Bebek Bebekler İlk Aylarında Nasıl Beslenmeli ?

herdersegiren

Baby Community Member
En iyi cevaplar
0
Bebekler ilk aylarda anne sütü ile beslenir, özellikle ilk 6 ay sadece anne sütü alması çokça iyi olur, ama olur da bebeğim her şeyi yesin, tatsın diyen acelecilerdenseniz benim gibi, 4. ayın bitiminde az az miktarlarda taze meyve suları ve yoğurt ile de ek gıdaya geçebilirsiniz, doktor denetiminde.

Ek gıda karmaşık bir konu gibi görünebilir, ama içine girdikçe aslında dışarıdan göründüğü kadar girift bir yapıda olmadığını çabucak anlıyorsunuz bu konunun da, bebekle alakalı diğer konularda olduğu gibi. Dikkat edilecek birtakım hususlar ve ilk 1 yıl belli sıralarla verilecek besinler var. Bunlara dikkat edildiği müddetçe ve bebekte alerji teşkil eden bir risk de yok ise, işler kolay.

Benim gözlemlediğim kadarı ile bebekler belli bir aydan sonra, desteksiz oturur, elini kolunu istemlice kullanır ve parmakları ile objeleri tutup ağızlarına götürmeye başladıkları zamandan itibaren, yemekleri de kendi yiyebilirler. Oral dönemde amaç sanırım Dünya’yı ağızları ile tadarak tanımak ve beslenmek. Eski dönemleri düşünüyorum, mağaralarda ya da ilk yerleşik düzende, insanoğlu, pek çok nesneyi, taşı-toprağı, börtü-böceği tadarak keşfetmiş olmalı dünyayı.
Sebze ve meyveleri pazardan alma taraftarıyım, pazarlarda envai çeşit renk ve hareket var bebekler için. Sebzeleri, meyveleri, doğa anayı ve dünyamızı tanıyalım diye düşünerek elime geçirdiğim her meyve ve sebzeyi aylardır gösterip tepkisini ölçüyorum. Kah güler, kah tutmak ister, belki bazen de hiç umursamaz. Ama biliyorum ki beyninde bir küçük kıvrıma kaydedilir bu görseller…

Kaynak: https://www.annegram.com/bebek/bebekler-ilk-aylarinda-nasil-beslenmeli/

1545418018273.png

Teşekkürler bilgi için