Bebek / Bilgi Bebek Nerede Döllenir?

Gülsüm-Umut

Üye
Üye
Emektar Üye
29 Haz 2017
341
32
28
39
Ankara
www.bebekforum.net.tr
#1

Dünyaya bir bebek getirmek, her anne olan canlının kendi neslinin devamını sağlamak için içsel dürtülerle yaptığı cinsel eğiliminin bir parçasıdır. Bir çok canlı dış döllenme-dış gelişme, iç döllenme-dış gelişme yaptığı gibi memeliler sınıfı ise iç döllenme-iç gelişme yapmaktadır. Memeliler sınıfının içinde bulunan insanlarda ise embriyo oluşumu ve gelişimi kadın (dişi) üreme organında gerçekleşmektedir.

Bebek Neden Dünyaya Gelir?

Bir canlı türüne ait yavrular, o türün devamlılığını sağlar. Yeni yavrularda gen çeşitliliği olduğundan dolayı bu yavrular olumsuz etkenlere, hastalıklara karşı daha fazla adapte olma şansına sahip olurlar. Bu sayede ise bu yavrular erginliğe ulaştıklarında ana ve ata bireyleri gibi neslinin devamı için içsel dürtülerle yeni bir yavru dünyaya getirmek ister. Bu bir döngü olarak devam eder ve dünyada yaşayan tüm canlılar için bu döngü söz konusudur.

İnsanlarda Bebek Nerede Döllenir?

İnsanlar memeliler sınıfında olduklarından dolayı iç döllenme ve iç gelişme yapmaktadırlar. İç döllenme ve iç gelişme dişi (kadın) bireyin üreme organında, embriyo döneminden itibaren ovaryumda üretilmeye başlayan yumurta hücreleri ile erkek bireyin ergenlik döneminden itibaren üreme organında üretilmeye başlayan spermleri fallopi tüpü denilen, kadının yumurta kanalında karşılaşırlar ve döllenme olayı burada, fallopi tüpünde normal bir şekilde bir spermin bir yumurta hücresini döllemesiyle meydana gelir.

Fakat bazı durumlarda, halk arasında anormal bir durum olarak bir yer edinmese de 2 spermin aynı yumurta hücresini veya birden fazla spermin birden fazla farklı yumurta hücresini döllenmesi de meydana gelebilir. Bu durum ise yumurta içindeki anormal durumlardan dolayı ortaya çıkar.

İnsanlarda Bebek Gelişimi Nerede Olur?

İnsanlarda, kadın dişi organının fallopi tüpünde meydana gelen döllenme olayı sayesinde zigot oluşur. Bu zigot döllenmeden bir kaç hafta sonra rahime geçerek orada segmentasyon, bastrula ve organogenez olaylarını gerçekleştirerek anormal durumlarla karşılaşılmadığında
yaklaşık 9 aylık bir süre sonucunda dünyaya gelir.

İnsanlarda Hamilelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Anne adayının her hangi bir X-Ray ışınına maruz kalmaması, alkol, uyuşturucu, sigara tarzı zararlı maddeleri, doktor denetimi haricinde herhangi bir ilaç veya ek vitamin almaması gerekmektedir. Bu gibi durumlara maruz kalan embriyoda organ gelişmesinde aksaklıklar,
çeşitli hastalıklar ve genlerde mutasyonların oluşması gibi durumlar olasıdır.

Ayrıca doktor denetiminde alınması gereken hormonların seviyelerine özellikle dikkat edilmelidir. Hormon bozulmalarından dolayı bebek ve adayın zarar görmeleri olasıdır. Düşükleri ardından getirebilir. Bunların dışında adayın, sağlıklı ve organik besinlerle kararında beslenmesi ve yeteri kadar su tüketmesi gerekmektedir.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Beğeniler: songül and blues

Facebook Sayfamız