Çocuk Çocuklarda Kişilik Bozukluğu

birbaba

Bebek Forum Üyesi
BF Member
Katılım
30 Haz 2019
Mesajlar
61
En iyi cevaplar
0
Puanları
18
Yaş
42
Konum
Alanya


Kişisel gelişim çocukluktan başlar. Ve bunda en büyük etken ailedir. Aile çocuğuna nasıl davranır ise çocuk da aileden gördüğü gibi büyür. Mutluluğu, paylaşmayı önce aileden öğrenir. Kişisel bozukluklar ailelerin çocuklarıyla az vakit geçirdikleri için meydana gelir. Bunun en büyük etkeni anne ve babanın çalışıyor olmasıdır. Çocuklarda gerek bakıcı gerek de Büyük Anne'ye bırakılır. Anne ve Baba sevgisi ve ilgisinden eksik kalır. Büyüdükçe farkında olmadan bu sevgi eksikliklerini başka şahıslardan bulmayı dener, kendi başına. Bu onu içine kapanık biri haline getirir. Kimseye derdini anlatamaz, kimseyle bir şey paylaşamaz kendini hep yalnız hisseder. Özellikle de ergenlik döneminde. Bu onu kötü alışkanlıklara yönlendirebilir. Alkol, sigara, uyuşturucu ya da şiddet. Bütün vaktini arkadaşlarıyla geçirmek ister. Tabii olaylar bu safhaya geldiğinde aile çocuğunu kurtarmak için elinden geleni yapar. Zamanında yapması gerekenler gibi mesela. Bu sefer çocuk aileye karşı güvensizlik hissedecek ve ailenin ona yaptığı iyilikleri, kötülük olarak anımsayacak ve işler tamamen sarpa saracak.

Çocuğumda kişisel bozuklukların olmaması için ne yapmalıyım?

1- Çocuğunuza bol bol zaman ayırın.
2- Çocuğunuzla oyun oynayın, onun hayal gücünü geliştirmek sizin elinizde...
3- Çocuğunuza kitap okuyun.
4- Özel günlerinde yanında bulununuz.
5- Çocuğunuzu yönlendirin, çocuğunuzu sosyal aktivitelere gönderin.
6- Bir müzik aleti çalmayı öğrensin

Bu örnekleri çoğaltabiliriz.

Çocuğumda kişisel bozukluklar var ne yapmalıyım?

Öncelikle onunla bir baba-anne değil de daha çok arkadaşmış gibi yakınlaşmayı deneyin. Onu sürekli takip edin ama bunu ona yansıtmayın, bu onu sıkmasın. Onunla dertleşin. O sizinle konuşmuyor ise siz onunla konuşun o sizi dinlesin. Piknikler düzenleyin, aile büyükleri ile bir araya gelin bu onu arkadaşlarından uzak tutmak için bir yoldur. Eğer siz bu yolu güzel yapar iseniz rahat seyahat ve kazasız bir yolculuk yapmış olursunuz. Keza sizin bir yanlışınız, çocuğunuzu daha farklı yanlışlara yönlendirebilir ve caydırma olasılığını en aza indirmiş olursunuz.

En büyük hata biz ailelerindir.
İyi bir anne-baba iyi bir gelecek.
 

forumluyorum

BF Member
Katılım
1 May 2020
Mesajlar
3
En iyi cevaplar
0
Puanları
3
Yaş
40
Konum
Afyonkarahisar
Bazen fazla ilgi de kalıcı kişilik bozukluklarına sebep olabilir. Bu tür makaleler ve videolarla bebeklerin ve çocukların gelişim sürecinde anne babaların devamlı bilgilenmesi gerekir
 
Üst