağrınız canınızdan bir parça artık adım atmaya başladı. Bunun sizi nasıl mutlu ettiğini 3 çocuk annesi olarak çok iyi biliyorum tam 3 kere yaşadım :) bebeğimizin ilk adımları bizi mutlu ederken onları sağlığından etmesin diye bu yazıyı yazma gereği duydum. Çünkü ilk çocuğum için yanlış ayakkabı seçiminden dolayı ayaklarında sürekli ağrı meydana geldi. Kullandığımız ayakkabıların öneminin bu denli büyük olduğunu bilmiyordum. Bebekler için ilk adım ayakkabıları seçimi bizimkinden çok daha önemli. Çünkü onların vücut yapıları yeni gelişmeye başlıyor. Şimdi vereceğim uzman görüşleri umarım sizin de işinize yarar ve çocuğunuz için doğru seçim yaparsınız.

Çocuklar İçin Ne Tür Ayakkabılar Seçmeliyiz?

Ayakkabı seçiminde 3 temel kriter vardır; 1. Ayağın salgıladığı ter ve mineral gibi salgılar, ayakkabının içinde kalmaması gerekir, ayakkabı bu salgıları emmeli yani emici bir materyalle kaplanmış olmalıdır. 2. Ayakkabının topuk kısmı yumuşak zemin olmalıdır. Yani çocuğun topuğu yumuşak bir zemine basıyor olmalı ama süngerimsi bir taban olması da çok uygun değildir. Yumuşaklığın topukta olması gerekir. 3. Ayakkabının içerisinde iç desteğinin olması gerekir. En önemli kriter de budur. Basarken ayak içe doğru basmamalı, ayakkabının içerisindeki bu destek ayağı dışarı doğru yönlendirmelidir. Son öneri de; ayakkabıların üst üste 2 gün giyilmesi tavsiye edilmez çünkü ayağın salgıladığı salgıları ayakkabının emmesi ve emdiğini bırakması tam bir gün alır. Bu yüzden de tercihen gün aşırı veya dönüşümlü giyilmelidir ve bu, yetişkinler için de geçerlidir.

Yanlış çocuk ayakkabı Seçimi İle, Ayak Sağlığı İyi Olan Çocuğun Ayağında Bozukluğa Yol Açmak Mümkün mü?
Mümkün değildir ama yanlış ayakkabı seçimi, çocuğun ayağında ağrıya neden olur. Fakat çocuk çok kiloluysa o zaman gerçekten şekil bozuklukları gözükür. Küçük bir alana yüksek yük bindiği için, dizde açılanmalar oluşabilir. Ya da yoğun olarak toplu aktivite yapıyorsa, o zaman yük binmemesi gereken yerlere yük bindiği zaman kıkırdak aşınacağı için, çok erken dönemde olmaz ama yıllar içinde erken aşınmalara neden olabilir. Bu, gerçekten de sık yaşanılan bir durumdur.

Ayakkabı Alırken Ayağa Tam Uyan Bir Ayakkabı mı Yoksa Daha Büyük Bir Ayakkabı mı Alınmalı?
Ayakkabı seçerken, çocuğun ayağından yarım ya da bir numara büyük ayakkabı alınmalı. Bunun nedeni ileride büyüdüğünde de giysin mantığıyla değil, sabah saatleri ve akşam saatleri arasındaki ayak şişmesi gibi farkların çocuk için de muhakkak ki geçerli olduğu içindir. Yarım numara, tercihen bir numara büyük olması daha iyi olur. Çocuğun ayağının ayakkabı içinde yüzmemesi yeterlidir. Ayrıca, büyük ayakkabı çocuğun ayağını büyütür diye bir mantık da kesinlikle yoktur.

Bebeklerin ilk adımları ile ilgili ayakkabı seçimi hakkında çok güzel bilgiler vermişsiniz. Bu bilgiler beni çok aydınlattı. Çok teşekkürler. Mesela sıklıkla yaptığımız hatayı söyleyim. Ben de yaptım bebeğe aldığım ayakkabıyı bir numara büyük aldım ki biraz fazla giyinsin. Ama çok büyük bir yanlışmış.

Uzmanların söylediği daha çok sizin o konuda belirttiğinizin tam tersi ayağa tam olan ayakkabı alınmalıymış.