Neler Yeni

Bebek, Prematüre Bebek, Tüp Bebek, Doğum, Çocuk - Bebek Forum

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konu oluşturabilir, mevcut konulara cevap gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajlaşma programınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz, ne bekliyorsunuz?

Soru sorun

Forumdan Soru Sorun ve Yanıt Alın

Cevap

Soruları Cevaplayın ve Konunuzda Uzman Olun

Deneyimli Ebeveynler Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Deneyimli Ebeveynler Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Bebek / Bilgi Doğumdan Sonra Bebek Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Uzman Editor

Üye
Üye
Emektar Üye
Katılım
28 Mar 2018
Mesajlar
252
Tepki puanı
37
Puanları
28
Yaş
33
Konum
İzmir
Doğumdan sonra bebek, hakkında fazlasıyla bilgi öğrenilmesi ve deneyimlenmesi gereken Allah’ın lütfudur. Adeta mucizedir ve insanların hayatını renklendirdiği gibi evlilik bağını kuvvetlendiren biricik meyvedir. Gebelik döneminde 9 aylık geçen süreçten sonra doğum yapan anne, çocuğunu her iki yada en geç üç saatte bir beslemek zorundadır. Oldukça zor ve ilgi isteyen süreci kendilerini keyifli hale getirmeyi planlamalısınız, elbette bu zaman zarfında eşlere büyük iş düşmektedir.Doğumdan sonra bebek hakkında bilinmesi gerekenler, ilk haftalarda kazanılan tecrübenin her daim geliştirilmesine yöneliktir ve bebeklerin bakımı oldukça dikkat istemektedir. Günün bir çok saatini uyuyarak ve beslenerek geçiren bebeklerinizin fazlasıyla ilgiye ihtiyacı var. Lakin ilgilenecek kişilerin bilinçli olması gerekir ve annenin dışında bakıma yardımcı olacaklar doktor tavsiyelerine harfiyen uymak zorundadır.

Düzenli doktor kontrolüne götürülen bebeklerin daha sağlıklı ve mutlu oldukları araştırmacılar tarafından ortaya koyulmuştur. Aynı zamanda doğumdan sonra bebek bakımına önem veren ailelerin dikkatli olmasıyla edinilen bilinç, bebeğin büyütülmesi ve çocukluk evresine geçme aşamasında etkin rol oynamaktadır.

Doğumdan sonra bebek hakkındaki temel bilgiler

Doğumdan sonra bebek hakkındaki temel bilgiler, insan hayatının başından sonuna kadar geçecek evreye dayalıdır. Herkesin bebeğini yetiştirme tarzı farklı olabilir, lakin yeni doğanların ekstra ilgiye ihtiyacı olduğunu gerçeğini kesinlikle göz ardı edemeyiz.Mutlu olan bebekler, aile içindeki huzuru tetiklemektedir ve bununla beraber sağlıklı olacaktır. Doğumdan sonra bebek, ebeveynlerinin bakımına ve özellikle anne sütüne muhtaçtır. Buna istinaden bebek bakımına ekstra özen gösterilmelidir, bebeğin doktorunun tavsiyelerine uyulmalıdır ve gereken ekipmanlara sahip olmak gerekir. Beslenme, altını değiştirme, gerekli vitaminler ve sağlık kontrolleri en önemli unsurlardır.

Ev ortamlarının düzenli olarak temizlenmesi gerekir ve havalandırmayı unutmamalısınız. Sağlık kontrolleri iyi durumda olan bebeklerin evin içindeyken dahi hastalandığı görülmektedir, bunun başlıca sebeplerinden biri hijyen kurallarının yerine getirilmemesidir. Bebeğin kıyafetleri yüksek ısıya maruz bırakılarak yıkanmalıdır ve buna istinaden tüm mikropların öleceği kaçınılmaz sonuçtur. Miniklerin yattığı oda düzenli şekilde havalandırılmalıdır, bununla beraber çok soğuk yada sıcak olmamalıdır. Yaz yada kış aylarında dikkat edeceğiniz önemli nokta bebek odasının derecesidir. Fazla sıcak terlemesine ve rahat nefes alamamasına sebebiyet verecektir. Soğuk hava ise bir çok hastalığın habercisidir, bebeklerin bünyesi oldukça zayıf ve hassas olduğu için ebeveynlerin kontrolleri her daim bilinçli olarak sürmelidir.

Doğumdan sonra bebek bakımı neden bu kadar önemli?

Doğumdan sonra bebek bakımı
önemlidir, ailelerin en çok dikkat etmesi gereken konulardan biri ise aşılarıdır. Doktor nezdinde yapılan aşıların tam olması gerekir ve bebeklerin bağışıklık sistemi kuvvetsiz olduğu için düzenli şekilde yaptırılmalıdır. Hastalıklardan korumaya, gelişmeye ve beslenmeye yönelik yapılan bebek bakımında, bireylerin aile içinde baz alması gereken en önemli konu bilinçtir.

Hamilelikte bebek gelişim sürecini desteklemek önemli olduğu kadar hamilelik sonrası da önemlidir. Normal şartlarda 9 ay süren gebelik sürecinde anne ve babalar bebekler hakkında tüm bilgileri öğrenmelidir. Gelişim sürecinin fazlasıyla hızlı olmasından ötürü dikkat edilecek yeni doğan bebekler hakkında yapacağınız her araştırma miniğin pozitif yönde etkilenmesine sebebiyet verecektir. Her türlü olaya ani müdahaleyi ve sağlık problemlerinin önüne geçmek için acil ilk yardım tekniklerini öğrenmelisiniz.

Bebeklerim gelişim sürecine destek sağlamak isteyenler, doğumdan sonra bebek hakkında bilinmesi gerekenler adlı yazımızda geçen tüm detayları dikkatlice okumalıdır. Tek bir kaynağa bağlı kalarak öğrenmeniz yetersiz olabilir, buna istinaden tüm paylaşımlar bilinçli ebeveyn olmanıza yöneliktir ve paylaşılan bilgilerin tamamı %100 olarak doğrudur. Bebek forum sitesi doğumdan sonra bebek hakkında bilinmesi gerekenleri diğer yazılarında da kaleme alacak…

 

birbaba

Üye
Üye
Katılım
30 Haz 2019
Mesajlar
36
Tepki puanı
17
Puanları
8
Yaş
42
Konum
Alanya
Doğumdan sonra bebek hakkında bilinmesi gereken bütün konular neredeyse çoğu var. (eksik de vardır ama) Gerçi bütün konular olsaydı baya uzun bir yazı olurdu. Okuyamazdık bile... Teşekkürler @Uzman Editor
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst