Neler Yeni

Bebek, Prematüre Bebek, Tüp Bebek, Doğum, Çocuk - Bebek Forum

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konu oluşturabilir, mevcut konulara cevap gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajlaşma programınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz, ne bekliyorsunuz?

Soru sorun

Forumdan Soru Sorun ve Yanıt Alın

Cevap

Soruları Cevaplayın ve Konunuzda Uzman Olun

Deneyimli Ebeveynler Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Deneyimli Ebeveynler Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Bebek Eğitimi Ceza ve Ödül 13. Ay

birbaba

Üye
Üye
24
15
3
Katılım
30 Haz 2019
Yaş
42
Konum
Alanya
Artık çocuğunuz yavaş yavaş verdiğiniz yönergeleri dinlemeye ve hatta bazen cevap vermeye başlamış olabilir. Özellikle yönergelerinizi küçük el ve vücut hareketleriyle birleştirirseniz sizi anlayarak karşılık vermesini ya da takip etmesini kolaylaştırabilirsiniz. Çocuğunuzla konuşurken kısa ve net kelimelerle konuşarak ona yardımcı olmanızı tavsiye ederiz.Ayrıca konuşurken göz kontağı kurmanız hatta mümkünse onun seviyesine inerek (yani çömelerek, yattığında yüzünüzü ona yakınlaştırarak ve gözlerinin içine bakarak) iletişiminizi güçlendirmeniz harika olur.


ödülceza.jpg


Etik Öğretiler İçin Yapabileceğiniz En İyi Şey Rol Model Olabilmek...

13. ay itibarıyla çocuğunuzla olan iletişiminizde artık kullanılan kelimelerden, konuşma şekline kadar hayatın pek çok alanında olduğu gibi iletişimde de bir rol model olduğunuzu lütfen unutmayın. Konuşmalarınızda "teşekkür ederim" , "lütfen" gibi nezaket kelimelerini kullanmaya özen gösterin; konuşurken ona söz vermek için duraksayın, emir cümlelerinden ziyade nazik bir şekilde rica cümlelerini kullanın. Bir süre sonra bunların çoğunun çocuğunuz tarafından kopyalandığını ve içselleştirildiğini göreceksiniz. Nezaket, paylaşımcı olmak, empati duymak, dürüstlük gibi değerler çocuklarınıza ancak örnekleme yoluyla öğretebileceğiniz şeyler.

Pozitif Ebeveynlik

Bu günlerde dünyada "pozitif ebeveynlik" (positive parenting) oldukça yükselen bir eğilim. Anne babaların küçük yaşlardan çocuklarıyla güçlü ve sağlıklı ilişkiler kurmalarına ve sorunlarına birlikte yapıcı çözümler geliştirmeye odaklanıyor. Anne baba olarak çocuklarınız için yapabileceğiniz çok fazla şey var. Bunlardan en önemlisinin sevgi ve güven dolu bir ortam yaratmak olduğunu söylemiştik. Bir diğer önemli konu olarak onların gelişimini destekleyecek hazır bir çevreden, onlara gerekli uyarıları sunacak oyun ve oyuncak seçiminden bahsettik. Diğer önemli konulardan biri ise onlar için doğru rol modeller olmak. Göreceksiniz ki ebeveynlik serüveniniz süresince çocuklarınız söyledğiniz sözlerden ziyade yaptığınız şeylerle sizi takip edecek. Bir çok yönden sizi kopyalayacaklar, örnek alacaklar. Dolayısı ile onlarla olan ilişkiniz boyunca çocuğunuza karşı davranışlarınızda ya da onun önünde başkalarına karşı gösterdiğiniz davranışlarda bir gün bu davranışın çocuğunuz tarafından size karşı yapılabileceğini de lütfen aklınızdan çıkarmayın. Onlar için hayatta en güzel şeyleri dilediğinizi biliyoruz.Hayalinizdeki çocuğun ya da yetiştireceğiniz kişinin nasıl olmasını istiyorsanız öncelikle siz o özelliklere sahip olmaya özen gösterebilirsiniz.

pozitifebeveynlik.jpg


Ceza ve Ödülden Uzak Durun


Dr. Maria Montessori bu konu hakkında önemli görüşler bildirmiş; eğitim felsefesinde ceza ve ödüle yer vermemiştir. Çocuğun yapmak istediği bir şeyi çabalayarak yapabildiğinde ki hazzı en büyük ödül olarak görür. Ödül ve ceza konularında farklı görüşler mevcuttur. Ancak bu kavramları savunanların bile çoğunluğu olumlu geri bildirimlerin olumsuz geri bildirim ve cezalardan daha fazla olmasının önemine değinmektedir. Bu konularda bu günden bilinçlenmek ve dikkat etmek önemlidir. Nitekim bilinçli olmak, çocukların gelişim süreçlerini ve gerekli önlemleri almak ileride çözüm üretebilmek için çok daha zorlu bir süreç yaşamanız gerekebilir.

Çocuklarımızı cesaretlendirmekte özellikle ödülü neden kullanmamamız gerektiğine ilişkin daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz sizlere okumanız için Dr. Özgür Bolat'ın "Beni ödülle cezalandırma" kitabını önerebiliriz. Kitabında Dr. Bolat, ödülün görünmeyen gizli zararlarını anlatmakta, pratik çözümler ve uygulamalar önermektedir.

Etiketlemelerden ve cezalardan uzakta güzel günleriniz olsun...
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst