Neler Yeni

Bebek, Prematüre Bebek, Tüp Bebek, Doğum, Çocuk - Bebek Forum

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konu oluşturabilir, mevcut konulara cevap gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajlaşma programınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz, ne bekliyorsunuz?

Soru sorun

Forumdan Soru Sorun ve Yanıt Alın

Cevap

Soruları Cevaplayın ve Konunuzda Uzman Olun

Deneyimli Ebeveynler Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Deneyimli Ebeveynler Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Anne / Baba Bilgi Emziren Anneler Nasıl Beslenmelidir?

Guzelicerik.com

Üye
Üye
45
32
18
Katılım
6 Şub 2020
Yaş
21
Konum
Sakarya
Emziren-anne.jpg

EMZİREN ANNELER NASIL BESLENMELİDİR?
Emziren anneler
, çocuklarının beslenmelerine dikkat ettikleri kadar kendi beslenmelerine de dikkat etmeliler. Sağlıklı büyüyen bir çocuk için ebeveyninin nasıl beslendiği, hangi protein ve vitaminleri aldığı, sigara- alkol tarzı kötü alışkanlıklara emzirme sürecinde devam edip etmediği oldukça önemlidir. Bu tür alışkanlıkların ve beslenme tarzının etkilerinin doğrudan bebeğe ulaştığı ve zarar verdiği bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir.

Peki emziren anneler ne yemelidir?

EMZİREN ANNELERİN MUTLAKA DİKKAT ETMESİ GEREKENLER:

Protein desteği
Günlük su tüketimi (Yaşa ve kiloya göre miktarında değişim gösterilmektedir.)
Süt ürünleri
Vitamin desteği
Alkol- Sigara kullanımı
Demir ihtiyacı
Şeker ve tuz kullanımı

Bu maddeler emziren annelerin ve bebeklerinin sağlığı için dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan bazılarıdır. Ayrıca doğum sonrası dönemde kilo problemi yaşayan annelerin şok diyetler denemesi ve hızlı kilo kaybı için kendilerini aç bırakmaları hem bebek hem de anne için oldukça zararlıdır. Doğum sonrası dönemde yavaş yavaş verilmesi gereken kilolar sağlıklı beslenme düzeni ile kolaylıkla verilebilir eski formunuza kavuşabilirsiniz.

EMZİREN ANNELER İÇİN BESLENME ÖNERİLERİ:

Emziren anneler
omega3 kaynağı olan balık tüketimini haftada iki kez gerçekleştirebilirler. Hem sağlıklı hem de faydalı olan bu besini tercihe bağlı olarak ızgara, buğulama ya da fırın ile pişirerek tüketebilirsiniz.

Pilav, makarna, hamur gibi ağır karbonhidrat içeren ürünlerin tüketiminde oldukça dikkatli olmanız gerekmektedir. Sürekli karbonhidrat yüklü ürünlerle beslenen annelerde protein açığı meydana gelmektedir. Porsiyon kontrolü ve makarna gibi ürünlerin tam tahıllılarının pişirilmesi ile daha sağlıklı bir alternatif yaratılabilir.

Alanında uzman kişilerin önerdiği her gün mutlaka bir yumurta yenmesi ise hamilelik sonrası dönemde sizler için oldukça faydalı olacaktır. En kaliteli ve kolay hazırlanabilir yiyeceklerden birsi olan yumurta güçlü protein kaynakları arasında yer almaktadır. Emziren anneler yumurtayı kahvaltılarında tercih edebilir.

Akşam yemeklerinde tercih edebileceğiniz et, tavuk, köfte gibi alternatifler ise gerekli protein alımınıza yardımcı olacaktır. Kiloya ve özel sebeplere bağlı olarak değiştirebileceğiniz miktarlar kontrol dahilinde olduğu sürece emziren annelerde bir sorun yaşanmasını engeller.

Şeker her insan için oldukça zararlıyken doğrudan bebeği etkilemesi sebebiyle emziren anneler için en çok dikkat edilmesi gereken besinlerden birisidir. Emzirme süresince ve günlük yaşamında şeker kullanımını en aza indirgemek gerekmektedir. Şekersiz besinler tercih edilmeli çay, kahve, bitki çayları gibi içeceklere şeker atılmamalıdır. Ayrıca hazır şekerli içeceklerin kullanım hamilelik sonrası emzirme döneminde doğru bir davranış olmayacaktır.

Doğal şeker ihtiyacını kolaylıkla karşılayabileceğiniz meyveleri ise her gün bir porsiyon olarak tüketmeniz önemlidir. Aşırıya kaçılmadığı sürece sizlere vitamin desteği sağlayacaktır. Portakal, elma, muz, üzüm, şeftali kayısı…

Hazır yemekler ve fastfood sizlerin emzirme döneminde tercih etmemesi gereken besinlerden bazılarıdır. Kapalı paket ürünler salam, sosis ve zincir mağazalardan alacağınız yağlı besinler emzirme süresince sizlere fayda sağlamayacak besinler arasında gelmektedir.

Süt ve kefir ise hem günlük yaşantıda bireylerin sağlığı için hem de emziren annelerin beslenme düzeni için oldukça önemli besinler arasında yer almaktadır. Kefirin saymakla bitmeyecek faydaları ve sütün vücudunuza vereceği direnç, kemiklere sağladığı güç göz önünde bulundurularak mutlaka tüketilmesi gereken besinler arasına eklenmelidir. Her gün bir bardak kefir içilmesi uzmanlar tarafından onaylanmış bir gerçektir.

EMZİREN ANNE BESLENMESİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

Annenin beslenme şekli doğrudan bebeği etkileyeceği aynı zamanda süt veriminin ve miktarının da değişimini sağlayacağı için emziren annenin beslenme şekli doğum sonrası emzirme döneminde oldukça önemlidir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst