Neler Yeni

Bebek, Prematüre Bebek, Tüp Bebek, Doğum, Çocuk - Bebek Forum

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konu oluşturabilir, mevcut konulara cevap gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajlaşma programınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz, ne bekliyorsunuz?

Soru sorun

Forumdan Soru Sorun ve Yanıt Alın

Cevap

Soruları Cevaplayın ve Konunuzda Uzman Olun

Deneyimli Ebeveynler Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Deneyimli Ebeveynler Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Bebek Bakımı Bebek Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Guzelicerik.com

Üye
Üye
Katılım
6 Şub 2020
Mesajlar
90
Tepki puanı
70
Puanları
18
Yaş
22
Konum
Sakarya


BEBEK BAKIMI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Bebek bakımı her insan kolaylıkla gerçekleştiremeyeceği bakım türlerinden birisidir. Pek çok insan bebek bakarken sıradanlaşmış yöntemleri kullanmayı tercih etmektedir. Geçmişten günümüze kadar gelen bu bakım çeşitleri arasında çocuğunuza zarar vermeyecek yöntemleri kullanmanız oldukça önemlidir.

BEBEK BAKACAK İNSANIN ÖZELLİKLERİ NASIL OLMALIDIR?

• Sabırlı
• Düzenli
• Sakin
• Pratik çözümler üretebilen
• Telaşlı olmayan

İnsanlar bebek bakmaya uygun insanlar olarak adlandırılabilirler.

1- Sabırlı olan insanların bebek bakarken ağlama, altını değiştirme, zaman ayırma gibi durumlarda sorun yaşamadıkları gözlemlenmiştir. Derdini anlatamayan, sorunlarını dile getiremeyen bebeklere karşı sabırlı olmak bebek bakımında oldukça önemli bir yer tutmaktadır.

2- Düzen bebek bakımı sırasında oldukça önemli olan bir diğer madde olarak karşımıza çıkmaktadır. Düzensiz bir ev ortamında bebeğin sağlıklı bir süreç geçirmeyeceği, kendisine zarar verebileceği koşulların oluşabileceği gözlemlenmiştir. Ortada duran eşyaların bakılan bebeği olumsuz etkileyebileceği unutulmamalıdır. Ayrıca düzenin olmadığı durumlarda karmaşa kaçınılmaz bir gerçekliktir.

3- Sakin olmak bakılan bebeğin de sakin olmasına neden olacak özelliklerden birisidir. Bebek bakarken sakinliğini koruyan insanlarda sessiz konuşma, bebeğe huzur verme ve ağlamayı azaltmada etkili olduğu gözlemlenmiştir. Sese karşı oldukça duyarlı olan bebeklerin bakımı sırasında sessiz ve sakin konuşmak oldukça önemlidir.

4- Pratik çözümler üretebilmek bebek bakımının belki de en püf noktalarından birisidir. Bebeğiniz başına pek çok sorun açabilir ancak bu sırada sizin her zaman pratik çözümleriniz olmalıdır. Yanıklar için krem, pişik için pudra, yedek bezler, yanınızda taşıdığınız temiz kıyafetler bu pratik çözümlerin başında gelebilmelidir.

5- Telaş bebeklerin en çok huzursuzluk yaşadığı durumlardan birisidir. Bebekler hareketlerinize göre bir olumsuzluğun olup olmadığını anlayabilirler baktığınız bebeğe karşı telaşlı olduğunuzu hissettirmememeniz bebek bakımında oldukça önemlidir.


BEBEK BAKIMI ZOR MUDUR?

Karşınızda konuşarak anlaşmanızın mümkün olmadığı bir canlı bulunduğu için bebek bakımında belirli zorluklar yaşayabilirsiniz. Bu gibi bakım türlerinde iletişimi sağlıklı kurabilmek için bebeğinizin ihtiyaçlarını, hissettiklerini, isteklerini iyi gözlemlemeniz gerekmektedir. Bebek bakımında empati ve gözlemin oldukça önemli bir yer tuttuğunu uzmanlar söylemektedir.

Gözlem yapmak denildiğinde bebeğinizi izlemek gelmemelidir aklınıza. Pek çok anne baktığı bebeğin;

• Yediği yemeğe karşı tepkisini
• Yemeğin sindirim sistemine etkisini
• Gaz çıkartıp çıkarmadığını
• Hangi havaların bebeği hasta ettiğini
• Duyarlılığını

Oldukça iyi bilmektedir. Bu gibi ufak detaylarda gözlemin yeri oldukça büyüktür.


BEBEK BAKIMINDA TEMEL İHTİYAÇLAR NELERDİR?

• Islak mendil
• Bez
• Temiz kıyafetler
• Peçete
• Mama
• Biberon
• Emzik

Bebek bakımı ve beslenmesi için günlük ihtiyaçlardan bazılarıdır. Bebeğinizin kaç aylık olduğuna göre değişebilir olan bu temel ihtiyaçlar listesine pek çok ekleme yapılabilmektedir.

Bebeğiniz kaç aylık olursa olsun oldukça hassas davranılması gereken bebek bakımında ilgili ve bilgili ebeveynler olmak oldukça önemlidir. Pek çok bilgisiz insan sebebiyle bebek ve çocuklarda çeşitli psikolojik sorunlar ortaya çıkmaktadır. Çocuklar eşyalarınıza zarar verebilir, bebekler tuvalet eğitimleri olmaması sebebiyle altların kaçırabilir, eviniz dağılabilir pek çok olumsuz sayabileceğiniz durum ile karşılaşabilirsiniz. Karşınızdaki kişilerin davranışlarına karşı oldukça sabırlı olmak, fiziksel ya da psikolojik şiddet uygulamamak oldukça önemlidir. Bebek bakımı süresince sinirsel zayıflıklar yaşıyorsanız sizlerin de psikolojik destek alabileceğiniz unutulmamalıdır.

BEBEK BAKIMINDA İYİ OLDUĞUNUZU NASIL ANLAYABİLİRSİNİZ?

İyi bakılan bebekler derin ve uzun süreli uyku hali gerçekleştirirler.
Huzurlu olduklarını yüzlerinden anlayabilirsiniz
Kendini rahat hisseden bebeklerde ağlama oranı oldukça düşüktür
Aç bebekler ağlarlar karınlarının tok olduğundan emin olmalısınız

Bu gibi faktörler sonrasında bebeğinizin huzurlu olduğunu ve sizlerin de iyi bir günlük bakım süreci geçirdiğinizden emin olabilirsiniz. Başarısız olduğunuz durumlarda pes etmemeli aksine bebek bakımı hakkında daha fazla şey öğrenmek için çabalayan evebeynlerden olmalısınız.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst