Çocuk ÇOCUKLARDA OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİ

Guzelicerik.com

Baby Community Member
En iyi cevaplar
0
5c8dcf1445d2a09e009fdead.jpg

ÇOCUKLARDA OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİ

Henüz okula başlamamış 3-6 yaş arası çocukların gördüğü eğitimdir.
Bu eğitim çocukları okul hayatına en verimli şekilde hazırlamaktadır.Ayrıca bu dönemlerde çocukların zihinsel gelişimine de katkı sağlanmaktadır.

ÇOCUKLARDA OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE HANGİ ARAÇLAR KULLANILMAKTADIR?

• Çocuklarda okul öncesi eğitim sitesi
• Çocuklarda okul öncesi eğitim kitabı
• Çocuklarda okul öncesi oyunlar

Bu dönemde çocuklara geometrik şekiller, renkler öğretilir. Çocuklara boyama, sulu boya,patetes baskı gibi resim faaliyetleri öğretilir.
Ayrıca okul öncesi eğitimde çocuklara çok faydalı olacak eğitici ve zeka oyunları oynatılır.
Tüm bunlar çocukların hem zihinsel anlamda geliştirmekte hem de okul başarılarına katkı sağlamaktadır.

Okul öncesi eğitime başlama yaşı 3-6 yaş arası olabilmektedir. 3 yaşından küçük çocuklar henüz annelerinde ayrı kalmaya alışacak durumda değillerdir.

ÇOCUKLARDA OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİ KATKILARI NELER OLUR?

• Çocukların Konsantrasyonunu geliştirir
• Çocukların matematik becerilerini geliştirir
• Çocukların el becerilerini geliştirir
• Çocuklara toplumsal sevgi ve saygı katar
• Çocuklara sorumluluk duygusu kazandırır
• Çocukların problem çözme becerilerini artırır
• Çocuklara okuma yazma konusunda kolaylık sağlar
• Çocuklara paylaşma duygusu kazandırır
• Çocuklara iletişim becerisi kazandırır
• Çocuklar okula alışma konusunda zorluk çekmez
• Çocuklara özgüven katar
• Çocuklara yeni yetenekler katar

Okul öncesi eğitim çocuklar için zorunlu değildir fakat bu eğitimin alınmasının çocuklar açısından çok faydası vardır. Çocuklar okul hayatına başlayana kadar ev içerisinde kalmamalı, sosyalleşmeli,el becerileri gelişmeli.

Çocuklar okul öncesi eğitimi aldıklarında kendilerine güvenen,el becerileri gelişmiş,sorunlara daha çözücü yaklaşabilen bireyler olarak yetişirler.

OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE ÇOCUKLARIN YAPTIĞI FAALİYETLERE ÖRNEKLER NELERDİR?

• Keçe yapımı
• Hikaye etkinliği
• Süs yapımı
• Sulu boya
• Kağıt işleri
• Patates baskı
• Renkleri öğrenme
• Oyun hamuru etkinliği
• Kitap okuma etkinliği
• Top oynama
• Yap boz oynama

Okul öncesi eğitiminde çocukların içinde var olan yetenekler ortaya çıkarılmaktadır.
Okul öncesi eğitim gören çocuklar anne ve babalarından ayrı kalmaya alışır, artık kendilerini birer birey gibi hissederler.
Yemeklerini kendileri yemeye, ihtiyaçlarını kendileri karşılamaya çalışırlar.

ÇOCUKLARDA OKUL ÖNCESİ EĞİTİMLE NE AMAÇLANMAKTADIR?

• Çocukların sosyal bireyler olması
• Çocukların becerilerini ortaya çıkarmak
• Çocukların yeteneklerini ortaya çıkarmak
• Çocukların kendini doğru ifade edebilmesi
• Çocukların birey gibi hissetmelerini sağlamak
• Çocukları ilerideki eğitim sistemine alıştırmak.

Okul öncesi eğitimi uzun süreli bakıldığında ileride toplumda vasıflı eleman yetiştirilmesi, özgüveni yüksek başarılı insanlar yetiştirilmesi için çok önemlidir.

Okul öncesi eğitimi genellikle sınıfta verilir. Sınıflarda çocuklar kendi yaşıtları ile oynar,çalışırlar.
Resim yapar,Kuklalar ile oynar, eğlenceli vakitler geçirirler.

Evde belli bir düzeni olmayan çocuklar okul öncesi eğitimde düzenli hayata geçer.Sabah okula gider akşam gelir .

OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE ÇOCUKLARIN MOTOR GELİŞİMİNİ DESTEKLEYEN FAALİYETLER NELERDİR?

• Oyuncak oynamak
• Spor faaliyeti
• Makasla kağıt kesmek
• Boyama çalışması

OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE ÇOCUKLARIN DİL GELİŞİMİNİ DESTEKLEYEN FAALİYETLER NELERDİR?

• Taklit oyunu
• Öykü okuma

OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE ÇOCUKLARIN BİLİŞSEL GELİŞİMİNİ DESTEKLEYEN FAALİYETLER NELERDİR?

• Renk ayırt etme oyunu
• Sayı sayma
• Benzerlik farklılık oyunu
• Giyecek,hayvan sınıflandırma

Ayrıca çocukların arkadaş ilişkisine dayanan oyunları ve beraber yaptıklarını faaliyetler psikososyal gelişimlerini desteklemektedir.

Yapılan araştırmalara göre okul öncesi eğitimi alan çocuklar,almayan öğrencilere göre daha başarılı olmaktadırlar.

Okul öncesi eğitimde çocuklar artık anne ve babası ile değil kendi yaşıtları ile daha çok zaman geçirip,oyunlar oynayacaktır. Bu durum çocukları özgüvenli ve sosyal yapacaktır.

Çocuklar birkaç sene sonra okul hayatlarına adım attıklarında gerek derslerinde gerekse arkadaşlık ilişkilerinde zorlanmayacaktır.

Eğer çocuğunuzda bir yetenek keşfettiyseniz 3-6 yaşlarında bunun üzerine gitmelisiniz çünkü çocukların bu yaşlarda zihni çok açıktır.