Bebek Bebek İçecekleri

Guzelicerik.com

Bebek Forum Üyesi
BF Member
Katılım
6 Şub 2020
Mesajlar
90
En iyi cevaplar
0
Puanları
18
Yaş
22
Konum
SakaryaBEBEK İÇECEKLERİ

Bebekle ek gıdaya geçiş dönemiyle beraber içecek ihtiyacı da duyarlar. Suyun yanı sıra pek çok içecek ile bebeğinizin sıvı ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Bu aylarda hangi sıvıları tercih edebileceği konusu ise pek çok annenin aklını kurcalayan konular arasında yer almaktadır. Bebeğiniz ek gıdaya geçtiği için bu sürede hangi meyveleri ve sebzeleri tercih edip etmediğini göreceksinizdir. Bu duruma bağlı olarak pek çok meyveyi rendeleyerek suda bekletebilir ya da meyvelerin sularını sıkarak elde ettiğiniz sıvıları bebeğinize verebilirsiniz. Aynı zamanda süt ürünlerine alerjisi olmayan bebekler için de ev yapımı yoğurt ile hazırladığınız tuzsuz ayranlar da kurtarıcı seçenekler arasında yer almaktadır.

Marketlerde bebekler için satılan sıvı ürünlerin içerikleri temiz olmamakla beraber bebeğinizin sağlığına ve gelişimine de olumsuz etkileri olduğunu unutmamalısınız. Evde hazırladığınız her yemek, tatlı, içecek bebeğinizin sağlığı ve aile bütçeniz için ideal olandır.

PORTAKALLI ARMUT İÇECEĞİ

MALZEMELER:
1 ARMUT
½ PORTAKAL

Armutu blenderdan geçirerek püre haline getirdikten sonra portakalı suyunu sıkın. Püre haline gelen armutu bir süzgeçten geçirerek posasının ve suyunun ayrılmasını sağlayın. Bebeğinizin vitamin ve sıvı ihtiyacını en iyi şekilde karşılayacak bu tarifi her zaman kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Gün içerisinde birden çok kez içilmesi uygun değildir. Belirli gün aralıkları ile haftanın 1-2 günü uygulayabilirsiniz.

MUZLU SÜT

Anne sütü veyahut ılık süt 120 ml
1 muz
½ tatlı kaşığı vanilya


Malzemeleri sebebiyle organik hazırladığınız içeceklere göre daha şekerli ve az sağlıklı olan bu tarifi hazır muzlu sütlere oranla iç rahatlığı ile hazırlayabilirsiniz. Sadece şeker oranı sebebiyle zararlıdır.

Ezilmiş muzu sütün içerisine ekledikten ve blenderdan geçirdikten sonra vanilyayı da karışıma katarak karıştırmaya devam edin. Homojen bir kıvam aldıktan sonra bebeğiniz için servis edebilirsiniz.

MEYVE SUYU

İstediğiniz pek çok meyvenin mevsimine göre tercihi ile hazırlanabilecek bu tarifte muz, çilek, şeftali, portakal, mandalina tercih edebilirsiniz. Tüm bu meyvelerin aynı anda kullanımı ile bile uygulanan bu tarif sizler için ideal tarifler arasında yer almaktadır.

MALZEMELER:

Mevsimine göre elma, çilek, portakal, muz, mandalina

Havuç


Malzemeleri cam rende ile rendeleyin. Süzerek posasını ve suyunu ayırdıktan sonra meyvenin suyunu yoğunluğuna göre su ile hafifleterek bebeğinize içirebilirsiniz. Tercihe bağlı olarak her meyve ile hazırlayabileceğiniz bu tarifi kış aylarında havuç ile hazırlamanı önerilmektedir.

Bebeği alerji sahibi olan ailelerin de bebeğinin alerjisi olmayan gıdalar ile hazırlayabileceği bu tarif her annenin uygulayabileceği tarifler arasında yer almaktadır. Kısa süre içerisinde bebeğinizin sıvı ihtiyacını karşılarken aynı zamanda vitamin desteğini de sağlayabilirsiniz.

Paketli gıdalar her ne olursa olsun bebeğinize zarar verir bunun yanı sıra meyvede zaten bulunan şekere ek olarak şeker eklemesi de yapılmaktadır. Bebeğinize zararı olacak market ürünlerini alımını bırakarak kısa sürede pratik tarifler ile bebeğinize temiz içerikli ürünler hazırlayabilirsiniz. Gelişim sürecinde olan her bebeğin yediği, içtiği ürünlere dikkat edilmelidir.

Zamanı olmayan ailelerin ise bu içecekleri kısa sürede hazırlayarak iki gün tüketimini sağlayabileceklerini bilmeleri gerekmektedir. Hazırladığınız meyve sularını dolapta iki gün ağzı kapalı şişelerde saklayabilirsiniz. Daha uzun süreler meyve suyunun vitamini kaybetmesi sebebiyle önerilmemektedir. Uzmanlar tarafından da onaylanan bu yöntem ile hem zamandan hem de sağlıktan kazanç sağlayabilirsiniz.

Mutlu bebekler için uğraş veren ailelerin seçimi olan ev yapımı ürünler herkesin öğrenmesi gereken ve yaşam tarzı haline getirmesi gereken yollardandır. Bebeğinizin sağlığı için hazır ürün tüketimine dur demelisiniz.
 
Üst