Baba Erkeklerde üreme ihtimalini artırmanın yolları nelerdir?

Mabel

Mabel
Baby Community Member
Katılım
25 Kas 2019
Mesajlar
3
En iyi cevap
0
Tepki puanı
3
Puanları
3
Yaş
21
Konum
İstanbul
Erkeklerde fertiliteyi önlemenin yolları nelerdir? Erkek üreme ihtimali nasıl artırılır? İşte sperm sağlığını/kalitesini artırmanın yolları…

1069159_620x360.jpg

Denemeye yeni başlamış da olsanız, uzun süredir uğraş halinde de olsanız, sperm sayısını ve kalitesini artırmak adına hayat tarzında birtakım değişiklikler yapmanın kritik olduğunu bilmek gerekiyor. İşte sperm sağlığını iyileştirmeye yardımcı olacak 11 yöntem:

1- Diyetinize antioksidanlar ekleyin
Antioksidanların kanser ve kalp sağlığı savaşçıları olduğunu duymuşsunuzdur. Yapılan son araştırmalar, bunların erkeklerde üreme ihtimalini artırdığını gösteriyor. Birçok farklı antioksidan türü var; ancak sperm sağlığı bağlamında en etkili olanlar çinko, C vitamini, selenyum, E vitamini, folik asit ve likopen. Bu maddeleri içeren gıdaları beslenme düzeninize ekleyebilir ya da takviye ilaçlar kullanabilirsiniz. Ancak her şeyde olduğu gibi, bunları tüketimde de aşırıya kaçmamak, ilaçlar için bir uzmandan görüş almak gerekiyor.

2- Sık sık cinsel ilişkiye girin
Bebek sahibi olmak istiyorsanız eğer, yumurtlama döneminde seks yapmanız gerekiyor. Ay boyunca sık sık cinsel ilişkiye girmek, erkeklerde doğurganlığı artırıyor. Yapılan araştırmalar ikin ilişki arasında iki gün ara olması durumunda sperm sağlığının maksimum düzeyde olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla spermlerinizi ideal bir hale getirebilmek adına, yalnızca yumurtlama döneminde değil, haftada en az iki kez seks yapmayı denemelisiniz.

3- Soya tüketiminize dikkat edin
Yapılan araştırmalar, çok fazla soya tüketmenin sperm sayısını negatif yönde etkilediğini gösteriyor. Günümüzde soya, sağlıklı içeceklerden enerji barlarına, birçok gıda maddesinde sıklıkla kullanılıyor.

4 - İş yerindeki zehirli kimyasallardan uzak durun
Çiftçilik, badana ya da cila gibi alanlarda çalışan erkeklerde, kısırlık ve sperm sayısında düşüş riskinin diğer alanlara kıyasla daha fazla olduğu biliniyor. Metal işçilerinde ise sperm hareketliliğinin zamanla azaldığı görülüyor. Bu durumun sebebi tam olarak bilinmiyor. Olasılıklardan birisi, boya, vernik, böcek ilaçları vs. de bulunan kimyasalların sperm üzerindeki hasar verici etkisi. Dolayısıyla iş yerinde koruyucu maskeler ve eldivenlerle bedeninizi mümkün olduğunca kapayarak bu zehirlere temastan mümkün olduğunca kaçınmaya çalışmak son derece elzem.SPERM SAYISI NASIL ARTTIRILIR?


5- Sigarayı bırakın
Sigarayı bırakmak için bir sebep daha: sigarayı bırakmak, erkeklerde doğurganlığı artırıyor. Sigara ve sperm kalitesi üzerine yapılan araştırmalar, sigaranın, spermin birçok özelliğini ciddi şekilde etkilediğini gösteriyor – sperm sayısında düşüş, sperm hareketliliğinde zayıflama ve sperm şeklinde bozulma gibi. Sigarayı bırakmanız için bir başka sebep ise sigara alışkanlığınızın partnerinizin doğurganlığını da etkiliyor olması. Yapılan araştırmalar, kadınlarda pasif içiciliğin tüp bebek başarı oranını düşürdüğünü ve düşük riskini artırdığını gösteriyor.

6- Serinde kalın
Doğurganlığınızı, bel altı organlarınızı serin tutarak artırabilirsiniz. Erkek üreme organlarının dışarıda olmalarının bir sebebi var – normal vücut ısısından daha düşük bir sıcaklığa sahip olmaları gerekliliği. Yüksek sıcaklık, sperm kalitesini düşürebilir. Bu yüzden uzun ve sıcak banyolar yapmaktan, uzun süre boyunca oturmaktan, kış mevsiminde koltuk ısıtıcısını açmaktan, kucağınızda laptopunuzla oturmaktan, aşırı dar ve nefes almayan kumaşlardan yapılmış iç çamaşırları kullanmaktan kaçının.

7- Sağlıklı bir kiloyu hedefleyin
Doğurganlığınızı artırmanın yollarından biri de kilonuzu sağlıklı bir düzeyde tutmanız. Aşırı kilolu ya da aşırı zayıf olmak, hormon dengesini bozarak sperm sayısında düşüşe sebep olur. Obez erkeklerin testosteron seviyelerinin düşük olduğunu, vücut kütle endeksi yükseldikçe sperm sayısındaki düşüşün şiddetlendiğini gösteren araştırmalar da var.

8- Alkolü azaltın
Çok fazla alkolün doğurganlığı düşürdüğü kesin olarak biliniyor. Alkolikler üzerinde yapılan bir araştırmada, sigara ve alkol kullanmayan %37’ye kıyasla katılımcıların yalnızca %12’sinin normal ve sağlıklı sperm sayısına sahip oldukları gözlemlendi. Kişinin tükettiği alkol miktarı arttıkça sperm sayısı düşüyor, sperm şekli ve hareketliliği bozuluyor. Ancak erkek doğurganlığı ile birkaç kadeh içki arasında herhangi bir ilişkinin görülmediğini de söylemek gerekiyor. Sonuç olarak makul derecede içmekte bir sakınca yok gibi görünüyor – özellikle de her gün değil, haftada yalnızca birkaç kez içiyorsanız.SPERM KALİTESİNİ ARTIRMAK İÇİN NELER YAPMALI?


9- Dişlerinizin ve diş etlerinizin sağlığını koruyun
Diş ve diş eti sağlığının doğurganlığı artırabileceğini kim bilebilirdi ki? Görünen o ki bacteriospermia bakterisinin spermdeki varlığı, erkeklerde kısırlıkla ilişkili. İlginç bir araştırma kapsamında, spermlerinde bu bakteriden görülen erkeklerin %23’ünün yalnızca antibiyotik tedavisi ile iyileşemedikleri görüldü. Araştırmacılar, bu erkekler üzerinde dental testler uyguladılar ve hepsinde tedavi edilmemiş ağız sağlığı sorunlarının olduğunu gördüler. Sonuç olarak gerekli diş tedavilerinden sonra, katılımcıların üçte ikisinde sperm sağlığının iyileştiği ortaya kondu. İşte size her altı ayda bir dişçiye gitmek için bir sebep daha – doğurganlığınızı artırmak.

10 - Pizza yerine daha fazla sebze yiyin
Beslenme düzeni ile doğurganlık arasındaki ilişki tam olarak bilinemiyor. Çünkü insanları bir yıl boyunca laboratuvara kilitleyip yediklerini kontrol etmek mümkün değil. Ama elbette ki bu ilişkiyi anlamaya dair birçok girişimde bulunuluyor. Şaşırtıcı olmayacak şekilde, batı tarzı beslenme şeklinin erkeklerde doğurganlık açısından iyi olmadığı aşikâr – yani düzenli bir şekilde pizza, işlenmiş etler, yüksek şeker içerikli abur cuburlar, çok miktarda rafine hububatlar, yüksek şeker içerikli içecekler vs… Peki sperm için iyi olan ne? Balık ve tavuk gibi sağlıklı proteinler seçmek, bolca sebze ve meyve tüketmek, zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar ve tam tahıllı gıdalar kullanmak.

11- Altta yatan tıbbi sorunlarınıza çare bulun
Tedavisi yapılmayan diyabet kısırlığa yol açabilir. Herhangi bir semptom görmüyor olsanız dahi, kan şekeri testlerini yaptırmanızda fayda var. Diyabet hastası insanların yaklaşık üçte biri, hastalıklardan haberdar bile değiller. Tedavi edilmeyen üreme ya da idrar yolları enfeksiyonları da erkeklerde kısırlığa sebep olabiliyor. Örneğin cinsel yollarla bulaşan hastalıklar sperm hareketliliğini düşürebiliyor ve bazı enfeksiyonların hiçbir semptom göstermediklerini bilmek gerekiyor. Bu yüzden düzenli test yaptırmak çok önemli. Kısırlığa yol açabilecek diğer hastalıklar ise şunlar: tiroit sorunları, Crohn hastalığı, çölyak hastalığı, Cushing sendromu ve anemi.
 
Üst