Bebek Bebeklere Ne Zaman Yoğurt Verilir

birbaba

Bebek Forum Üyesi
BF Member
Katılım
30 Haz 2019
Mesajlar
61
En iyi cevaplar
0
Puanları
18
Yaş
42
Konum
Alanya
Besin Kaynağı Olarak Yoğurt:

Yoğurt özellikle Türk Kültüründe önemli bir yer tutmaktadır. Yüz yıllardır süren bu gelenek bir çok besini de içermektedir. İçinde bulunan kalsiyum ve mineraller bebek ve çocuklar için önemli besin kaynağıdır.

Yoğurt Ne Zaman Verilmelidir?

Uzmanlar ilk altı ay anne sütünün önemini her zaman vurgularlar. Bu sebeple uzmanlar normalin dışında bir durum olmadıkça ilk altı ay hiç bir ek besin olmadan bebeğin beslenmesinin en doğru şey olduğunu belirtirler. Yoğurt da bebek doğduktan 6 ay sonra verilebilir.

Yoğurt Ne Şekil Verilmelidir?

Genellikle Bebekler bir yaşına gelmeden inek veya keçi sütü verilmesi uygun görülmez. Ancak yoğurt yapımında bu göz ardı edilebilir. Çocuklar genelde 1-1,5 gibi yaşlara gelmeden inek ve keçi sütü kullanmama durumu yoğurt yapılamayacağı anlamına gelmez. Ancak burada da ayrı bir durum devreye girer.

Alerji durumu her bebekte farklıdır. Ve bu besin kullanılmadan bebeğe hangi besin alerji yapar bilinemez. Bu yüzden bebeklere inek ve keçi sütüne olan alerjilerine dair test yaptırmak önemli bir noktadır. Farklı durumların içine girmemek ve bebeği alerjik teste tutmak isabetli bir karar olacaktır. Test yapıldıktan sonra bebeğin belirli bir alerjik reaksiyon göstermediği görüldüğü taktirde inek ve keçi sütünden yoğurt yapılabilir. Ancak bu sütlerin nereden satın alındığı önemlidir. Genelde açık diye tabir edilen sokakta satılan sütlerin kullanılmaması gerekir.
Çünkü o sütler enfeksiyon kaynağı açısından sıkıntı yaratabilir durumda olabilir. Nereden alındığı ya da nerenin sütü olduğu bir önem teşkil etmemektedir.

Pastörize edilmiş sütler her zaman tercih edilmelidir. Bu sütler market ve bakkallarda bulunan bilinir markaların sütleri olabilir ya da devam sütlerinden yapılabilir. Bu sütler sadece inek ve keçi sütü olmak zorunda değildir. Anneler kendi sütlerini de yoğurt yapımında kullanabilirler. Ancak anne sütü çok olmadığından ve yoğurdun tutmama ihtimalinden ötürü böyle bir tercih yapma kişinin kendine kalmıştır. Bir başka nokta da yoğurdun daha taze olması için küçük porsiyonlar halinde mayalamak önerilir.

Ayrıca yoğurdun sadece yoğurt olarak tek başına yedirilmesi de önem arz eder. Ancak yoğurdu tek başına yemek bebeğin hoşuna gitmeyebilir. İçine kurutulmuş küçük meyveler konulabilir ama şeker ve bal asla konulmamalıdır.

Bir yaşına gelene kadar şeker ve bal kullanımı bebeklerde önerilmemektedir. Akşamüstü saatlerinde bebeğe yoğurt verilebilir. Yarım çay bardağı kadar yedirilebilir. Çocuk büyüdükçe sebzelerin yanına ek olarak konulabilir.

 
Üst