Neler Yeni

Bebek, Prematüre Bebek, Tüp Bebek, Doğum, Çocuk - Bebek Forum

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konu oluşturabilir, mevcut konulara cevap gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajlaşma programınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz, ne bekliyorsunuz?

Soru sorun

Forumdan Soru Sorun ve Yanıt Alın

Cevap

Soruları Cevaplayın ve Konunuzda Uzman Olun

Deneyimli Ebeveynler Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Deneyimli Ebeveynler Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Bebek Beslenme Çocuklarda Vitamin Eksikliği

Guzelicerik.com

Üye
Üye
Katılım
6 Şub 2020
Mesajlar
90
Tepki puanı
70
Puanları
18
Yaş
22
Konum
Sakarya
ÇOCUKLARDA VİTAMİN EKSİKLİĞİ

Vitamin, vücudun işleyişine yardımcı olan sağlık için oldukça önemli olan organik besinler arasında yer almaktadır. Vücutta vitamin eksikliği sebebiyle pek çok hastalık meydana gelmektedir. Tedavi edilebilir olan vitamin eksikliğine çeşitli sebeplerle bebeklerde ve çocuklarda rastlanabilir. Bazen çok az eksiklik vardır ve vitamin takviyesi ile birlikte kısa sürede ortadan kaldırılırlar bazen de vitamin eksikliği ciddi boyutlardadır ve farklı tedaviler uygulanmak zorunda kalınır. Doktorunuz vitamin eksikliğinizin seviyesine göre sizlere uygun olan tedavi yöntemini uygulayacaktır.

ÇOCUKLARDA VİTAMİN EKSİKLİĞİ BELİRTİLERİ

Büyüme ve gelişme geriliği
Sık enfeksiyon geçirme
İshal
Saç ve deride pullanma
Davranış bozuklukları
Hızlı kilo kaybı
İştahsızlık
Unutkanlık
Eklemlerde şişlik
Cilt yaralarında geç iyileşme
Halsizlik
Sürekli uyku hali


Vitamin eksikliği sebebiyle ortaya çıkan belirtilerden bazılarıdır. Bu belirtilerden birini ya da birden fazlasını yaşayan çocuğunuz var ise hemen alanında uzman bir kişi ile görüşerek durumu ortadan kaldırabilirsiniz.

ÇOCUKLARDA VİTAMİN ALIMININ ÖNEMLİ OLDUĞU DÖNEMLER

0-3 yaş aralığı
5 yaş
10 yaş ergenlik çağı

A VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

A vitamini sağlıklı bir cilt ve güçlü bir bağışıklık sistemi için gerekli vitamindir. Gece görüşünün düzgünlüğü, büyümede rol alır. A vitamini eksikliğinde;

Gözlerde kseroftalmi
Göz akı ve korneanın parlaklığını kaybetmesi
Gece körlüğü
Boğaz enfeksiyonları
Göğüs enfeksiyonları
Kemik gelişimini engelleme
Büyüme gecikmesi


Gibi sonuçlar ortaya çıkmaktadır. A vitamini eksikliği oldukça ciddi vitamin eksikliklerinden birisidir. Vitamin eksikliği belirlendikten sonra hızlı bir şekilde tedavi edilmelidir.
A VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNE NE İYİ GELİR?

Yeşil yapraklı sebzeler
Süt
Yumurta
Karpuz
Kayısı
Papatya çayı
Kuşkonmaz
Maydonoz
Brokoli
Kırmızı biber
Havuç
Ispanak
Pazı
Kabak
Mercimek
Kavun
Bezelye
greyfurt


A VİTAMİNİ TÜKETİMİ NASI OLMALIDIR?

0-6 AY: 400 mcg
7-12 AY: 500 mcg
1-3 YAŞ: 300 mcg
4-8 YAŞ: 400 mcg
9-13 YAŞ: 600 mcg
14-18 YAŞ: 900 mcg (erkek) 700 mcg (kadın)
19-50 YAŞ: 900 mcg ( erkek) 700 mcg ( kadın)
Gebelik döneminde: 770 mcg
Emzirme döneminde: 1300 mcg


C VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ:
C vitamini eksikliği vücudun kolajen yapamaz hale gelmesi durumuna verilen isimdir. Kolajen bulunmamasıyla beraber vücutta dokular sektere uğrar ve yıkılmaya başlarlar. C vitaminin eksiliği sonucunda:

diş etlerinde kanama
diş eti şişliği
kırmızı lekeler
anemi
halsizlik


gibi sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Bu ve bunun gibi pek çok sonuç ilerleyen dönemde ciddi rahatsızlıklara yol açmaktadır.

C VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNE NE İYİ GELİR?

Siyah frenk üzümü
Kırmızıbiber
Kivi
Yeşil dolmalık biber
Portakal
Çilek
Brokoli
Mandalina


C vitamini eksikliğine iyi gelen besinlerden bazılarıdır. Günlük beslenme rutininiz içerisine bu besinlerden ekleyerek bebeğinize c vitamini takviyesi yapabilirsiniz. Çocuklarda vitamin eksikliğinin tedavi edilme süreci oldukça kısa sürede gerçekleştirilebilir. Doğru beslenme, yeterli vitaminleri alma ve tablet vitamin desteği ile kısa sürede vitamin eksikliğinin çözümünü bulabilirsiniz.

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

D vitamini eksikliğiyle beraber çocuklarda kas güçsüzlükleri ve kramplar yaşanması gerçekleşir. Diş problemlerini de beraberinde getiren d vitaminini en çok avuç içlerinden güneş yardımı ile sağlayabilirsiniz. Gün ışığına çıkmayan çocuklarda d vitamini sık görülen vitamin eksikliklerinden birisidir. Aynı zamanda az ya da çok olarak bazı besinlerden de d vitamini takviyesi alabilirsiniz.

Balık
Yumurta sarısı
Tahıl ürünleri


D vitamini eksikliği yaşayan çocuklarınıza sıklıkla tükettirmeniz gereken besinler arasında yer almaktadır. Düzgün ve sağlıklı bir beslenme düzeni ile vitamin eksikliklerinin yol açtığı hastalıklardan da çocuğunuzu kolaylıkla koruyabilirsiniz.

 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst