birbaba

Bebek Forum Üyesi
Bebek Forum Üyesi
Katılım
30 Haz 2019
Mesajlar
56
En iyi cevaplar
0
Puanları
18
Yaş
42
Konum
Alanya
Çevrimdışı
Epilepsi, birçok kişi tarafından sara hastalığı adı ile de bilinmekte olan yaygın bir hastalıktır. Epilepsi hastalığı, beynin normal bir seyir içerisinde gerçekleşmekte olan elektriksel bir takım aktivitelerinin dışında anormal kökenli bazı deşarjların meydana gelmesiyle birlikte kendini gösteren uzun süreye yayılmış olan kronik yapıda bir hastalık olmaktadır. Şöylede bir durum vardır; çocukluk çağında ortaya çıkan epilepsi nöbetlerinin sıklık düzeyi yetişkin çağına oranla bir kaç kat daha fazla olmaktadır. Bu durum genel olarak genetik bir takım hastalıklarla ilişkilendirilebilmektedir.Epilepsi Hastalığının Nedenleri

Epilepsi hastalığı
nın çocukluk çağından görülmesinin başlıca sebepleri vardır. Bunlar;

* Henüz gebelik döneminde beyin kısmıyla alakalı her şeyin gelişimini sekteye uğratan mikrobik kökenli olan bir takım hastalıklar.
* Doğuştan var olan bazı hastalıklar.
* Ateşli türde olan havale geçirmiş olmak.
* Beyinde oluşan tümörler.
* Doğumun gerçekleştiği esnada beyin kanaması, beyin zedelenmesi ya da beynin bir anda oksijensiz kalmış olması gibi bir takım durumlar.
* Doğumdan sonra gerçekleşen beyin iltihabı ya da menenjit gibi hastalıklar.
* Doğumdan sonra beyin zedelenmesine sebep olabilecek bir takım kazalar.
Epilepsi Hastalığının Belirtileri

Epilepsi hastalığı
nın çocuklar üzerindeki bir çok semptomu bu hastalığın türüne göre değişik biçimlerde ortaya çıkabilmektedir.

Basit Parsiyel Epilepsi Nöbeti

Bu epilepsi nöbeti türünde elektrik ile alakalı olan deşarj beynin belirlenmiş olan bir alanı içerisinde sınırlı kalması ile bilinmektedir. Kişide bilinç kaybı görülmez. Hasta o an bazı kötü korkular hissetmeye başlar, korku hissi ile mücadele eder, bazı ışıklar görmeye başlar, gördüğü renklerin değiştiğini farkeder. Bu tarz durumlar basit parsiyel epilepsi nöbeti esnasında sık sık görülmektedir.

Kompleks Parsiyel epilepsi Nöbeti

Epilepsi hastalığı nöbeti
nin bu türünde ise elektrik deşerjının beyinde bulunmakta olan belli bir kısım içerisinde sınırlı kaldığı tespit edilmesine karşın kişide bilinç kaybının da yaşandığı gözlemlenmiştir. Kişi bu türde bir nöbet geçiriyorsa eğer elbiselerini yırtma girişiminde bulunur çünkü darlanmaya başlamıştır, çiğneme ya da yalanma türünde hareketlerde de bulunabilir.

Grand-Mal Epilepsi Nöbeti

Bu epilepsi nöbet türünde ise bir takım kasların çok ani bir biçimde kasılması ve sonrasında da gevşemesi gibi bir durum meydana gelmektedir.

Jeneralize Epilepsi Nöbeti

Bu tür gerçekleşen bir nöbette beynin neredeyse tamamı kadar oaln bir kısmı elektrik deşarjından fazlası ile etkilenmektedir. Bu sebeple de bilinç kaybı gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. 
Üst