Çocuk ÇOCUKLARDA KİLO ALIMI

Guzelicerik.com

Bebek Forum Üyesi
BF Member
Katılım
6 Şub 2020
Mesajlar
90
En iyi cevaplar
0
Puanları
18
Yaş
22
Konum
Sakarya


ÇOCUKLARDA KİLO ALIMI

Kilo alımı her yaştan bireyin belirli dönemlerde az ya da çok miktarda yaşadığı fiziksel olaylardan birisidir. Çocuklarda gelişim dönemlerinde ve ergenlikte normal kilo alımı hızı dışında daha kolay ve hızlı kilo artışıyla karşılaşılmaktadır. Sağlık sorunları yaşanmaması için bu dönemde kilo alımlarını kontrol altında tutmak ve sık sık sağlık taramalarından geçirmek oldukça önemlidir.

Bazı çocuklarda ergenlikle beraber gelen bazılarında ise küçük yaştan itibaren meydanda olan ve alışkanlık haline gelmiş sağlıksız beslenme ile de kilo artışı yaşanmaktadır. Bu gibi durumlarda alınan kilo gelişimle beraber değil yanlış beslenme sebebiyle alınan kilo sınıfına girmektedir. Beraberinde bir takım sağlık sorunları ve obeziteyi getirebilmektedir.

YANLIŞ BESLENME NEDİR?

Yanlış beslenme sadece abur cubur ile beslenme anlamına gelmemektedir. Yanlış zamanda yenilen yemekler, aşırı yağlı yiyecekler, gece atıştırmalıkları, tek öğün beslenme, düzensiz beslenme, aşırı gıda tüketimi de yanlış beslenme anlamına gelmektedir.

Çocuklarda yanlış beslenme genellikle bilinçsiz ebeveyn davranışları sonucunda ortaya çıkmaktadır. Pek çok ebeveyn okul döneminde çocuklarını kantinden yemeleri konusunda desteklerken paketli gıdalardaki zararlı maddeleri, nasıl üretildiği belli olmayan yiyecekleri göz önünde bulundurmamaktadır. Bu durum sonucunda çocuklarda şeker hastalığı, obezite ve pek çok çeşitli hastalık baş göstermektedir.

ÇOCUĞUMUN YANLIŞ BESLENMESİNİ NASIL ENGELLEYEBİLİRİM?

Çocuklar yaşları ve oluşum sürecinde olan karakterleri sebebiyle yönlendirmeye oldukça müsait bireylerdir. Sizler nasıl besleniyor ve yaşam şeklinizi oluşturuyorsanız çocuğunuz da sizinle beraber bu düzene ayak uyduracaktır. Doğrularınızı ve yanlışlarınızı çocuklarınıza konuşarak ve yaş gruplarına uygun bir dil kullanarak benimsemelerini sağlayabilirsiniz. Pek çok çocuk küçük yaşta nasıl bir beslenme düzeni edinirse ilerleyen dönemlerde hem kendi ailelerinde hem de çevrelerinde bu düzenin oluşması için çaba göstermektedir.

Çocuğunuzun yanlış beslenmesini ve sağlıksız kilolara ulaşmasını istemiyorsanız ev içerisinde belirli saatlerde öğünlerin olacağını ve bu öğünler dışında beslenmenin sağlanmayacağını ona öğretebilirsiniz. Düzeni sağlanış bir yemek programı hem sağlık hem de biyolojik saatler için oldukça önemlidir. Pek çok uzmanın da belirttiği gibi geç saatte yenen yemekler sindirim sisteminde aksaklıklara sebebiyet vermektedir. Bu gibi durumları engellemek adına aile içerisinde belirli yemek saatleri oluşturmanız etkili olacaktır.

Beslenme çantası uygulaması ile çocuğunuzun sağlıksız ve nerede nasıl üretildiği bilinmeyen gıdaları tüketmesini engelleyebilirsiniz. Küçük yaşta pek çok çocuk yapılan reklamlar ve renkli ambalajlar sebebiyle sağlığına faydası dokunmayacak aynı zamanda karnını doyurmayacağı için sık tüketeceği gıdaları tercih etmektedir. Bunu önleyebilmenin tek yolu ise çocuğunuza uygun bir beslenme çantası hazırlamak ya da yaşam şartlarınıza göre yemekhane hizmetinden yararlanmaktır. Aynı zamanda çalışan anne ve babaların dolapta ev yemeği bulundurmaları da okul sonrasında çocuğun hazır yemekleri seçmemesi için etkili bir yöntem olacaktır.

BESLENME ÇANTASI YA DA YEMEKHANE

Beslenme çantası uzun yıllardır pek çok öğrencinin ve ebeveynin tercih ettiği yöntemlerden birisidir. Çocuğunuz okula ya da kursa giderken onun gün içerisinde tüketebileceği kadar yiyeceği yanında taşımasını sağlamak beslenme düzenini oluşturacak en etkili yöntemlerden birisidir.

* kuruyemiş
* Meyve
* Süt
* Tost
* Sebzeler
* Ev yemeği
* Çiğ sebzeler

Çocuğunuzun yanında kolaylıkla taşıyabileceği gıdalar arasında yer almaktadır. Seveceği ve severek tüketebileceği gıdaları seçtiğiniz sürece çocuğunuz yemeğini yanında taşımak için üşenmeyecektir.

Yemekhane ise pek çok ailenin okulun hizmetine bağlı olarak tercih ettiği beslenme düzeni sistemlerinden birisidir. Doğru ve temiz bir yemekhaneye sahipseniz bu yol da çocuğunuzun düzenli beslenmesini sağlayacaktır.

Hangi yöntemi seçerseniz seçin çocuğunuzun gelişimi ve sağlığı için doğru seçimler yapmanız önemlidir. Ailelerin bu konuda bilinçli olması ve beslenme düzenlerine dikkat etmesi çocuğu hayat boyu hem psikolojik hem de fizyolojik olarak etkileyecektir. Ne yersen o olursun sözüne göre de insanlar yediklerine göre şekil alırlar.
 
Üst