Bebek Bebeklere Verilmemesi Gereken Gıdalar

Gülsüm-Umut

Bebek Forum Üyesi
BF Member
Katılım
29 Haz 2017
Mesajlar
366
En iyi cevaplar
0
Puanları
28
Yaş
40
Konum
Ankara
Bebeğe Kesinlikle Verilmemesi Gereken Gıdalar :

1- Bebeklere BAL Kesinlikle 1 Yaşına kadar verilmemelidir. Nedeni; balın içerisinde üreyebilen bir cins mikrop bir yaş altındaki bebeklerde bağırsak hareketlerini ve solunum kaslarını sinsice felç etme olasılığına karşı 1 yaş altındaki bebeklere kullanılmaması gerekir.

2- Bebeklere ÇAY verilmemelidir. Çay hiç bir besleyici özelliği olmadığından ve demir emilimini engellediğinden bebeklere verilmemelidir.

3- Bebeklere YUMURTA BEYAZI kesinlikle verilmemelidir. Yumurta beyazı en alerjik yiyecektir. Bu nedenle 1 yaş altındaki bebeklere kesinlikle verilmemelidir.

4- Bebeklere MEŞRUBAT ve HAZIR MEYVE SULARI kesinlikle verilmemelidir. Meşrubat ve hazır meyve suları katkı maddeleri içerdiğinden bebeklere kesinlikle verilmemelidir. 

5- Bebeğe İNEK SÜTÜ kesinlikle verilmemelidir. İlk bir yaşta inek sütü ile beslenen bebeklerde alerjik hastalıklara daha sık rastlanır. Bebeklerde inek sütü daha çok sodyum içerdiğinden böbrek yükünü ağırlaştırır. İnek sütü hazmı zor olur. İnek sütünde daha düşük D vitamini içerdiğinden bebekte normal kemik gelişimini sağlayamıyor. İnek sütü daha düşük demir ve C vitamini içerdiğinden bağırsaklarda gözle görülemeyen çok küçük kanamalara ve bunun sonucunda bebekte kansızlığa yol açabilir.
 
Üst