Neler Yeni

Bebek, Prematüre Bebek, Tüp Bebek, Doğum, Çocuk - Bebek Forum

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konu oluşturabilir, mevcut konulara cevap gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajlaşma programınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz, ne bekliyorsunuz?

Soru sorun

Forumdan Soru Sorun ve Yanıt Alın

Cevap

Soruları Cevaplayın ve Konunuzda Uzman Olun

Deneyimli Ebeveynler Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Deneyimli Ebeveynler Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Bebek / Bilgi Bebek Nerede Tutunur

birbaba

Üye
Üye
Katılım
30 Haz 2019
Mesajlar
36
Tepki puanı
17
Puanları
8
Yaş
42
Konum
Alanya
Bebek Döllenmeden Sonra Hangi Aşamalardan Geçer?

Döllenme, annenin yumurtalıklarında ürettiği yumurta hücresi ile babanın seminifer tüpçüklerinde ürettiği sperm hücresinin çekirdeklerinin birleşmesine verilen isimdir. Döllenmenin gerçekleşme süresi ejakülasyondan sonra yaklaşık olarak 20 dakikadır. Döllenme dişi bireyin yumurta kanalında gerçekleşir. Sperm hücresi ile yumurta hücresinin birbirini bulması yumurta hücresinin salgıladığı Fertilizin salgısı sağlar. Döllenme gerçekleştikten sonra oluşan embriyo yaklaşık olarak bir hafta içerisinde anne rahmine ulaşır. Bebek doğuma kadar gelişimine burada devam edecektir.

Bebek Hangi Gelişim Evrelerinden Geçer?

Döllenme gerçekleşmeden yaklaşık 2 hafta (14 gün) öncesi hamileliğin başlangıcı olarak kabul edilir. Çünkü yumurtlama adı verilen son ovulasyon olayı yaklaşık olarak bu dönemlerde gerçekleşmiştir. Hamilelik sağlıklı bir anneden yaklaşık olarak 40 hafta sürer. Bunun ilk iki haftası döllenme öncesi olarak kabul edilir. Yumurta hücresi yumurtalıklarda bulunan folikül hücrelerinin çatlamasıyla meydana gelir.

Daha sonra bu yumurta her ay bir tane olmak üzere yumurta kanalına verilir. Eğer döllenme gerçekleşmezse her ay üretilen bu yumurta menstruasyon döngüsüyle dışarı atılır. Eğer döllenme gerçekleşirse oluşan embriyo anne rahmine tutunur ve gelişimine devam eder. Bebeğin geçirdiği gelişim evrelerine segmentasyon basamakları denir. Segmentasyon basamakları döllenmeden hemen sonra başlar. Hızlı hücre bölünmeleriyle morula, blastura, gastrula denilen evrelerden geçen bebeğin kan dolaşımı, sinir sistemi gibi sistemleri oluşmaya başlar.

Hamileliğin Fark Edilmesi İçin En Uygun Zaman Ne Zamandır?

Hamileliğin fark edilmesi için en uygun zaman dördüncü haftadır. Dördüncü haftada anne adayı bulantılar ve baş dönmesi hissedebilir. Bu belirtilerden sonra anne adayı eczahaneden alabileceği bir gebelik testi ile hamile olup olmadığını öğrenebilir.

Hamile bir kadının kan değerleri de değişir. Hamileliğin tespiti için hastahanede kan testi yapılması da bir diğer gebelik tespit yöntemidir. Ancak dördüncü haftada ulrasonografik görüntüleme hamileliğin tespiti için kullanılamaz.

Bebek Anne Rahmine Ne Kadar Sürede Tutunur?

Bebek anne rahmine yaklaşık bir haftada tutunur. Bebeğin anne rahmine tutunmasından hemen önce burada bulunan endometrium tabakası kalınlaşır ve bebeğin büyüyebileceği kan damarı açısından zengin yumuşak bir doku halini alır. Bebek gelişimine devam ederken amniyon kesesi ve amniyon sıvısı oluşur. Bebek amniyon kesesi içerisinde büyür. Bebeğin anne rahmine tutunması ile birlikte plasenta oluşmaya başlar. Bebek plasentaya tutunur ve bu şekilde göbek kordonu denilen yapı oluşur. Bebek doğuma kadar beslenmesini ve solunumunu buradan yapar. Döllenmeden yaklaşık 38 hafta sonra bebek doğuma hazırdır.

Gebeliğin Hormonal kontrolü Nasıldır?

Ergenliğe ulaşmış sağlıklı dişi her birey ayda bir kez doğuştan itibaren yumurtalıklarında bulunan folikül hücrelerinin gelişip çatlamasıyla bir yumurta hücresi üretir. Yumurta hücresinin üretimi yumurtalıkların hipofizden salgılanan FSH hormonu etkisiyle gerçekleşir. FSH hormonu etkisiyle üretilen yumurta hücresi LH hormonu etkisiyle folikül zarını çatlatarak ovulasyon olayını gerçekleştirir.

Östrojen yumurtalıklarda üretilen, kadınlarda dişilik özelliklerinin görülmesini sağlayan hormondur. Progesteron ise döllenme gerçekleşirse bebeğin anne rahmine tutunmasını sağlar. Eğer anne progesteron eksikliği yaşıyorsa düşük riski taşıyor olabilir.

 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst