Tüp Bebek Erkekte İnfertilite Nedenleri

Gülsüm-Umut

Baby Community Member
Katılım
29 Haz 2017
Mesajlar
508
En iyi cevaplar
5
Tepki puanı
251
Puanları
63
Yaş
43
Konum
Ankara
Web Sitesi
www.bebekforum.net.tr
Hormonal Nedenler : Beyinin alt kısmında bulunan hipofiz bezi, hormonlar salgılamaktadır. Sperm üretimi ve erkeklik hormonu olan testosteronun salgılanmasını uyarır. Bu hipofiz bezine ait bozukluklar hormonal nedenlerdir.

Testislere Ait Nedenler : Sperm yapım bozukluğuna ait nedenler, Sperm atım bozukluğuna ait nedenler.

Sperm Taşıyıcı Kanallara ve Organlara Ait Nedenler : Testislerde üretilen spermler, epididim organından geçerek, vaz deferens olarak bilinen sperm taşıyıcı kanallar aracılığıyla penise taşınır. Sorunun genellikle nedenleri; Tıkanıklık, doğuştan sperm kanalının gelişmemiş olması, enfeksiyon, travma, bu organlara veya komşu organlara yapılan cerrahi müdahale, prostat, vs...

Kaynak : 1- Anne ve Bebek Kitapları
2- Çeşitli hastahanelerin Tüp Bebek Merkezleri Broşürleri
 
Kısırlık (infertilite) sorunu saptanan çiftlerin yarısında kadında, diğer yarısında erkekte problem saptanmaktadır. Çiftlerin yaklaşık %15 kısmında her iki kişide de bir problem saptanmamaktadır. Erkekte kısırlığa sebep olan durumların bir kısmı sperm sayı, şekil ve hareketlerinde azalmaya neden olarak etki gösterirler. Diğer bazı nedenler hormonal bozulmalara neden olarak veya genetik nedenlerle kısırlığa neden olurlar. Ayrıca spermin rahim içerisine uygun şekilde ulaşmasına engel olacak şekilde retrograd ejekulasyon (geriye doğru boşalma), hipospadias, sertleşme problemi gibi nedenler kısırlığa neden olabilir.
 
Üst