Bebek Çok Oyuncak mı, Çok Oyun mu?

birbaba

Bebek Forum Üyesi
Bebek Forum Üyesi
Katılım
30 Haz 2019
Mesajlar
57
En iyi cevaplar
0
Puanları
18
Yaş
42
Konum
Alanya
Oyuncaklar oyun oynamak için sadece bir araç olmalıdır. Bu nedenle oyuncağın ne olduğu ve sayısı önemli değil, nasıl oynandığı önemlidir. Çocuğunuz için oyuncak seçiminde dikkat etmeniz gereken şey, onun popularitesi değil çocuğunuza sağlayacağı faydadır. Unutmayın ki çocuğunuzun gelişimi için pahalı oyuncaklara ihtiyacı yoktur. Hatta oyuncağa ihtiyacınız olmadan, evdeki ufak araç gereçle bile çocuğunuzla keyifli vakit geçirebilir, onun gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Hem evdeki malzemelerle yapabileceğiniz oyuncak seçeneklerini hem de satın almanızın faydalı olabileceğini düşündüğünüz oyuncak alternatiflerini araştırabilirsiniz. Tabii ki oyuncağa sahip olmak kadar o oyuncakla ne tür oyunlar oynadığınız ve ne şekilde oynadığınız da önemli.Yapılan araştırmalar, az oyuncakla çocukların daha verimli oynadığını ve yaratıcılıklarının daha fazla geliştiğini göstermektedir. Çünkü; bu durumda çocuğunuz elindeki az malzemeyle yaratıcılığını kullanarak yeni oyunlar keşfetmek zorunda kalmaktadır. Oyuncak sayısının gereğinden fazla olması çocukta hayal gücünü daraltabilir. Çocuğunuzun çok sayıda oyuncağı olursa, hayal kurmasına gerek kalmadan seçtiği bir oyuncakla oynaması yeterli olur. Bu da yaratıcılığı kısıtlayan bir durumdur. Çocuğunuzun asla elini sürmediği oyuncaklar olabilir. Bu oyuncakları atmayın, saklayın. Ya daha büyük yaşlara hitap eden bir oyuncaktır ya da kalabalık oyuncakları arasında daha az ilgisini çekmiştir. Oyuncaklar oyun oynamak için sadece bir araç olmalıdır. Bu nedenle oyuncağın ne olduğu ve sayısı önemli değil, nasıl oynandığı önemlidir.Çocuğunuza ait çok sayıda oyuncak varsa saklayın ve bir kaç tanesini ortaya çıkarın. Böylece çocuğunuz kısıtlı oyuncaklarıyla farklı şekillerde oyunlar yaratabilir. Sakladığınız oyuncakları unutacağı için, siz onu yeniden ortaya çıkardığınızda yeni alınmış gibi hevesle oynamaya başlayacaktır.

Oyuncak seçimlerinizde çocuğunuzun yaratıcılığını ve hayal gücünü destekleyecek oyuncakları tercih edin. Boya kalemleri, oyun hamurları, yap-bozlar ve legolar seçimleriniz arasında mutlaka yer almalı.

Bu tarz benzer malzemelerle değişik oyunlar ve kurgulamalar çocuklarınızın hayal gücünün artmasına ve vizyonlarının genişlemesine daha bebeklik dönemlerinden destek olmanızı sağlayacaktır. Sizlere önerdiğimiz her oyun / oyuncak o dönemde çocuğunuzun farklı alanlarda gelişimine destek olabilecek niteliktedir. Her çocuk oyun oynamayı çok sever. Yapabileceğiniz en güzel şey onlara doğru ortamda, doğru oyun ve oyuncakları sunabilmektir.

İçinizdeki oyun aşkının artarak çoğalmasını dileriz.
 
Üst