Neler Yeni

Bebek, Prematüre Bebek, Tüp Bebek, Doğum, Çocuk - Bebek Forum

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konu oluşturabilir, mevcut konulara cevap gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajlaşma programınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz, ne bekliyorsunuz?

Soru sorun

Forumdan Soru Sorun ve Yanıt Alın

Cevap

Soruları Cevaplayın ve Konunuzda Uzman Olun

Deneyimli Ebeveynler Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Deneyimli Ebeveynler Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Bebek / Bilgi Bebeklerde Pişik

Guzelicerik.com

Üye
Üye
Katılım
6 Şub 2020
Mesajlar
90
Tepki puanı
70
Puanları
18
Yaş
22
Konum
Sakarya
PİŞİK NEDİR?

Bebeklerde genellikle bez bölgesinde, koltuk altlarında, boyunda ve eklemlerde görülen döküntü ile kızarıklıklara pişik adı verilir. Pişik bebeklerin bez değişimi ve eklem hareketleri sırasında rahatsız olmalarına sebep olur. Pişik bölgelerinde su veyahut ıslak mendil gelmesi durumunda ise hafif sızlamalar olduğu için ağlarlar.

PİŞİK NEDEN OLUR?

Kirlenmiş bezin uzun süre bebek üzerinde kalması
İshal
Bakteri ve mantar enfeksiyonu
Alerji
Bebek bezi
Islak mendil
Popolarının çok fazla silinmesi
Katı gıdaya geçiş
Banyo ve terleme sonrası vücudun tamamen kurutulmaması


PİŞİK TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Pişiğin kesin ve ciddi bir tedavisi yoktur. Bazı detaylara dikkat ederek bebeğinizin pişik olmasını engelleyebilirsiniz.

Sık sık bez kontrolü yapmalısınız
Hafif, kokusuz ıslak mendiller kullanılmalıdır
Islak bölgeler tamamen kurutulmalıdır
Pişik kremi kullanılmalıdır
Dar kıyafetler kullanılmamalıdır
Pamuklu giysiler tercih edilmelidir
Bebek kıyafetleri yıkanırken granül sabun kullanılmalıdır
Parfümlü bakım ürünleri tercih edilmemelidir


Bebek pişikleri iki üç gün içerisinde geçmektedir. Eğer döküntüler geçmiyorsa ve azalmalar olmuyorsa doktorunuza danışmanız bebeğinizin sağlığı için en doğrusu olacaktır.

BEBEK PİŞİĞİNE NE İYİ GELİR?

Anne sütü
Hindistan cevizi yağı
Ellerinizi düzenli yıkamak
Vazelin
Yulaf
Zeytinyağı
Yumurta beyazı
Masaj yağı
Sudocrem
Mısır nişastası
Adaçayı
Hercai bitkisi


Gibi ürünler pişik olan bebeğinizi tedavi edebilirsiniz.

ANNE SÜTÜ

Anne sütü
bebeği mikrop, enfeksiyon ve bakteriye karşı koruduğu için emzirme sürecinde pişiğe karşı iyi bir seçenektir.

VAZELİN

Bebeğin bezini değiştirirken pişik olan bölgeye vazelin sürebilirsiniz. Kısa süre içerisine pişiğe iyi gelerek yumuşamayı sağlayacaktır. Vazelin uzun zamandır pek çok annenin bebek pişiği için kullandığı ürünlerden birisidir.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

Hindistan cevizi yağı
hem nemlendirici hem de anti-mantar özelliğine sahip bir yağdır. Bebek pişiklerinin tedavisinde kullanılan Hindistan cevizi yağı pişik için mükemmel sonuçlar vermektedir. Şiddetli pişik var ise Hindistan cevizi yağı içerisinde birkaç damla çay yağı da ekleyebilirsiniz.

YULAF

Bir fincan yulaf ezmesini bebeğinizin banyosuna katarak 10-15 dakika bekletin. Yulaf pişik için oldukça iyi ve uygun fiyatlı bir tedavi yöntemidir. Yulaf ezmesi protein açısından da oldukça yüksek verimli bir üründür.

MISIR NİŞASTASI

Mısır nişastası
bebeğin cildindeki fazla nemi emerek pişik oluşumunu engeller. Bebeğin cildinin kuru olmasını sağlar. Bebeğinizin bezi kirlendiğinde temizleyerek kurutun. Tekrar bebek bezini bağlamadan önce bebeğinizin poposuna pudra uygular gibi biraz mısır nişastası uygulayabilirsiniz.

YUMURTA BEYAZI

Yumurta beyazı pişik
tedavisinde pek çok insanın kullandığı ürünlerden birisidir. Pişik olmuş alanın üzerine yumurta beyazı uygulaması yapmanız gerekmektedir. Birkaç gün içerisinde pişik geçecektir.

ZEYTİNYAĞI

Nemlendirici özelliği sebebiyle pişik tedavisinde kullanılan zeytin yağı hem pişiğin geçmesini sağlarken hem de bebeğinizin cildinin yumuşamasına sebep olur. 1 tatlı kaşığı suyun içerisinde 1-2 çay kaşığı zeytinyağı karıştırarak pişik olan bölgeye uygulayabilirsiniz.

ADAÇAYI

Alerjisi olmayan bebekler
için kullanılabilecek bir diğer bitki ise adaçayıdır. Çayı demledikten ve ılımasını sağladıktan sonra bir pamuk yardımı ile bebeğinizin pişik olan bölgesine uygulayabilirsiniz.

Evde pişiği giderecek bu ve bunun gibi pek çok yöntem vardır. Doğal, bitkisel çözümler bebeğinizin sağlığını riske atmamanızı sağlarken aynı zamanda evde kısa sürede etkili çözümler ve geri dönüşler almanıza da yardımcı olur. Bebeği pişik olan her annenin gönül rahatlığı ile uygulayabileceği bu pişik engelleme ve iyileştirme yolları alanında uzman kişiler tarafından da onaylanmıştır. Mutlu ve huzurlu bebekler için bebek sağlığına çok dikkat etmek ve iyi bir gözlemci olmak gerekmektedir.

 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst